Меню сайту

Оцінка конкурентоспроможності безалкогольних напоїв підприємства „АВІС”

Для запобігання загрозам появи нових конкурентів стратегію підприємства слід спрямовувати на створення перешкод (бар'єрів) для проникнення на ринок нових конкурентів, на економію за рахунок масштабів виробництва, а отже, зниження витрат у міру зростання обсягів виробництва.

Поява нових товарів (товарів-субститутів, товарів-конкурентів) обмежує можливості отримання прибутку. Загрозу появи таких товарів можна відвернути (знизити) за допомогою стратегії нововведень, що передбачає нові технології виробництва, товари "ринкової новизни", нові форми послуг, нові форми комунікації, нові методи продажу, новий засіб платежу і под.

Загроза з боку споживачів виявляється в тому, що вони можуть впливати на рівень конкуренції за допомогою зміни своїх запитів і переваг у сфері споживчих характеристик товарів, рівня цін, сервісу тощо.

Стратегічні дії з боку підприємства треба спрямовувати на постійне вивчення поведінки покупців, на мотивацію їхніх купівель і виявлення тенденцій їхньої зміни, на адаптацію до цих змін, на активне формування попиту і т. д.

Загроза з боку постачальників - у можливостях чинити тиск на ринок, тобто впливати на рівень конкуренції шляхом підвищення цін, зниження якості товарів і послуг. Міра загрози підвищується, якщо: продукція диференційована і має вирішальне значення для галузі; немає конкуренції з боку товарів-субститутів; галузь не відноситься до галузі найважливіших замовників. Зниженню загрози з боку постачальників будуть сприяти такі стратегічні дії: ретельний підбір постачальників за заздалегідь встановленими критеріями, постійний пошук нових постачальників, встановлення тривалих господарських зв'язків з відомими постачальниками, постійний контроль за діями постачальників.

Матриця конкурентних переваг (рис. 7.8) передбачає можливі випереджувальні або пасивні стратегії для досягнення або збереження конкурентної переваги залежно від позиції, яку займає підприємство на ринку.Позиція на ринку

Активні стратегії

Пасивні стратегії

Лідери ринку

Розширення ринку Захист частки ринку Застережний захист

Реагування на виклики конкурента

Послідовники лідерів ринку

Лобова конкуренція Флангова стратегія Стратегія оточення

Слідування за лідером

Ті, що уникають прямої конкуренції

Ніша на ринку Обхід конкурентів

Статус-кво

Матриця конкурентних переваг

Отже, для досягнення конкурентних переваг можна використати дві групи стратегій: активні (наступальні) і пасивні (оборонні).

Незалежно від конкурентної позиції, яку займає підприємство, можна використовувати як активні, так і пасивні стратегії.

Лідери ринку, котрі займають провідні конкурентні позиції, можуть розробляти три стратегії: розширення ринку, захист частки ринку і випередження.

Стратегія розширення ринку орієнтує на збільшення попиту на товари номенклатури підприємства за допомогою позиціювання переваг категорій товару, а не переваг його марок, цінового лідерства, залучення нових покупців, зростання інтенсивності споживання і т. д.

Лідер ринку може не лише прагнути до розширення ринку, а й до збереження частки ринку.

Стратегія захисту частки ринку спрямована на збереження конкурентних переваг шляхом збільшення витрат на рекламу, стимулювання, сервіс і под.

Застережна стратегія орієнтує на передбачення дій конкурентів з тією метою, щоб вони не домоглися конкурентних переваг у сфері комплексу маркетингу: товар, ціна, розподіл і т. д.

Як випливає з матриці підприємства, слід нарівні з розглянутими активними стратегіями дотримуватися і пасивної стратегії - реагування на виклики конкурента, що передбачає відповідну реакцію підприємства на дії конкурентів, наприклад реакцію у відповідь на нововведення.

Підприємства другої групи, які займають середні конкурентні позиції, використовують стратегії послідовників лідерів, які так само можуть бути як активними, так і пасивними. Розглянемо активні стратегії.

Лобова конкуренція передбачає пряму фронтальну атаку на лідера, тобто конкурент кидає виклик лідеру ринку, прагнучи використати свою перевагу (продуктову, цінову тощо) для створення конкурентної переваги.

Флангова стратегія - це також виклики лідеру ринку, але у сферах, в яких той чи інший є об'єктом конкуренції. Вона передбачає знаходження пролому в якій-небудь слабкій стороні лідера.

Стратегія оточення передбачає агресивну форму поведінки виявлення слабких сторін лідера, обхід його з різних боків.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Подібні статті по економіці

Безробіття
Праця і земля - два основні джерела багатства, два основні фактори зростання виробництва, бо всі інші фактори - капітал, організація, інформація - це справа рук і розуму людини. Тому су ...

Україна у вимірі індексу людського розвитку (1998-2009 рр)
Сьогодні в період трансформаційних змін соціальної та економічної системи України та багатьох країн світу однією з найважливіших проблем суспільства є не лише збереження, а й примноженн ...

Державна інвестиційно-інноваційна політика
інноваційний політика україна економіка В теперішній час, на етапі економічного зростання України, регулювання інвестиційного і інноваційного процесів з боку держави набувають особливого ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.