Меню сайту

Собівартість виробництва і транспортування енергетичної продукції.

Як випливає з таблиці 5.1, продукція теплових електростанцій і котелень відрізняється високою паливоємністю; на гідроелектростанціях і в електричних мережах, що є капіталомісткими підприємствами, у собівартості висока питома вага амортизаційних відрахувань.

Вся сума витрат підприємства в планованому періоді відбиває в зведеному кошторисі витрат на виробництво по економічних елементах.

Кошторис витрат на виробництво являє собою суму витрат всіх основних і допоміжних цехів, служб керування й обслуговування, а також інших витрат підприємства, пов'язаних з виконанням послуг і робіт непромислового характеру.

Тому що продукція допоміжних і обслуговуючих цехів споживається основними цехами підприємства, то витрати цих цехів входять у собівартість продукції основних цехів. Тому складання кошторис витрат на виробництво починається з розробки наступних кошторисів:

а) витрат на виробництво допоміжних цехів;

б) витрат на зміст і експлуатацію устаткування, цехових і загальнозаводських витрат;

в) витрат на підготовку й освоєння виробництва;

г) витрат на виготовлення спеціального оснащення й інших спеціальних витрат;

д) транспортно-заготівельних витрат;

е) інших виробничих витрат;

ж) витрат, що не в виробництві.

Наявність цих кошторисів дозволяє перейти до розробки кошторису витрат на виробництво по основних цехах, а потім - кошторису витрат на виробництво в цілому по підприємству.

Кошторис витрат на виробництво дозволяє визначити як загальну суму витрат, зв'язаних як з виробничо-господарською діяльністю підприємства, так і окремих елементів витрат. Знаючи склад витрат по елементах можна підрахувати, скільки знадобиться підприємству сировини, матеріалів, палива. Ці дані використовуються для розрахунку потреби в оборотних коштах, для планування постачання і фонду заробітної плати. На основі кошторису витрат на виробництво розраховують фінансовий план підприємства.

Кошторис витрат на виробництво складають без внутрішньозаводського обороту, тобто не включають вартість продукції власного виробництва, споживаної усередині підприємства на виробничі нестатки: внутрішній оборот енергії, послуг, змінного устаткування, інструмента, запасних частин, відходів і повернень, переданих для переробки і використання на інші цілі всередині підприємства.

Річний кошторис витрат на виробництво складають, як правило, з розбивкою по кварталах, а при необхідності - і по місяцях. Основою розрахунку є нормативи використання знарядь і предметів праці і норми витрат самої праці. При цьому в вартість предметів праці включають всі витрати на їх придбання і доставку до складів підприємства. Матеріальні витрати розраховують за заготівельними цінами: витрати на заробітну плату визначають у розмірі фонду заробітної плати, встановленого в плані по праці; амортизаційні відрахування визначають на підставі середньорічної вартості основних фондів і встановлених норм амортизації. Застосовують два методи складання кошторису витрат на виробництво - бюджетний і калькуляційний.

Бюджетний метод використовують на стадії заявочного плану підприємства. Витрати по кожному елементу (вартість сировини й основних матеріалів, допоміжних матеріалів, палива і т.д.), а також результати виробництва (вартість товарної продукції, послуг на сторону і т.д.) розраховують по підприємству в цілому без розбивки по виробничих підрозділах.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Подібні статті по економіці

Ефективність технічного переозброєння підприємств та методи оцінки ефективності інвестиційних проектів
Формування національної економіки на засадах самостійного розвитку зумовило комплекс проблем, серед яких особливе місце належить інвестиціям в основний капітал, що відтворюють і оновлюют ...

Аграрні відносини та їх розвиток за сучасних умов
Сьогодні сільськогосподарське виробництво і в цілому агропромисловий комплекс України перебувають у центрі суспільної уваги, оскільки і без того небагатий наш стіл останнім часом особливо з ...

Формування і реалізація державної політики зайнятості в сучасних умовах на прикладі Харківського регіону
Актуальність теми дослідження. На етапі трансформування економіки України в ринкову проблеми формування ринку праці набувають статусу першочергових. У зв`язку з цим виникає необхідність ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.