Меню сайту

Собівартість виробництва і транспортування енергетичної продукції.

За способом віднесення на виробництво кожного з конкретних видів продукції всі витрати розрізняються на прямі і непрямі.

До прямих відносяться ті витрати, що можуть бути безпосередньо віднесені на даний вид продукції на основі фактичних показників або встановлених норм. Вони плануються і враховуються окремо по кожному виду продукції. До прямих витрат можна, наприклад, віднести витрати на вироблення теплової енергії в теплофікаційному відділенні ТЕЦ.

Всі інші витрати, що входять до складу собівартості, є непрямими. До непрямого відносять витрати, що є загальними для всіх видів виробленої продукції. Вони плануються і враховуються в цілому по цеху або енергетичному підприємству і потім розподіляються між окремими видами продукції за визначеною методикою. До непрямого можна віднести загальні витрати на паливо, що витрачається на виробництво всіх видів енергетичної продукції на ТЕЦ, велику частину витрат по переділу, транспортні, загально станційні, що не в виробництві.

Існує визначена залежність між зміною рівня різних витрат і зміною обсягу продукції, що випускається.

У зв'язку з цим, вплив зміни обсягу продукції, що випускається, на величину витрат дозволяє розділити ці витрати на відносно (умовно) постійні та змінні.

До змінних відносять витрати, загальна сума яких змінюється пропорційно змінам обсягу виробництва, і, отже, у собівартості одиниці продукції вони залишаються незмінними. До цих витрат відносяться витрати на сировину, основні матеріали, заробітна плата виробничих робітників - відрядників.

Відносно постійні - це витрати, загальна сума яких залишається незмінною при змінах обсягу виробництва, отже, їх величина в собівартості одиниці продукції буде змінюватися назад пропорційно змінам обсягу виробництва. До них відносяться: витрати на амортизацію, утримання устаткування, заробітна плату працівників, оплачуваних почасово, частина енергетичних витрат і цехових витрат.

Розподіл витрат на відносно постійні та змінні витрати є умовним. Для кожного підприємства частку тих або інших витрат встановлюють на основі детального аналізу витрат з обліком техніко-економічних і організаційних умов роботи підприємства.

Розподіл витрат на постійні та змінні використовують у всіх економічних розрахунках, коли впровадження технічних або організаційних заходів приводить до змін обсягу виробництва продукції.

Так, наприклад, при зміні випуску (обсягу) продукції, собівартість одиниці продукції (або питома собівартість ) визначається по формулі:

де - собівартість одиниці продукції в планованому періоді;

- собівартість одиниці продукції в базовому періоді;

- частка умовно сталих витрат у собівартості продукції;

- зміна обсягу виробництва;

- частка умовно мінливих витрат.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7 8

Подібні статті по економіці

Аналiз iнвестицiйної дiяльностi в умовах ринкової економiки
Успішне проведення ринкових реформ в Україні неможливо без ефективної структурно-інвестиційної політики перетворення економіки з метою створення сприятливого інвестиційного клім ...

Державний бюджет. Дефіцит бюджету
ХХ століття визначилось значним розвитком суспільства і, як результат цього, розвитком держави взагалі. Однією з найважливіших передумов розвитку та існування сучасної демократичної де ...

Ефективність використання матеріальних ресурсів на підприємстві ТОВ Гіпрон
В сучасних умовах господарювання економіка України потребує глибоких і структурних зрушень. В цих умовах центр економічної діяльності переміщується до основної ланки всієї економіки п ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.