Тіньова складова національної економіки та напрямки протидії
Світовий історичний досвід господарювання показує, по-перше, що "тіньова" економіка у різних масштабах існувала практично у всіх економічних системах, по-друге, - багатогранність її форм розширялася пропорційно до рівня розвитку суспільних відносин і, по-третє, - по мірі розвитку боротьби з нею вона посилювала свою функцію самовідтворення. Оскільки "тіньова" економіка існує в умовах різних соціально-економічних систем, то її особливості та різноманітність форм визначаються специфічністю того чи іншого етапу економічного розвитку країни, національними традиціями.
"Тіньова" економіка не є породженням перебудови економічних, соціальних і політичних відносин в Україні. В період ринкових реформ відбулося лише її бурхливе зростання та реструктуризація (зміна форм і механізмів).
Змінилася її організація. Якщо раніше "тіньова" економіка включала в себе такі елементи, як дрібні крадіжки продукції, приписки, хабарництво, підпільне виробництво продукції, то наприкінці ХХ століття стала формуватися складна розгалужена система, яка мала вже спеціалізацію, своїх лідерів та "авторитетів". За розрахунками спеціалістів, з початку 60-их і до кінця 80-их років "тіньовий" сектор економіки колишнього Союзу зріс у 30 разів і досяг позначки понад 20 % національного доходу.
Однією з причин розвитку "тіньового" сектору економіки було чинне на той час законодавство та існуюча економічна політика, яка не давала підприємливим та ініціативним людям реалізувати свої можливості легальним шляхом. Саме тоді з'явилися у великій кількості різні нелегальні "підпільні" цехи або такі, що діяли під прикриттям легальних державних підприємств. Після набуття Україною незалежності "тіньова" економіка стрімко набрала темпи.
Почали формуватися та набирати сили мафіозно-спекулятивні та кримінальні структури, чий капітал примножувався на грунті не лише пограбувань та майнових переділів, а й невиваженої інфляційної політики держави, невпорядкованості її кредитно-фінансової та банківської систем.
- Сутність та структура тіньової економіки
- Особливості існування тіньової економіки в Україні
- Детінізація економіки як нагальна потреба українського суспільства
Подібні статті по економіці
Дослідження ефективності функціонування поліграфічного підприємства (на прикладі ЗАТ Віпол)
Актуальність
теми даної дипломної роботи є те що на сьогоднішній день питання ефективності
функціонування підприємства займає важливу роль. Кожне підприємство щоб вижити
на ринку глобал ...
Фондовая биржа, как элемент рыночной инфраструктуры
Ринок цінних
паперів. Фіктивний капітал. Випущені акціонерними товариствами акції
й облігації поступають в обіг, створюючи ринок цінних паперів. Про масштаби
цього ринку свідчить то ...
Багатомірна класифікація нового об’єкта методами дискримінаційного аналізу
Поділ сукупностей на групи, однорідні в тому чи іншому розумінні,
пов'язаний з такими діями, як систематизація, типологія, класифікація,
групування. Традиційно зазначений поділ виконують ...