Меню сайту

Собівартість виробництва і транспортування енергетичної продукції.

Це обумовлено тим, що фактичні, звітні витрати праці (заробітна плата працівників), сировини, матеріалів і палива на підприємстві, а також собівартості його продукції характеризують індивідуальні витрати, а ціни на сировину, матеріали і паливо і норми амортизації являють собою загальні елементи в індивідуальній собівартості підприємства.

Таким чином, собівартість - це витрати підприємства на виробництво і реалізацію продукції, виражені в грошовій формі.

Всі витрати в процесі виробництва продукції виступають як продуктивній і непродуктивні й у своїй сукупності представляють валові витрати на виробництво продукції. Оскільки непродуктивні витрати не зв'язані безпосередньо з випуском продукції або не є суспільно необхідними, вони не включаються в собівартість продукції. До таких витрат підприємства відносяться: витрати непромислових господарств (житлового фонду, підсобних господарств, зміст культурно-просвітніх установ); витрати на будівництво, капітальний ремонт і реконструкцію, що фінансуються зі спеціальних джерел, збитки від стихійних лих та ін. Забороняється також списувати на собівартість штрафи, неустойки за порушення господарських або інших договорів та ін.

Разом з тим, частина непродуктивних витрат є технічно неминучою і витрати на них по своєму змісті виступають як звичайні продуктивні витрати, що переходять у розряд непродуктивних лише за кінцевими результатами виробничого процесу. Ці витрати виробництва, хоча і є непродуктивними, але технічно неминучі і тому входять у фактичну собівартість продукції поряд із продуктивними витратами. Такими витратами є утрати від браку, простоїв, нестачі і псуванню матеріалів і готової продукції з вини підприємства.

Продуктивні витрати можна класифікувати по наступних ознаках:

· за призначенням і роллю у виробництві;

· за складом;

· за методом визначення і віднесення на готову продукцію;

· за відношенням величини сумарних і питомих витрат до змін обсягу виробництва.

За характером участі в створенні продукції, по ролі і призначенню у виробництві витрати підрозділяють на основні і накладні.

До основних відносять витрати, безпосередньо зв'язані з процесом виробництва продукції. Сюди включаються: витрати на заробітну плату виробничих робітників і на засоби виробництва (вартість зносу і утримання основних фондів, вартість сировини, матеріалів і палива), що беруть участь або споживаються в процесі виробництва продукції.

До накладних відносять витрати, зв'язані з керуванням, організацією, обслуговуванням виробничого процесу, а також витрати по реалізації готової продукції. Сюди відносять інші витрати цеху, загальнозаводські і ті, що не в виробництві.

При калькулюванні собівартості продукції витрати по своєму складу класифікують на елементарні і комплексні.

Елементарними називають витрати прості, первинні для даного підприємства. Вони не можуть бути розділені на інші якісно різні статті в межах конкретного підприємства. До них відносять: заробітну плату виробничих робітників, вартість сировини й основних матеріалів, допоміжних матеріалів, палива, амортизаційні відрахування.

Комплексними називають витрати складних, об'єднуючих кілька елементарних витрат по їх призначенню. До них відносять: поточний ремонт і утримання основних коштів; роботу транспортних цехів; змінне устаткування, інструмент, малоцінний і швидкозношувающийся інвентар, інші витрати цеху і загальнозаводські витрати.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Подібні статті по економіці

Асоціація як форма організації об’єднань підприємств
асоціація господарський об’єднання Як правило, одним із перших питань, що постає під час створення об’єднань підприємців (далі - асоціацій), є вибір їхньої організаційно-правової форми і ...

Зовнішньоекономічна діяльність
Зовнішньоекономічна діяльність - це діяльність суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що ма ...

Удосконалення форм праці та впровадження науково–технічного прогресу
Вирішальним засобом підвищення ефективності діяльності підприємства ресторанного господарства є вдосконалення форм праці та впровадження науково-технічного прогресу. Саме про вд ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.