Собівартість виробництва і транспортування енергетичної продукції.
Це обумовлено тим, що фактичні, звітні витрати праці (заробітна плата працівників), сировини, матеріалів і палива на підприємстві, а також собівартості його продукції характеризують індивідуальні витрати, а ціни на сировину, матеріали і паливо і норми амортизації являють собою загальні елементи в індивідуальній собівартості підприємства.
Таким чином, собівартість - це витрати підприємства на виробництво і реалізацію продукції, виражені в грошовій формі.
Всі витрати в процесі виробництва продукції виступають як продуктивній і непродуктивні й у своїй сукупності представляють валові витрати на виробництво продукції. Оскільки непродуктивні витрати не зв'язані безпосередньо з випуском продукції або не є суспільно необхідними, вони не включаються в собівартість продукції. До таких витрат підприємства відносяться: витрати непромислових господарств (житлового фонду, підсобних господарств, зміст культурно-просвітніх установ); витрати на будівництво, капітальний ремонт і реконструкцію, що фінансуються зі спеціальних джерел, збитки від стихійних лих та ін. Забороняється також списувати на собівартість штрафи, неустойки за порушення господарських або інших договорів та ін.
Разом з тим, частина непродуктивних витрат є технічно неминучою і витрати на них по своєму змісті виступають як звичайні продуктивні витрати, що переходять у розряд непродуктивних лише за кінцевими результатами виробничого процесу. Ці витрати виробництва, хоча і є непродуктивними, але технічно неминучі і тому входять у фактичну собівартість продукції поряд із продуктивними витратами. Такими витратами є утрати від браку, простоїв, нестачі і псуванню матеріалів і готової продукції з вини підприємства.
Продуктивні витрати можна класифікувати по наступних ознаках:
· за призначенням і роллю у виробництві;
· за складом;
· за методом визначення і віднесення на готову продукцію;
· за відношенням величини сумарних і питомих витрат до змін обсягу виробництва.
За характером участі в створенні продукції, по ролі і призначенню у виробництві витрати підрозділяють на основні і накладні.
До основних відносять витрати, безпосередньо зв'язані з процесом виробництва продукції. Сюди включаються: витрати на заробітну плату виробничих робітників і на засоби виробництва (вартість зносу і утримання основних фондів, вартість сировини, матеріалів і палива), що беруть участь або споживаються в процесі виробництва продукції.
До накладних відносять витрати, зв'язані з керуванням, організацією, обслуговуванням виробничого процесу, а також витрати по реалізації готової продукції. Сюди відносять інші витрати цеху, загальнозаводські і ті, що не в виробництві.
При калькулюванні собівартості продукції витрати по своєму складу класифікують на елементарні і комплексні.
Елементарними називають витрати прості, первинні для даного підприємства. Вони не можуть бути розділені на інші якісно різні статті в межах конкретного підприємства. До них відносять: заробітну плату виробничих робітників, вартість сировини й основних матеріалів, допоміжних матеріалів, палива, амортизаційні відрахування.
Комплексними називають витрати складних, об'єднуючих кілька елементарних витрат по їх призначенню. До них відносять: поточний ремонт і утримання основних коштів; роботу транспортних цехів; змінне устаткування, інструмент, малоцінний і швидкозношувающийся інвентар, інші витрати цеху і загальнозаводські витрати.
Подібні статті по економіці
Виникнення та функціонування капіталістичної власності
Розглядаючи
власність як економічну категорію, ми виходимо з того, що вона є економічною
основою виробництва, розподілу, обміну і споживання матеріальних благ,
становлення і розвитку пе ...
Управління доходами торговельного підприємства від операційної діяльності (за матеріалами ТОВ Боярські Ряди, м. Боярка)
Умови
формування ринкових відносин в Україні, що пов’язані з динамічністю зовнішнього
середовища, зниженням купівельної спроможності населення, загостренням
конкурентної боротьби, потре ...
Автоматизована система обліку кадрів на підприємстві
Функціонування будь-якої
системи управління пов’язано з циркуля-цією в ній інформації. Будь-який процес
управління - перш за все, інфор-маційний процес, який передбачає виконання ...