Меню сайту

Склад персоналу підприємства

Розглянувши таблицю 4.2 можемо зробити висновки про те, що працівники підприємства ПП «Корнер», в основному, середні за віком. На вік 15 - 34 роки припадає 40 працівників , 35 - 49 років - 67 працівників, ,працюючих на пенсії - 15працівників.

Також позитивним є те, що у загальній структурі працюючих найбільшу частку займають працівники у віці від 34 до 49 років. Дані працівники мають достатній досвід роботи та ще не досягли пенсійного віку.

Серед працівників підприємства більшість чоловіків. У звітному році в загальній структурі працюючих їх нараховувалось 75 % , решта, 25%, займають жінки.

В загальній структурі працюючих 17 % працівників мають початкову і незакінчену середню освіту, 16 % працівників - середню, середню спеціалізовану освіту, та 15 % - вищу. Для підвищення рівня кваліфікації своїх працівників ПП «Корнер» має направити працівників, які мають незакінчену середню освіту на отримання середньої спеціальної освіти, а тих які вже мають середню та середню спеціальну освіту на отримання вищої освіти.

Організація в господарстві має надзвичайно велике значення для економічних показників на підприємстві і від цього залежить ефективність використання різноманітних ресурсів, що є у розпорядженні підприємства.

У даному питанні, ми розглянемо динаміку руху трудових ресурсів. Дані розрахунки характеризують процес плинності персоналу на підприємстві . Вони представлені в таблиці 4.3.

Таблиця 4.3

Рух персоналу на підприємстві в 2012 році.

Показники

2012 р.

Прийнято на підприємство, чол.

90

Вибуло з підприємства, чол.

46

в т.ч.: скорочення штату

0

на навчання

0

у Збройні сили

0

на пенсію та з інших причин, передбаченим законом

0

за власним бажанням та порушення трудової дисципліни

46

Коефіцієнт обороту персоналу з прийому

68,7

Коефіцієнт обороту персоналу з вибуття

35,1

Коефіцієнт плинності персоналу

35,1

, де

Кпр - коефіцієнт обороту персоналу з прийому;

Nпр - кількість прийнятих працівників, чол.;

N - середньооблікова чисельність працівників, чол.

, де

Квиб - коефіцієнт обороту персоналу з вибуття;

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Удосконалення методики оцінки інвестиційної привабливості аграрних підприємств
Комерційні організації активно залучають позикові кошти, зокрема використовують кредити банків, товарні кредити, акціонерний капітал. Використання кредитів характерне для підприємств, що ...

Економічне обґрунтування проекту цеху по виробництву вітамінізованої сметани
У даній курсовій роботі обґрунтована економічна ефективність технічних рішень і виконано всі необхідні економічні розрахунки. Розрахунок проведено для продукту під назвою "Вітамініз ...

Аналіз та оцінка оборотних активів та їх використання на ПАТ Завод Фіолент
На сучасному етапі економічного розвитку, в умовах ринкових відносин в Україні необхідно приділяти увагу організації управління оборотним капіталом промислових підприємств. Фінансова ді ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.