Меню сайту

Ефективний внутрішній ринок як пріоритет соціально-економічного розвитку України

Рис. 1. Співвідношення індексів експорту та імпорту товарів і послуг в Україні за 2001-2011 рр.

Безумовно, як в цілому у всесвітньому господарстві, зростання обсягів експорту повинно бути національним економічним пріоритетом. Зростання останніми роками розриву між темпами приросту імпорту та експорту на користь першого і формування від’ємного сальдо торгівлі товарами є негативним чинником розвитку економіки України.

Гостра проблема - наявність цінової диспропорції між експортними і внутрішніми цінами на товари експорту, що не дає розвиватися внутрішньому виробництву і збільшує інфляційні очікування. Важливо, щоб майбутнє зменшення валютних надходжень (а це цілком ймовірно) не стало чинником економічної кризи, а, навпаки, дало додаткові імпульси до економічного зростання, змусило б мобілізувати внутрішні джерела економічного розвитку. В сучасних умовах високі валютні доходи підприємств експортних галузей стримують структурні трансформації, обмежують можливості диверсифікації, зменшують обсяги інвестицій в інші сектори національної економіки.

Очевидно, у середньостроковій перспективі істотного поліпшення сальдо зовнішньоторговельного балансу в Україні очікувати не слід - через зростання вартості імпортних енергоресурсів, а також високу енергозалежність основних статей українського експорту (насамперед, продукції металургійної та хімічної промисловості).

Внаслідок переорієнтації української економіки на імпортну базу пріоритетним стає завдання розвитку внутрішнього ринку. В сучасному глобалізаційному світі ємкий внутрішній ринок стає загальновизнаною умовою життєздатності та ефективного функціонування економічної системи. Сучасна конкурентоспроможна економіка неможлива без ефективного внутрішнього ринку. Треба бути реалістами: в найближчі роки Україна, з орієнтацією її економіки на виробництво продукції з малою часткою доданої вартості і низькою якістю інститутів, не зможе скласти на світових ринках серйозну конкуренцію розвиненим країнам світу в створенні нових наукоємних технологій і продуктів з високою часткою доданої вартості. У цих умовах все більшого значення набуває пріоритет розширення внутрішнього ринку.

З точки зору реалізації національного пріоритету розвитку внутрішнього ринку країни важливе значення має співвідношення між темпами зростання ВВП, доходів населення і роздрібного товарообороту (рис. 2).

Безумовно, більш високі темпи зростання доходів населення відображають соціальну спрямованість розвитку української економіки. Однак, надмірно високе перевищення темпів приросту доходів порівняно з ВВП не є економічно обґрунтованим. Саме прискорене зростання ВВП й може бути фундаментом, на якому ґрунтується увесь соціальний розвиток країни та підвищення добробуту її громадян.

Рис. 2. Темпи зростання ВВП, доходів населення і роздрібного товарообороту в Україні за 2001-2011 рр.2

Підвищення доходів населення закономірно викликає підвищений попит на споживчі товари і зростання обсягів роздрібного товарообороту. Зростання доходів населення в Україні останніми роками випереджає динаміку роздрібного товарообороту: у 2006 р. - відповідно 117,1% і 115,0%, у 2008 р. - 127,2% і 121,9%, у 2009 р. - 139,1% і 123,4%; у 2011 р. - 130,3% і 129,5%; лише у 2008 р. - 116,5% і 120,5%, у 2010 р. - 123,8% і 126,4% відповідно [10]. В Україні завдяки зростанню платоспроможного попиту та запровадження сучасних підходів до здійснення торговельного бізнесу намітилась стійка тенденція до зростання обороту роздрібної торгівлі (на 15,0% у 2006 р., на 20,5% за 2007 р., на 21,9% за 2008 р., на 23,4% за 2009 р., на 26,4% за 2010 р., на 29,5% за 2011 р.) [11]. Головне при цьому, щоб внутрішній попит стимулював вітчизняне виробництво, а не приплив імпортних товарів на український внутрішній ринок.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Подібні статті по економіці

Господарський механізм
Економіка являє собою сукупність процесів виробництва, розподілу, обміну і накопичення матеріальних благ і послуг. Трудова діяльність у суспільному виробництві здійснюється в порядку повно ...

Аналіз ефективності діяльності малого підприємства
Наприкінці ХХ ст.. малий бізнес в Україні став реальністю і перетворився у самостійний сектор економіки, зорієнтований на ринкові умови розвитку. За останнє десятиріччя функціонуванн ...

Ефективність технічного переозброєння підприємств та методи оцінки ефективності інвестиційних проектів
Формування національної економіки на засадах самостійного розвитку зумовило комплекс проблем, серед яких особливе місце належить інвестиціям в основний капітал, що відтворюють і оновлюют ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.