Меню сайту

Ефективний внутрішній ринок як пріоритет соціально-економічного розвитку України

Розвиток внутрішнього ринку є невід’ємною складовою загальної стратегії сталого економічного зростання в Україні. Йдеться про те, що вдосконалення і розширення внутрішнього ринку має сприяти виходу національної економіки на принципово новий рівень розвитку відповідно до викликів глобалізації світового господарства.

Подальша трансформація вітчизняної економіки на самодостатній ринковій основі потребує суттєвого піднесення ролі та значення внутрішнього ринку шляхом активного залучення у господарський оборот продукції національного виробництва. Досвід трансформаційних економік засвідчує, що розвиток внутрішнього ринку виступає дієвим чинником підтримки вітчизняного капіталу та підприємництва, стабілізації фінансової системи, задоволення платоспроможного попиту і забезпечення економічної безпеки національних держав. Стає все більш очевидним, що ефективний ринок - це не лише свобода приватної ініціативи, але й суворий правовий порядок, єдині та стабільні правила торговельної діяльності. Завдання держави на сьогодні полягає саме у встановленні цих правил і забезпеченні їх виконання.

Характерною ознакою сучасного внутрішнього ринку в Україні є слабкість ринкових інституцій, неефективність наявних механізмів державного регулювання економічними процесами на ринку, розвиток тіньових, віртуальних і фіктивних відносин. Важливим є врахування усього комплексу макроекономічних (темпи економічного зростання, рівень інфляції, стан безробіття, параметри монетизації економіки тощо) і мікроекономічних (мотиви й цільові установки економічної поведінки виробників і споживачів, механізми та інструменти управління і прийняття рішень в локальних структурах ринку тощо) чинників, які впливають на розвиток внутрішнього ринку; чітке бачення взаємозв’язків між ними.

Вагомою рушійною силою розвитку внутрішнього ринку є конкуренція. Конкуренція включає різноманітні форми суперництва суб’єктів господарювання на ринку за кращі умови реалізації товарів. Рівень конкуренції у межах того чи іншого сегмента ринку визначається кількістю продавців, часткою їх операції на ринку, а також формами конкуренції, що застосовуються.

Ринок є особливим механізмом взаємодії (координації) намірів та дій виробників і споживачів. Ринок - це суспільний механізм зв’язку між виробництвом і споживанням. Формою організації ринку є торгівля (оптова і роздрібна).

Внутрішній ринок займає особливе місце в економіці будь-якої країни. Він є органічною складовою цілісного національного відтворювального процесу. Важливо не лише виробити продукцію, її потрібно ще продати (реалізувати) на ринку. Факт продажу (збуту) створює необхідні фінансово-економічні передумови для подальшого відтворення національного капіталу.

Безумовно, макроекономічна невизначеність робить ринок недосконалим і обмежує його ефективність. Сутність ринку не зводиться лише до отримання його агентами максимального доходу і корисності від трансакцій обміну. Окрім раціонально-економічних, на ринку діє й складний комплекс соціально-інституційних зв’язків, вагомою є роль таких інституцій, як держава, право, правила й кодекси господарської поведінки [2].

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Іноземні інвестиції в Україну
Розвиток будь-якої держави пов'язаний з динамікою інвестиційних процесів, структурним та якісним оновленням виробництва і створення ринкової інфраструктури. Чим інтенсивніше здійснюється ...

Економічний аналіз
В нових умовах формування ринкових відносин, функціонування підприємств різних форм власності, необхідно знаходити нові шляхи підвищення ефективності суспільного виробництва, а також ум ...

Аналіз випуску готової продукції та її реалізації
За умов ринкової економіки господарчим суб’єктом (підприємством) надані широкі права і можливості у реалізації своїх економічних інтересів, вибору способів організації виробництва, збуту ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.