Меню сайту

Аналіз сучасної грошово-кредитної політики України

На підтримання валютної стабільності спрямоване Розпорядження КМУ від 26 жовтня 2011 р. № 1074-р щодо плану заходів з подолання негативного сальдо в зовнішній торгівлі. Першочергова увага у Розпорядженні приділена посиленню вимог щодо надання фінансовими установами споживчих кредитів з урахуванням платоспроможності позичальника - фізичної особи, розробці заходів Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України і Національним банком України до грудня 2011 р. щодо спрямування кредитних коштів із галузі споживчого кредитування у сферу виробництва (компенсація процентних ставок за кредитами, які спрямовані на розвиток або організацію виробництва).

Крім того, НБУ доручено зберігати обсяги міжнародних валютних резервів на рівні, достатньому для забезпечення стабільності валютного курсу, шляхом проведення валютних інтервенцій, також удосконалити інструменти хеджування валютних ризиків шляхом створення умов для форвардних валютних операцій.

Курсова стабільність позитивно впливала на перебіг інвестиційних процесів і підтримувала приплив інвестиційного імпорту. Проте наростання розриву між динамікою номінального та реального курсів восени 2011 р., що демонструє рис. 2.2. (див. додаток 4), означає накопичення потенціалу девальвації гривні на рівні 8-10 %. За недостатньої розвиненості інструментів страхування валютних ризиків і населення, і бізнес намагаються сформувати «страхові запаси», що проявляється у формі підвищеного попиту на готівкову валюту.

Вихід з кризи неможливий без розширення фінансового забезпечення інвестиційних процесів. З цією метою у 2010 р. НБУ розпочав пом’якшення монетарної політики, що проявилося у відновленні динамічного приросту грошової маси. її обсяги за підсумками 2010 р. збільшилися на 22,7 %, тоді як за 2009 р. - зменшилися на 5,5 %. Тим часом, незважаючи на пожвавлення ділової активності та відновлення кредитування реального сектора економіки, у банківській системі сформувалася відносно надлишкова ліквідність, що змусило НБУ більш виважено ставитися до монетарної політики. Протягом 2011 р. за незмінної облікової ставки обсяги грошової бази збільшилися лише на 2,4 %, що в умовах активізації дії механізму мультиплікації коштів дозволило грошовій масі зрости на 9,1 %. Відповідно, якщо обсяги мобілізаційних операцій у 2010 р. становили 248,1 млрд грн, за 9 місяців 2011 р. - 158 млрд грн за приросту грошової маси на 62,3 млрд грн. [3].

Восени 2011 р. ситуація в монетарній сфері змінилася. В умовах стиснення грошової маси на 11,1 млрд грн за вересень-листопад 2011 р. та нестачі ліквідності в банківській системі різко зросла вартість кредитних ресурсів - середньозважена ставка на міжбанківському кредитному ринку піднялася до 20-24 % на кінець жовтня 2011 р. і не знижувалися до однозначних цифр до другої декади грудня. Процентна ставка по кредитах в національній валюті зросла з 13,9 % до 18,9 % на 01.12.2011 р., а в реальному виразі - з 5,0 % до 13,7 %. В цих умовах темпи приросту кредитування впали з 1,5 % у серпні до від’ємних 0,7 % у листопаді. Загальний приріст кредитів юридичним особам на 14,4 % за 11 місяців 2011 р. за такого ж приросту обсягів депозитів не дозволяє стверджувати про активізацію розширеного відтворення.

Крім того, нині структура банківських кредитів за галузями та термінами не відповідає потребам модернізаційних процесів - переважна частка кредитів (понад 70 %), спрямована у поточну діяльність, і за останні три роки структура інвестицій практично не змінилася, лише зменшилися кредити, надані на придбання і реконструкцію нерухомості.

Незадовільна з погляду фінансового забезпечення модернізаційних процесів структура банківських кредитів в Україні вимагала посилення стимулюючої ролі держави щодо надання кредитів на цілі модернізації промисловості і оновлення основного капіталу за збільшення спроможності банківської системи до кредитування реального сектора економіки загалом. Тим часом, ситуація в банківській системі восени 2011 р. дещо погіршилася:

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Форми і системи оплати праці на підприємстві
Темою курсової роботи є заробітна плата: її сутність, форми і методи оплати праці на підприємстві. Актуальність досліджуваної теми полягає в тому, що сучасна економічна ситуація в Ук ...

Фінансова стійкість підприємства
З переходом економіки України до ринкових відносин підвищується самостійність підприємств, їх економічна та юридична відповідальність за результати діяльності. Різко зростає значення фінансової стійк ...

Економіко-статистичне дослідження рівня витрат за 1 гривню запущеної в обіг продукції
В умовах ринкових відносин підприємству потрібне постійне вдосконалення стратегії розвитку та ефективності виробництва, для підвищення конкурентоспроможності товарів на ринку. Для досягн ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.