Меню сайту

Планування техніко-економічних показників з урахуванням запропонованих заходів

Кадрове планування сприяє підтримуванню конкурентоспроможності підприємства, необхідності його подальшого розвитку й оптимального використання трудових ресурсів. Практичною основою планування персоналу на підприємстві є плани економічного і соціального розвитку колективів. Всі працюючі на підприємстві поділяються на такі категорії: робітники, керівники, спеціалісти, службовці, охорона, учні.

На підприємстві робітники, передусім, є головним ядром, оскільки від них залежить обсяг, якість продукції, рівень продуктивності праці. Від роботи керівників і спеціалістів, рівня їх кваліфікації, відповідальності, творчості, виконавської і трудової дисципліни, ставлення до своїх обов’язків залежить ефективність діяльності підприємства, рівень технічного прогресу і рівень організації виробництва.

У сучасних умовах важливим є установлення мінімальної чисельності, необхідної для ведення виробництва, поліпшення структури кадрів на кожному підприємстві (табл. 3.6).

Таблиця 3.6 Планування персоналу на підприємстві

Професії

факт

план

Відхилення (+/-)

Станочники

20

8

-12

Крановики

6

1

-5

Водії автонавантажувачів

5

1

-4

Начальник цеху

1

1

-

Бухгалтер-касир

1

1

-

Сортувальники

4

2

-2

Налагоджував-електрик

3

1

-2

Підвищення продуктивності праці - основний чинник вирішення економічних проблем підприємства. Найпоширенішим методом планування показника підвищення продуктивності праці є планування за факторами її зростання. Усі фактори, що впливають на підвищення продуктивності праці, можна поділити на такі:

структурні зрушення у виробництві, тобто зміна частки окремих видів продукції в загальному обсязі виробництва;

підвищення технічного рівня виробництва;

удосконалення управління організації виробництва і праці;

зміна обсягу виробництва продукції;

галузеві фактори, наприклад зміна гірничо-геологічних умов, вміст корисних речовин у руді тощо;

уведення в дію і освоєння нових об’єктів.

Висновки

Аналіз результатів виробничої діяльності підприємства, проводиться з метою оцінки його фінансово-економічного стану і визначення реальних шляхів фінансового оздоровлення, для чого основна увага приділяється ефективності використання власного і позикового капіталу, виявленню резервів збільшення балансового прибутку і зростання рівня рентабельності, поліпшенню фінансового стану і платоспроможності підприємства.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Подібні статті по економіці

Витрати основної діяльності залізничного транспорту
Економічний аналіз є конкретною методологічною дисципліною. Ґрунтуючись на матеріалах інших економічних дисциплін і значною мірою узагальнюючи набуті студентами знання, він допоможе майб ...

Види ринку
Сучасна ринкова економіка являє собою складний організм , що складається з величезної кількості різноманітних виробничих, комерційних, фінансових і інформаційних структур , що взаєм ...

Економічне обґрунтування проекту цеху по виробництву вітамінізованої сметани
У даній курсовій роботі обґрунтована економічна ефективність технічних рішень і виконано всі необхідні економічні розрахунки. Розрахунок проведено для продукту під назвою "Вітамініз ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.