Меню сайту

Види форм і систем оплати праці

Форми і системи оплати праці - це одна з класифікацій системи оплати за ознакою, що характеризує основний результат праці, по якому налічується зарплата. Розрізняють відрядну і погодинну форми оплати праці, які поділяються на підсистеми.

У погодинній формі зарплата працівнику нараховується згідно з його тарифною ставкою, посадовими окладами і за фактично відпрацьований час.

У відрядній формі - заходом оплати є виготовлена працівником продукція (виконання робіт, послуг), тому його заробіток на пряму залежить від кількості і якості виготовленої продукції та нараховується на кожну одиницю продукції. Різноманітні способи внеску робітника з його заробітком, називається система оплатою праці.

Форми і системи оплати праці забезпечують зв'язок між оплатою праці та її результатами. Вони встановлюються підприємцями та організаціями самостійно у колективному договорі з урахуванням вимог і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевою угодами. Форми заробітної плати мають відповідати таким вимогам: найповніше враховувати результати праці, створювати умови, для постійного зростання ефективно і якості праці, сприяти збільшенню матеріальної зацікавленості працівників у постійному виявленні і використанні резервів збільшення продуктивності праці і якості продукції.

Форми оплати праці будуть ефективними лише в тому випадку, якщо вони відповідають організаційно-технічним умовам виробництва. Отже, вибираючи форми оплати праці для певної категорії працівників, необхідно враховувати конкретні умови їхньої роботи, специфіку виробництва.

Загальними умовами використання тієї чи іншої форми заробітної плати є технічний рівень технічного озброєння виробництва, характер технологічного процесу та організації виробництва і праці, ступінь використання виробничих потужностей і устаткування, стану нормування праці. Крім загальних, існують кілька специфічних умов використання відрядної або почасової форми оплати праці. Так, для відрядної оплати праці необхідна прямо пропорційна залежність між затратами живої праці й одержаними результатами, тобто робітник повинен мати реальну можливість збільшувати випуск продукції, що має відповідати і потребам виробництва. Погодинна оплата праці використовується для оплати праці службовцям і фахівцям. Відрядна та погодинна форма оплати праці підрозділяються на кілька систем. Основою організації оплати праці є тарифна система оплати праці, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів, а працівників - залежно від їх кваліфікації та розрядом тарифної сітки. Вона є основою для формування розміру заробітної плати. Тарифна система оплати праці являє собою сукупність нормативів, що забезпечують можливість здійснювати диференціацію і регулювання заробітної плати різних груп і категорій робітників в залежності від якісних характеристик їх праці. Тарифна система включає в себе наступні елементи: тарифну сітку, тарифну ставку, тарифно-кваліфікаційний довідник. Основою тарифної системи є тарифікація праці працівників, тобто присвоєння йому того чи іншого розряду у відповідності з вимогами тарифно-кваліфікаційного довідника.

Тарифна сітка - шкала розрядів, кожному з яких привласнений свій коефіцієнт по оплаті праці. Коефіцієнт показує, у скільки разів оплата праці робітника певного розряду вище оплати праці робітника першого розряду. Підприємство може самостійно визначати порядок зростання коефіцієнтів від розряду до розряду (рівномірно або прискорено). Для працівників держбюджетних організацій використовується вісімнадцятирозрядна сітка, на основі якої встановлюється розмір заробітної плати для всіх категорій працівників. Тарифна ставка - розмір оплати праці різних груп робітників за одиницю часу роботи. Вона може бути годинна, денна і місячна. Вихідною є тарифна ставка першого розряду, що визначає рівень оплати найбільш простої праці. Посадовий оклад - це норма оплати праці керівників, спеціалістів і робітників за місяць. Він встановлюється в тому ж порядку, що і тарифні ставки працівників. Схема посадових окладів містить відповідні їм мінімальні посадові оклади за групами посад керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців. Для тарифікації робіт присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам використовують єдиний тарифно-кваліфікаційний довідник робіт і професій працівників - це збірник нормативних документів, що містить кваліфікаційні характеристики працівників. Він слугує для визначення розряду робіт за професіями в залежності від складності, точності, умов їх виконання і вимог щодо професійних знань і практичних навичок. Система погодинної форми:

Проста погодинна - розмір оплати праці залежить від тарифної ставки, яка встановлюється за домовленістю сторін або в колективному договорі, і фактично відпрацьованих ним годин за розрахунковий період;

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Шляхи покращення стану ефективності використання активів ПАТ Полтавакондитер
Серед основних проблем, з якими на даному етапі розвитку економіки зіштовхуються українські підприємства, особливе місце належить ефективному управлінню активами , підприємства їх складом та ...

Види і мотиви злиття і поглинання
А.В. Дудар викладач Донецького державного університету управління Торезький коледж, А.І. Войтенко студентка Донецького державного університету управління Торезький коледж. В статті ...

Цикли Кондрат'єва
Відомо декілька типів економічних циклів, які іно­ді називають хвилями. Їх важко виділиті з-за великої кількості їх показників, з-за часової pозмитості гpаниць між ними. Так звані довгі ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.