Меню сайту

Галузева структура сільськогосподарського виробництва

Ячмінь і овес - так звані сірі хліби - використовуються здебільшого для фуражу, але мають і продовольче значення. З них виготовляють крупи "Геркулес", солод для пивоварения. Для ячменю сприятлива низька температура на початку росту. Він добре переносить заморозки, кислі ґрунти, водночас посухостійкий, скоростиглий, тому повсюдно вирощується у лісовій, та степовій зонах, посушливих районах. Ячмінь найдалі "заходить" на північ серед зернових культур, найвище "піднімається" у гори, просувається у посушливі південні степи. Ячмінь дає хороші врожаї в умовах України - більші, ніж пшениця і жито, його кормова цінність також вища, він використовується у комбікормах.

Овес делікатніший, ніж ячмінь: гірше переносить мороз, посуху, має довший вегетаційний період. Може рости на кислих ґрунтах, тому займає значні площі у середній частині лісової зони, потрохи вирощується майже в усіх господарствах середньої смуги.

Кукурудза має переважно фуражне значення, хоча з неї виробляють і харчові продукти: борошно, крупу, крохмаль, олію. Батьківщина її - Центральна і Південна Америка. Зерна кукурудзи були головним харчовим продуктом індіанців у доколумбові часи. До нас завезена в XVII ст. Теплолюбна культура, починає рости при 10-12° С, найкраща температура для росту - 19-25° С. Добре переносить посуху на початку літа, але при достатньому зволоженні росте краще. Кукурудза - високобілкова, дуже поживна для худоби, дає хороші врожаї на зерно. В більш північних районах її доводять до молочно-воскової стиглості і використовують на силос.

До зернових круп'яних культур належать просо, гречка, рис. Просо - теплолюбна культура, не переносить заморозків, починає вегетацію при 10-12°С, але добре пристосована до посух, здатна до активної вегетації в період сухого літа. Вегетаційний період короткий - 90-120 днів.

Рис - важлива продовольча культура світу, вирощується з давніх-давен. Це єдина культурна рослина, для вирощування якої поля (так звані чеки) повинні бути вкриті шаром води. Рис традиційно вирощують в Азії. Культура тропічна, але за давній період окультурювання перенесена вже і в країни з помірним кліматом. Вимагає високої температури на початку росту: 12-15°С, високої сталої температури весь період вегетації: 20-27°С упродовж 100-180 днів.

Зернобобові культури - квасоля, горох, сочевиця - використовуються у продовольчих і фуражних цілях. Вони є необхідними компонентами у сівозмінах, оскільки збагачують ґрунт азотом. Вирощуються майже повсюдно в зернових районах, квасоля - більше на південь, горох - на північ від середньої смуги.

Технічними називаються культури, продукція яких переважно використовується як сировина для промисловості (насамперед, харчової і легкої). їх поділяють за призначенням на групи: волокнисті або прядивні культури (бавовник, льон, конопля); каучуконосні (гевея); олійні (соняшник, соя); ефіроолійні (шавлія, гвоздичне дерево, троянда, лаванда, коріандр); цукроносні (цукровий буряк).

Волокнисті культури. Бавовник - головна світова прядивна культура. Його плід коробочка, в якій міститься насіння, вкрите довгими (25-50 мм) і короткими (3-15 мм) волокнами. При дозріванні бавовнику коробочки розкриваються, відкриваючи волокно. Довге волокно використовується для прядіння, а коротке-для виробництва штучного шовку, паперу, вати. З насіння бавовнику одержують олію, із стебел виготовляють луб'яне волокно. Бавовник - дуже теплолюбива рослина, для його успішного розвитку потрібна суха безхмарна погода, але добре зволожений ґрунт, тому він вирощується майже весь на поливних землях (гідромеліоративний індустріально-аграрний цикл). Оптимальна температура росту 25-30°С. Заморозків і засолених ґрунтів не переносить.

Льон - друга за значенням волокниста культура. Лляні тканини дуже популярні на світовому ринку внаслідок високої гігієнічної властивості і гарного вигляду. Льон-довгунець починає рости при невисоких температурах, має короткий вегетаційний період, переносить надмірно зволожені ґрунти. Лляне волокно тим міцніше, чим довше. А найдовші стебла льону виростають в умовах похмурого літа, коли рослина змушена "тягнутися" до сонця. Як і бавовна, льон - дуже трудомістка культура. Він вимагає ретельного обробітку, швидкого збирання і первинної переробки. При затягуванні переробки якість волокна різко погіршується. Після льону ґрунти дуже виснажуються, тому найкраще його чергувати у сівозміні з картоплею.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Загальна характеристика роботи ВАТ Бердичівський пивоварний завод
Я,, проходив виробничу практику на ВАТ "Бердичівському пивоварному заводу”. Мета мого стажування: написання звіту з практики та курсової роботи, поглиблення та закріплення теорет ...

Іноземні інвестиції в Україну
Розвиток будь-якої держави пов'язаний з динамікою інвестиційних процесів, структурним та якісним оновленням виробництва і створення ринкової інфраструктури. Чим інтенсивніше здійснюється ...

Державна інвестиційно-інноваційна політика
інноваційний політика україна економіка В теперішній час, на етапі економічного зростання України, регулювання інвестиційного і інноваційного процесів з боку держави набувають особливого ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.