Інвестиційний імідж та інвестиційна привабливість України
Ситуація з іноземними інвесторами також потребує конкретизації залежно від статусу - портфельного чи прямого. Портфельні інвестори, які вкладають в акції підприємств, традиційно оперативно реагують на перепади політичної кон’юнктури. У більшості випадків іноземний інвестор, що працює у сфері ПІІ, вкладає капітал на українському ринку під конкретний інвестиційний проект - добре вивчений, опрацьований і готовий до реалізації. При цьому трансакційні витрати на купівлю - продаж активу є досить великим і, як правило, можуть бути покриті вже після реалізації проекту. Тому іноземний інвестор у короткостроковій перспективі не реагуватиме на зміну "країнних" ризиків, до яких належить і політика: головною, хоча й не єдиною умовою його функціонування є впевненість в повному захисті прав власності. У разі її дотримання інвестиційний проект може бути започатковано без урахування короткострокових ризиків. Отже, для прямих інвесторів, які розглядають ринок з позиції довгострокової перспективи і вкладають кошти в матеріальні активи і виробництво, "стабільна нестабільність" уже стала закономірною та передбачуваною; тому виникнення чергового політичного конфлікту й не спричиняє виведення їх капіталі за кордон. Більшість з них сприймають політичні процеси в Україні як частину демократичних змін і не вважають за необхідне припиняти підприємницьку діяльність.
Водночас зниження капіталізації внаслідок політичної нестабільності здатне негативно вплинути на вартість компаній у межах розміщення акцій чи в угодах щодо поглинань. Жоден інвестор не ризикне реалізовувати такі угоди в умовах політичної кризи; це ще один негативний фактор політичних подій, адже насамперед стратегічні інвестори забезпечують приплив іноземної валюти та інвестицій в країну. Представники багатьох іноземних компаній відкрито стверджують, що надходження масштабних інвестицій в Україну ускладнюються відсутністю стабільності навіть на короткий проміжок часу. Унаслідок цього привабливість українських компаній для іноземних інвесторів не зменшиться, але деякі з них займуть вичікувальну позицію.
Імідж і кредитоспроможність України прямо детерміновані політичним протистоянням, про що свідчить реакція міжнародних рейтингових агентств. Як правило, подібні ризики враховуються аналітиками під час оцінки кредитного рейтингу.
У цьому зв’язку варто акцентувати увагу на тому, що до основних ризиків в Україні належить часто змінюване законодавство. Для інвестора усталеність є вкрай важливою: навіть несприятлива комбінація факторів (положення нормативно-законодавчої бази, ставки оподаткування тощо), попри їхню подеколи невигідність, усе ж неповинна зазнавати різких флуктуацій або взагалі скасування. Прикладом слугують спеціальні економічні зони, ідея існування яких в умовах України сама по собі спірна, оскільки надання переваги з якихось міркувань в певній області чи регіону призводить до корупції та недотримання принципів ринкової економіки.
Дошкульного удару інвестиційному іміджу, загрозу економічній безпеці держави та її конкурентоспроможності в очах світової спільноти завдає відносно новий феномен - рейдерство, тобто захоплення контролю над підприємством будь-якими способами, що включають підкуп мінори тарних акціонерів, менеджерів компаній, що поглинаються, чиновників і суддів, підробку документів і судових рішень, відверто кримінальні силові методи (шантаж, погрози, побиття), силове захоплення офісів. З позицій державних установ під рейдерством розуміють дещо різні явища. При цьому недружні поглинання в Україні, як і всьому цивілізованому світі не заборонено законом. Слід констатувати, що ефективної протидії рейдерству досі не створено і воно зашкоджує іміджу України як інвестиційно привабливої держави. Адже іноземні компанії ретельно відстежують рейдерські акції й оперативно передають інформацію своїм підприємницьким структурам на всіх континентах. Корпоративне свавілля в Україні генерувало закономірну реакцію іноземних структур. Ключовими факторами інвестиційного клімату України є економічні, політико-правові і соціально-культурні,що формують інтегровану систему його складових, які взаємовизначають і обумовлюють одна одну. Основними факторами, які негативно впливають на інвестиційний клімат, зумовлюючи високий ризик інвестування в економіку України, є правова, економічна і політична нестабільність, недосконала фінансово-кредитна, бюджетна і податкова система, низький рівень розвитку ринкової інфраструктури, тонізація економіки, відсутність ринку землі.
Заходи щодо подальшого покращення інвестиційного клімату в Україні з урахуванням цього мають стати:
) Завершення формування відповідної нормативно-правової бази;
2) Досягнення політичної стабільності;
) Подальше реформування податкової системи;
) Зміцнення фінансово-кредитної системи, створення небанківських фінансових установ;
) Сприяння розвитку інститутів фондового ринку;
) Стимулювання залучення інвестицій у науково-технічну та інноваційну діяльність;
Подібні статті по економіці
Заходи по удосконаленню організації підготовки виробництва на підприємстві
Прибуток є спонукальним мотивом і джерелом діяльності підприємства.
Підприємство приводить у рух усі виробничі фактори - капітал, працю, природні
ресурси - для створення продукту, його н ...
Шляхи покращення інноваційного типу розвитку
Діяльність суспільства, яка характеризує його розвиток, - це
специфічний спосіб ставлення людини до дійсності. Економічна діяльність
матеріальна, але її доповнює духовність, робота інтел ...
Види ринку
Сучасна ринкова економіка являє собою складний організм , що складається з величезної
кількості різноманітних виробничих, комерційних, фінансових і інформаційних
структур , що взаєм ...