Меню сайту

Методика економічного аналізу фінансових результатів

Аналіз показників рентабельності

Результати діяльності характеризуються не лише абсолютними показниками прибутку та збитку. Суб’єкти господарювання, які зацікавлені у віддачі від використаних ресурсів і вкладеного капіталу, аналізують співвідношення отриманого ефекту з понесеними витратами. Для цього обчислюються відносні показники ефективності: рентабельність та окупність. Дослідження показників рентабельності дає змогу комплексно оцінити ефективність господарської діяльності підприємства, проводити просторово-часові зіставлення.

Рентабельність - це відносний показник, який відображає відношення отриманого ефекту (прибутку) до понесених витрат. Рентабельним є такий стан діяльності, коли протягом певного періоду отримані доходи перевищують витрати, створюється і накопичується прибуток. Протилежним станом є збитковість, коли доходи не компенсують понесені витрати. Показники рентабельності відображають економічну ефективність діяльності. Вони адекватніше, ніж прибуток, відображають результати діяльності підприємства; враховуються при розробці інвестиційної, цінової політики.

Показники рентабельності відносяться до найбільш варіабельних за своїм змістом і таких, що трактуються неоднозначно. Тому аналітику необхідно враховувати: який алгоритм розрахунку показників; який саме показник прибутку використано при обчисленні, чи відповідає такий вибір економічному зв’язку між чисельником і знаменником дробу.

У фінансовому аналізі використовують різні показники рентабельності, які є відносними і показують, скільки одиниць прибутку підприємство генерує на одиницю реалізованої продукції, активів, власного капіталу. Інформаційною базою для розрахунку основних показників рентабельності є вихідні дані фінансової звітності, а саме баланс та звіт про фінансові результати. Залежно від того, з чим порівнюється обраний показник прибутку, фінансовий аналіз розрізняє три групи коефіцієнтів показників рентабельності:

- витратні

- дохідні

- ресурсні.

Витратні показники рентабельності характеризують суму прибутку, яку забезпечують понесені витрати (виробничі, комерційні, інвестиційні) у процесі діяльності.

Для їх розрахунку використовуються показники чистого прибутку, загального прибутку, а також прибутку від реалізації продукції, які співвідносяться із загальною сумою витрат на виробництво та реалізацію, собівартістю виробленої (реалізованої) продукції, собівартістю одиниці продукції. Загальна формула витратних показників рентабельності має наступний вигляд:

Рв = Х 100 %

Показники рентабельності, розраховані за даним підходом, характеризують ефективність використання засобів, спожитих у процесі виробництва або здійснення інших видів діяльності, а саме скільки підприємство отримує прибутку з кожної гривні, витраченої на здійснення певного виду діяльності. Ресурсні показники рентабельності розраховуються, якщо необхідно визначити доходність ресурсів або капіталу підприємства. Вони визначаються як відношення прибутку до вартості активів (капіталу) або їх складових:

Рр = Х 100 %.

Доходні показники рентабельності (рентабельність продаж) розраховуються як відношення прибутку до реалізації продукції (робіт, послуг) до чистого доходу підприємства:

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Подібні статті по економіці

Фінансова криза та можливі шляхи її подолання
Економіка ніколи не стоїть на місці, її розвиток постійно йде вгору, але кожна висота починається з падіння. Це породжує циклічний характер світового господарства. Економічний цикл - це п ...

Загальноекономічна характеристика діяльності ТОВ Агротранссервіс
Зорієнтованість України на досягнення до 2020 року економічних показників розвинених європейських країн вимагає забезпечення щорічного зростання ВВП в розмірі 6-8 відсотків. Уже сьогодн ...

Анализ конкурентоспособности предприятия
Одна з найважливих задач розвитку підприємтсва і країни в цілому, нерозривно пов`язана з ефективністю виробництва, забеспечення випуску необхідної кількості сучасних виробів та покращенн ...

Copyright © 2025. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.