Меню сайту

Аналіз зв’язку між атрибутивними ознаками

При застосуванні таблиці 1 з частотами a, b, c, d коефіцієнт асоціації (Ка) обчислюється за формулою:

При Ка>0,3 між вивчаємими якісними ознаками існує кореляційний зв'язок.

У випадках, коли один з показників чотирьохклітинної таблиці відсутній, величина коефіцієнта асоціації буде дорівнювати одиниці, що дає завищену оцінку тісноти зв'язку між ознаками. У цьому випадку необхідно розраховувати коефіцієнт контингенції (Кk):

Коефіцієнт контингенції знаходиться в межах від -1 до + 1. Чим ближче Кк до (+1) або (-1), тим тісніше зв'язок між вивчаємими ознаками; Коефіцієнт контингенції завжди менше коефіцієнта асоціації.

Для визначення зв'язку як між кількісними, так і якісними ознаками при умові, що значення цих ознак впорядковані за ступенем зменшення або збільшення (ранжировані), може бути використаний коефіцієнт кореляції рангів Спірмена. Рангами називають числа натурального ряду, які надаються в балах за певними критеріями елементам сукупності. При цьому ранжирування проводиться за кожною ознакою окремо: перший ранг надається найменшому значенню ознаки, останній - найбільшому. Кількість рангів дорівнює обсягу сукупності. Перевагою цього підходу є те, що при відсутності вимоги нормального розподілу рангові оцінки тісноти зв'язку доцільно використовувати для сукупностей невеликого обсягу.

Показник рангової кореляції - коефіцієнт кореляції рангів Спірмена - розраховується за формулою:

де dj - різниця між рангами за однією та другою ознакою;

п - кількість одиниць у ряді.

Якщо d=0, p=1 - існує тісний прямий зв'язок. Якщо першому рангу за розміром однієї ознаки відповідає останній ранг за розміром другої ознаки, другому рангу - предостанній ранг другої ознаки тощо, то р=-1 і існує тісний обернений зв'язок. Якщо значення р близько до нуля, то зв'язок слабий або його взагалі немає.

ВИСНОВКИ

Курсова робота досліджувала одну з актуальних проблем сучасної соціологічної статистики - коефіцієнти зв’язку між показниками. Дослідження та аналіз низки літературних джерел дали змогу зробити такі висновки і узагальнення.

Вивчаючи закономірності зв'язку, причини і умови, що їх характеризують, об'єднують в поняття фактору. Ознаки, що є причинами та умовами зв'язку, називаються факторними х, а ті, що змінюються під впливом факторних ознак - результативними у.

Між ознаками х та у існують різні за природою та характером види зв'язку: функціональні та стохастичні.

При функціональному зв'язку між факторною та результативною ознаками кожному значенню ознаки х відповідає одне чітко визначене значення ознаки у. Такі зв'язки найчастіше вивчаються в математичному аналізі і використовуються для встановлення кількісних співвідношень у точних та прикладних науках.

При стохастичному зв'язку кожному окремому значенню факторної ознаки х відповідає певна множина значень результативної ознаки у. Такий зв'язок утворює умовний розподіл ознак, який варіює.

Підвидом стохастичного зв'язку є кореляційна залежність, що зумовлює кореляційний зв'язок між ознаками. При такій залежності зі зміною факторної ознаки х змінюються групові середні результативної ознаки у і замість умовних розподілів множин значень ознаки у виступають середні значення цих розподілів у. Таким чином, між ознаками у та у існує кореляційна залежність, коли середня величина однієї з них змінюється в залежності від значення іншої.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Форми і системи заробітної плати
Одним із важливих елементів ринкової системи господарювання є наймана праця. Робоча сила найманих працівників на ринку праці виступає як товар, який має вартість. Найбільш актуальним в ...

Економічний аналіз діяльності ЗАТ Одесавинпром
Економічний аналіз на відміну від інших видів аналізу відноситься до абстрактно-логічних методів дослідження економічних явищ. Економічний аналіз означає виділення окремих показників ...

Інноваційні напрями регіонального розвитку
У сучасних умовах господарювання інноваційна діяльність служить могутнім каталізатором розвитку економіки, тому що вона являє собою інструмент конкуренції. Сьогодні Україна пережива ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.