Меню сайту

Визначення дефектів у ринковій економіці

В даний час вважається, що повна зайнятість, або природний рівень безробіття становить 5-6%. Головна «ціна» безробіття - неопублікованих продукція. Коли економіка не в змозі створити достатню кількість робочих місць для всіх, хто хоче і може працювати, потенційне виробництво товарів і послуг втрачається безповоротно. Закон Оукена встановлює, що один відсоток приросту безробіття понад природного рівня призводить до 2.5% збільшенню відставання ВНП. Проте циклічне безробіття - це щось більше, ніж економічне лихо, це також і соціальна катастрофа. Депресія призводить до бездіяльності, а бездіяльність до втрати кваліфікації, втрати самоповаги, занепаду моральних підвалин, розпаду сім'ї, а також до громадських та політичних заворушень.

· Інфляція - це підвищення загального рівня цін. Це, звичайно, не означає, що підвищуються обов'язково всі ціни. Навіть у періоди досить швидкого зростання інфляції деякі ціни можуть залишатися відносно стабільними, а інші падати. Економісти відрізняють інфляцію попиту від інфляції, зумовленої зростанням витрат (інфляції пропозиції). Є два різновиди інфляції, зумовленої зростанням витрат: інфляція, викликана зростанням заробітної плати, і інфляція, яка виникає в результаті порушення механізму економіки пропозиції.

Непередбачена інфляція довільно перерозподіляє доходи на шкоду одержувачам фіксованого доходу, кредиторам і власникам заощаджень. Концепція інфляції попиту передбачає, що якщо економіка прагне до високого рівня виробництва і зайнятості, то помірна інфляція необхідна. Однак прихильники концепції інфляції, зумовленої зростанням витрат, стверджують, що інфляція може супроводжуватися скороченням реального обсягу національного виробництва і зайнятості. Гіперінфляція, яка звичайно пов'язана з нерозумною політикою держави, може підірвати фінансову систему і прискорити крах.

· Негативний вплив монополій. Як уже зазначалося вище, розвитку ринкової економіки властива концентрація виробництва і капіталу, об'єктивно виникає внаслідок прагнення підприємця до посилення позицій підприємства щодо конкурентів. Таким шляхом можуть складатися дуже великі підприємства, відмінною рисою яких є закріплення за ними виключного права виробництва та продажу певного виду товару або послуги. Це виключне становище дозволяє даними монополіям диктувати ринку необ’єктивну ціну і одержувати, відповідно, вищий прибуток. З іншого боку, за рахунок жорсткої прив'язки до певного підприємства, монополія може диктувати низькі ціни постачальникам ресурсів.

· Не забезпечує фундаментальних досліджень в науці. При всьому прагненні підприємців підвищити ефективність існуючих технологій, забезпечити найбільш економне використання ресурсів, вони не можуть дозволити собі відволікати ресурси на проведення фундаментальних досліджень в науці. Віддалена і невизначена перспектива отримання економічної вигоди від цих досліджень призводить до розподілу ресурсів на користь більш швидкої і вірною можливості отримання прибутку в інших галузях.

Варто зазначити, що очевидним є наступний факт: проблеми ринкової системи не вирішуються самі собою (великою мірою). Втручання, як би його не хотілося уникнути, нікуди не може зникнути. У наступній частині буде розглянуто механізми регулювання відносин з метою мінімізації втрат від вище перелічених дефектів ринкової економічної системи.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Ефективність технічного переозброєння підприємств та методи оцінки ефективності інвестиційних проектів
Формування національної економіки на засадах самостійного розвитку зумовило комплекс проблем, серед яких особливе місце належить інвестиціям в основний капітал, що відтворюють і оновлюют ...

Економічна експертиза інвестиційного проекту
Призначення роботи - практична підготовка студентів до виконання економічних розрахунків у дипломних проектах, а саме обґрунтування інвестиційних рішень і послідовності формування економ ...

Економiчна ефeктивнiсть iнформацiних тeхнологiй в управлiннi пiдприємством при здiйснeннi ЗEД (на прикладі ПрАТ Рiвнe-Борошно)
З глобальним розвитком суспiльства, пiдприємств, i наукових тeхнологiй управлiння ними зростає роль сучасних iнформацiйних тeхнологiй. Бeз iнформацiйних тeхнологiй тeпeр важко уявити буд ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.