Меню сайту

Визначення дефектів у ринковій економіці

· Марнотратне та неефективне виробництво, нестабільність розвитку. Критики посилаються на два важливих прикладу порушення ринкового механізму. По-перше, ринкова система може не зуміти врахувати всі вигоди і витрати, пов'язані зі споживанням певних товарів і послуг. Справа в тому, що деякі вигоди і витрати представляються по відношенню до ринку зовнішніми в тому сенсі, що вони припадають на частку інших економічних агентів, які не є безпосередньо покупцями і продавцями. Такі вигоди і витрати називаються зовнішніми, або вигодами і витратами переливу. Наприклад, споживчий попит, що враховується ринком. Висловлює лише задоволення, одержуване індивідуальними споживачами, які купують товари та послуги; він не відображає того факту, що покупка таких послуг, як вакцинація і освіта, приносять вигоду або задоволення всьому суспільству в цілому. Так само і виробники приймають рішення про виробництво продукції, засновані лише на обліку тих витрат, які їм диктує ринок, і не відображають зовнішні витрати, тобто витрати, які припадають на частку суспільства в цілому, як, скажімо, різні форми забруднення навколишнього середовища. Проблема тут зводиться до наступного: там, де попит і пропозиція не відображають точно всі вигоди і всі витрати виробництва, тобто де існують зовнішні вигоди і витрати, ринкова система не здатна забезпечити такий розподіл ресурсів, яке найкращим чином задовольняє потреби суспільства.

· Другий приклад порушення ринкового механізму зумовлений тим, що ринкова система враховує лише індивідуальні потреби. Існує багато потреб у таких товарах і послугах, виробництво яких не може фінансуватися індивідами через посередництво ринку. Наприклад, такі товари і послуги, як автомагістралі, боротьба з повенями, національна оборона, не можуть бути куплені в бажаному кількості домогосподарствами на індивідуальній основі. Ринкова система, як стверджують, не здатна враховувати такі суспільні або колективні потреби.

· Ринкова економіка не сприяє збереженню невідтворюваних ресурсів, не має економічного механізму захисту навколишнього середовища. Тільки законодавчі акти можуть змусити підприємців вкладати кошти у створення різного роду екологічно чистих виробництв, регулювати використання ресурсів, що належать усьому людству, наприклад рибних багатств океану.

· Нарешті, багато економістів вважають, що ринкова система являє собою недосконалий механізм забезпечення повної зайнятості і стабільного рівня цін.

· Нестабільність: інфляція і безробіття. В ідеальній економіці ВНП зростав би швидкими стійкими темпами. Крім того, рівень цін, який вимірюється за допомогою дефлятора ВНП або індексу споживчих цін, залишався б незмінним або підвищувався дуже повільно. Але досвід наочно показує, що повна зайнятість і стабільний рівень цін не досягаються автоматично.

Економічне зростання відрізняється нерівномірністю, переривається періодами економічної нестабільності, періоди швидкого росту економіки іноді затьмарює інфляція, тобто підвищення рівня цін, є періоди, коли зростання поступається місцем спаду і депресії, тобто низькому рівню зайнятості і виробництва. Незважаючи на множинність точок зору на причини коливань економічної активності, більшість економістів вважає, що фактором, що безпосередньо визначає рівні виробництва і зайнятості, є рівень загальних, чи сукупних, витрат. Попросту кажучи, якщо загальні витрати невеликі, багатьом підприємствам невигідно виробляти товари і послуги у великих обсягах. Звідси низький рівень виробництва, зайнятості і доходів.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Визначення конкурентоспроможності оптового торгівельного підприємства Авіс
Об'єктивні чинники, що пояснюють багато глибинних причин наших економічних і соціальних труднощів, темпів економічного розвитку, що знижуються, за останні десятиліття, з одного боку, і п ...

Багатомірна класифікація нового об’єкта методами дискримінаційного аналізу
Поділ сукупностей на групи, однорідні в тому чи іншому розумінні, пов'язаний з такими діями, як систематизація, типологія, класифікація, групування. Традиційно зазначений поділ виконують ...

Виробнича програма підприємства та її обґрунтування
Темою моєї роботи є: «Виробнича програма підприємства та її обґрунтування». Актуальність теми полягає в тому,що виробнича програма визначає необхідний обсяг виробництва продукції в п ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.