Меню сайту

Методи розрахунку чисельності працюючих на підприємства

Спискова чисельність працівників підприємства - це показник чисельності працівників облікового складу на визначене число чи дату. Вона враховує чисельність всіх працівників підприємства, прийнятих на постійну, сезонну і тимчасову роботу відповідно з укладеними трудовими договорами (контрактами), а також працюючих власників організації, які отримують в ній заробітну плату. Не включаються до облікового складу особи, які працюють за договором підряду та іншими договорами цивільно-правового характеру. У списковому складі працівників за кожний календарний день враховуються як фактично з'явилися на роботу, так і відсутні на роботі з будь-яких причин (відпустки, хвороби, відрядження і т. д.).

Явочна чисельність характеризує кількість працівників облікового складу, що з'явилися на роботу в даний день, включаючи перебувають у відрядженнях. Це необхідна чисельність робітників для виконання виробничого змінного завдання по випуску продукції. Різниця між явочним і обліковим складом характеризує кількість відсутніх з різних причин (відпустки, хвороби тощо). Для приведення явочної чисельності до облікової використовується коефіцієнт переведення явочної чисельності робітників у спискову: У перериваних виробництвах визначається як відношення табельного (номінального) фонду часу до планового (ефективного), а в безперервних - як відношення календарного фонду часу до планового (ефективного). І, навпаки, для приведення облікового складу до явочним.

При розрахунку необхідно пам'ятати, що обліковий склад завжди більше явочного складу на кількість відсутніх працівників з різних причин. Середньоспискова чисельність - чисельність працівників в середньому за певний період (місяць, квартал, з початку року, за рік). Середньооблікова чисельність працівників за місяць визначається шляхом підсумовування чисельності працівників облікового складу за кожний календарний день місяця. При цьому облікова чисельність працівників за вихідні та святкові дні прирівнюється до облікової чисельності персоналу попереднього робочого дня.

Середньоспискова чисельність показує, скільки в середньому працівників щодня значилося в списках підприємства за розглянутий період. При визначенні середньооблікової чисельності працівники, прийняті на неповний робочий день або неповний робочий тиждень (сумісники) враховуються пропорційно фактично відпрацьованому ними часу. Деякі працівники облікового складу не враховуються при визначенні середньооблікової чисельності (жінки, які перебувають у відпустках по вагітності та пологах, в додатковій відпустці по догляду за дитиною, працівники, які перебувають у навчальному відпустці без збереження заробітної плати, та ін.)

Визначення потреби в персоналі на підприємстві ведеться окремо за групами промислово-виробничого та непромислового персоналу. Вихідними даними для розрахунку чисельності працівників є виробнича програма, норми часу, виробітку та обслуговування; плановий (ефективний) фонд робочого часу за рік, заходи щодо скорочення витрат праці і т. д. Основними методами визначення чисельності працівників є розрахунки:

• по трудомісткості виробничої програми;

де Тпл - планова технологічна трудомісткість виробничої програми, нормо-годин; Фн - нормативний баланс робочого часу одного робітника в рік, годин;

Квн - коефіцієнт виконання норм часу (виробітку) робітниками.

• за нормами виробітку;

де ОПпл - плановий обсяг продукції (виконуваних робіт) за певний період часу; Нвир - планова норма виробітку в тих же одиницях виміру та за той же період часу.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Економіка механічного цеху
Метою курсової роботи є практична реалізація теоретичних та методичних положень економічної теорії на рівні промислового підприємства та його виробничих підрозділів. Завданням курсово ...

Визначення та аналіз доходів аеропорту (на базі матеріалів міжнародний аеропорт Харків)
Актуальність теми. Реалізація економічної стратегії розвитку підприємства здебільшого визначається обсягом доходу, який отримується. Так, від його розміру залежать можливості підприємств ...

Економіка енергетики
Методичні вказівки щодо проведення лабораторних занять з дисципліни „Економіка енергетики” для студентів спеціальності «Теплоенергетика». Укладачі: Поліщук І.Г., к.е.н., доцент Відповід ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.