Меню сайту

Аналіз взаємодії попиту і пропозиції в умовах існування на ринку декількох продавців і покупців

Кожне розвинуте суспільство з ринковою економікою базується на регулюванні економіки засобами змішаного типу розумного поєднання ринкових відносин і державного управління. Тому в умовах ринкової економіки України найбільш прийнятною вважається необхідність доповнення ринкового саморегулювання цілеспрямованим регулюючим впливом держави на процес ринкового ціноутворення.

Державне регулювання цін - це діяльність держави, спрямована на встановлення і підтримку певного рівня цін. Запроваджуючи державне регулювання цін, держава робить спробу за допомогою законодавчих адміністративних і фінансово-кредитних заходів впливати на ціни таким чином, щоб сприяти стабільному розвиткові економічної системи держави. Регулювання цін представляє собою не одноразовий акт по впливу на рівень цін, їх динаміку і співвідношення, а комплекс заходів по активізації всіх ціноутворюючих факторів з метою нейтралізації циклічних коливань процесу відтворення. Особливе значення в державному регулюванні ціноутворенням має антимонопольне регулювання, яке передбачає вживання різних заходів у разі порушення підприємством державної дисципліни цін, а саме:

дискримінація щодо інших підприємців;

відмова надавати знижки окремим клієнтам;

встановлення будь-яких примусових умов при укладанні договорів на постачання товарів, сировини, що неприйнятні для споживачів [3].

Якщо держава втручається в процес ринкового ціноутворення, встановлюючи максимальну чи мінімальну ціну, то змінюються обсяги виробництва і споживання, що призводить до надлишку (якщо QS > QD) або до дефіциту (якщо QD > QS).

Якщо встановити ціну Р=1,6, то:

Qs = 2×1,6-10 = -6,8

QD =58-1,7×1,6 = 55,28

D > QS, отже на ринку виникне дефіцит. А оскільки обсяг пропозиції від’ємний, то це значить, що жодна з фірм не згодна працювати за даної ціни.

Якщо встановити ціну Р=15, то:

Qs = 8,5×15-56 = 71,5

QD =35-0,8×15 = 23

QS > QD, отже на ринку утвориться надлишок.

Взагалі держава може впливати на процес ринкового ціноутворення шляхом встановлення:

державних фіксованих цін (тарифів);

- граничних рівнів цін (тарифів) чи граничних відхилень від державних фіксованих цін (тарифів).

надання субсидій;

встановлення додатку на додану вартість;

встановлення цін на підказцизні товари.

Методи встановлення цін і ціноутворення є важливим елементом для успішної діяльності підприємства в умовах ринкової економіки. Для установлення вдалої , правильної ціни підприємцям необхідно враховувати як економічний стан країни, так і власне положення в ньому,необхідно мати уявлення, який попит існує на товар, як держава впливає на ціноутворення і багато інших факторів.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 

Подібні статті по економіці

Аналіз та оцінка оборотних активів та їх використання на ПАТ Завод Фіолент
На сучасному етапі економічного розвитку, в умовах ринкових відносин в Україні необхідно приділяти увагу організації управління оборотним капіталом промислових підприємств. Фінансова ді ...

Удосконалення форм праці та впровадження науково–технічного прогресу
Вирішальним засобом підвищення ефективності діяльності підприємства ресторанного господарства є вдосконалення форм праці та впровадження науково-технічного прогресу. Саме про вд ...

Аналіз основних фінансових аспектів діяльності молокопереробного підприємства ПП Молокозавод–Олком
Базою проходження практики є ПП «Молокозавод - Олком» Метою проходження практики є вивчення основних фінансових аспектів діяльності молокопереробного підприємства. Основні завдання ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.