Зміст, сутність, функції та теорії заробітної плати
Другий етап еволюції класичної політекономії, пов'язаний з навчаннями А. Смітта, який визначив: «При наявності високої заробітної плати можна завжди знайти більш старанних і тлумачний працівників, ніж при низькій заробітній платі». Сформував теорію що фонд оплати праці потрібно ділити на кількість усіх працівників, це і покаже рівень середньої заробітної плати. Автор капіталу К. Маркс вважав, що отримання найнятим працівником заробітної плати є результатом обміну з капіталістом проданою «робочою силою», а не самою роботою. Рівень заробітної плати залежить від продуктивності праці, яка пов'язана з рівнем механізації та технологічного оснащення на виробництві, але це в свою чергу запобігає збільшенню заробітної плати.
Теорія ціни робочої сили показує, що ціна робочої сили збільшується відповідно до збільшення потреби працівника і зменшується у разі збільшення продуктивності.
Представники теорії «соціальної сили» М. Туган-Барановський і Й. Шумперт вважали, що прибуток між соціальними верствами населення поділяються згідно з рідкістю кожного шару, при цьому профспілки виступають у ролі монополій. А. Маршал - один з провідних неокласичної теорії, представник «кембріджської школи» маржиналізму, вважав, що заробітна плата - це винагорода на працю.
Подібні статті по економіці
Формування прибутку промислового підприємництва
В Україні відбуваються глибокі економічні перерви, обумовлені
поверненням країни в річище загальних процесів світового розвитку. Йде корінна ламка старого механізму керування
економікою, ...
Тіньова складова національної економіки та напрямки протидії
Світовий історичний досвід господарювання показує, по-перше, що
"тіньова" економіка у різних масштабах існувала практично у всіх
економічних системах, по-друге, - багатогранні ...
Інноваційно-інвестиційна діяльність підприємства
інноваційний інвестиційний економічний ефект
Під
інноваційно-інвестиційною діяльністю підприємства розуміється сукупність
практичних дій громадян, юридичних осіб і держави щодо реалізації ...