Меню сайту

Зміст, сутність, функції та теорії заробітної плати

На практиці заробітна плата, або дохід працівника, може приймати форму різних грошових виплат: місячних окладів, годинних тарифних ставок, премій, комісійних винагород, гонорарів, компенсацій і т.д. Необхідно також розрізняти номінальну і реальну заробітну плату. Номінальна зарплата або дохід виражає загальну суму грошей, отриманих працівником за витрачену працю, виконану роботу, надану послугу або відпрацьований час. Номінальна заробітна плата має своє грошове вираження на календарну дату. Вона визначається діючою ставкою заробітної плати або ціною робочої сили за одиницю часу роботи: грн./ год; грн./деталь; грн./місяць. Реальна зарплата - це кількість товарів і послуг, яку можна придбати на номінальну зарплату при діючих ринкових цінах: кількість товарів / сума грошей. Мінімальна заробітна плата - офіційно встановлюваний державою мінімальний рівень оплати праці на підприємствах будь-якої форми власності у вигляді найменшою місячної ставки або погодинної оплати. Значення мінімальної заробітної плати не завжди прив'язане до величини прожиткового мінімуму. Воно визначається в кожний період часу фінансовими можливостями держави, періодично змінюється (номінально завжди підвищується). Номінал мінімальної плати використовується для обчислення розмірів державних податків, платежів, штрафів. До мінімальної заробітної плати прив'язується і величина прибуткового податку з фізичних осіб.

Середня заробітна плата - визначається шляхом ділення суми заробітної плати за рік на кількість місяців роботи працівника, або шляхом ділення фонду оплати праці на кількість працівників.

Функції заробітної плати - це її призначення і роль як складова сфери практичної діяльності по узгодженню інтересів головних суб'єктів соціально-трудових відносин - найманих працівників і роботодавців. В економічній літературі автори називають від 2 до 20 функцій, які повинна виконувати заробітна плата. Але необхідно виконувати хоча б 4 основні функції: Відтворювальна функція полягає у забезпеченні працівників та членів їхніх сімей необхідними життєвими благами для відновлення робочої сили, для відтворення поколінь. Стимулююча функція полягає в оптимізації розміщення робочої сили за регіонами, галузями господарювання, підприємствами з урахуванням ринкової кон'єктури. В ринкових умовах висока заробітна плата на ефективніших робочих місцях стимулює перехід сюди працівників з неефективних робочих місць. Соціальна функція полягає у забезпеченні соціальної справедливості при: 1) розподілі доходу найнятими робітниками і власниками засобів виробництва; 2) при розподілі між найнятими робітниками відповідно до результатів їхнього трудового внеску; 3) при диференціації оплати праці різної якості та складності.

Головне призначення узгоджувальної функції оплати праці - в узгодженні платоспроможного попиту, під яким розуміють форму виявлення потреб, забезпечених грошовими коштами покупців, і виробництва споживчих товарів і послуг з другого боку. У ринкових умовах встановлюються пропорції між товарною пропозицією та попитом.

Отже, заробітна плата і «годувальниця», і «пряник», і «батіг», і «кермо». Всі функції заробітної плати тісно взаємопов'язані і лише при їх сукупному наявності досягається ефективна організація заробітної плати. Теорії заробітної плати це теорії фонду, теорія граничної продуктивності, теорія зміни форми вартості робочої сили, теорія «соціальні сили». На кожному етапі розвитку суспільства формувалися економічні вчення, які тією чи іншою мірою стосувалися питань заробітної плати.

На першому етапі еволюції класичної політичної економії основоположники теорії вартості товарів і послуг В. Петті і П. Буагільбера заробітну плату характеризували як ціну праці працівника, яке є мінімумом коштів для його існування та існування його родини. Точку зору поділяли й Д. Рікардо і Т. Мальтус. В. Петті стверджував що «Закон повинен забезпечувати працівнику тільки засоби для життя, якщо дозволити отримувати вдвічі більше, то він буде працювати вдвічі менше, ніж міг би, а це для суспільства є втратою кількості праці. Визначаючи сутність і розмір заробітної плати працівника А.Тюро погодився з В. Петті та Ф.Кене і вважав, що вона є результатом «від продажу своєї праці іншим», але на відміну від своїх попередників відносив заробітну плату до числа елементів, які лежать в основі їм поняттям загальне економічне рівновагу, яка встановлюється між ціною всіх творів на землі, вживанням різноманітних товарів, кількістю зайнятих їх виробництвом людей та ціною їх заробітної плати.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Дослідження цінової політики торгового підприємства
Незважаючи на зростаючу роль у сучасному маркетинговому процесі нецінових факторів, ціна залишається основним елементом маркетингу. Ціна - його єдиний елемент, що приносить дохід. Цим і ...

Управління основними засобами підприємства
Проблема підвищення ефективності використання основних фондів і виробничих потужностей - одна з найважливіших у господарській діяльності підприємства. При вивченні значення кожного елеме ...

Формування недержавного сектору економіки на прикл приватизації
На сучасному етапі стан економіки України характеризується спадом виробництва, збільшенням бюджетного дефіциту, поглибленням кризи неплатежів та соціального розшарування населення. Еконо ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.