Сутність вдосконалення форм праці
В ресторанному господарстві необхідне удосконалення форм розподілу праці та впровадження досягнень науково-технічного прогресу для досягнення високих результатів при найменших витратах матеріальних і трудових ресурсів. До суспільних форм розподілу праці в громадському харчуванні відносяться процеси концентрації, спеціалізації і кооперації.
Концентрація виробництва передбачає зосередження засобів виробництва і робочої сили на великих підприємствах, таких як заготівельні для централізованого виробництва напівфабрикатів високого ступеня готовності, кулінарних і кондитерських виробів з подальшим відпуском в інші підприємства. Необхідно враховувати світовий досвід, визначаючи розвиток соціального харчування: централізоване виробництво, використовуючи нові технології для забезпечення готовою продукцією робітників, дітей, школярів, студентів, людей похилого віку, причому відповідно до фізіологічних потреб кожної соціальної групи.
Під спеціалізацією виробництва розуміється зосередження діяльності підприємства на випуску і реалізації певного асортименту виробів або на виконанні певних стадій технологічного процесу.
Розрізняють два види спеціалізації - предметну і технологічну (стадійну).
Предметна спеціалізація підприємств розвивається в таких напрямах:
організація харчування окремих контингентів споживачів ;
організація харчування споживачів, які потребують дієтичного та лікувального харчування;
виробництво страв національної кухні і кухні зарубіжних країн;
виробництво кулінарних виробів з одного виду сировини (вегетаріанські їдальні, кафе-молочні, рибні підприємства);
виробництво вузького асортименту блюд у вареничних, шашличних, чебуречних та ін.
Технологічна спеціалізація полягає в розділенні процесу виробництва продукції на дві стадії: механічна обробка сировини і приготування напівфабрикатів на підприємствах заготівельних і промислових та виготовлення готової продукції на доготівельних підприємствах. Технологічна спеціалізація тісно пов'язана з концентрацією виробництва.
Кооперація - форма виробничих зв'язків між підприємствами, які спільно виготовляють певну продукцію. Кооперація може бути внутрішньогалузевою, наприклад, між заготівельними і доготівельними підприємствами. Прикладом такої кооперації можуть бути комбінати харчування, фірми шкільного і студентського харчування.
Міжгалузева кооперація - це кооперація між підприємствами різних галузей, наприклад, між підприємствами ресторанного господарства і м'ясокомбінатами, молочними комбінатами, птахофабриками та іншими промисловими підприємствами, які поставляють на підприємства харчування напівфабрикати; створення комплексних фірм.
Подібні статті по економіці
Зовнішньоекономічна діяльність
Зовнішньоекономічна
діяльність - це діяльність суб’єктів господарської діяльності України та
іноземних суб’єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах
між ними, що ма ...
Дефекти ринку та механізми їх усунення
З давніх часів існування людства ринок визначався як місце торгівлі
товарами. Він і зараз існує у вигляді колгоспних ринків, де реалізуються,
головним чином, продукти харчування. Є й реч ...
Вільні економічні зони в Україні та міжнародний досвід їх створення
Перетворення планово-директивної економіки у
відкриту ринкову пов'язано сьогодні з вирішенням ряду актуальних проблем:
заміною старої господарської структури, реструктуризацією
пром ...