Меню сайту

Облік і контроль діяльності центрів відповідальності. Трансфертне ціноутворення

Трансферна ціна визначається як ціна, що застосовується при обміні товарами в рамках транснаціональних корпорацій, спільних підприємств, між їхніми підрозділами в різних країнах. Трансферна ціна зазвичай не надається широкому розголосу. У визначенні прямо не сказано (хоча мається на увазі), що трансферна ціна дещо відрізняється від ринкової. Виходить, що якщо б відмінностей не було, і всі угоди відбувалися б за ринковими цінами, то необхідність введення самого поняття трансфертної ціни була б під питанням.

Трансферне ціноутворення виникає, коли продукція одного підприємства, що входить до холдингу , споживається іншим підприємством холдингу, і в першу чергу характерно для вертикально інтегрованих холдингових структур.

Трансферне ціноутворення має бути спрямоване на вирішення наступних завдань:

. надавати інформацію керівникам підприємств для прийняття обгрунтованих економічних рішень;

. забезпечувати узгодженість цілей підприємств і групи в цілому;

. надавати підприємствам автономність у прийнятті рішень;

. проводити справедливу оцінку діяльності підприємств;

. цілеспрямовано перерозподіляти частину прибутку між підприємствами

. служити цілям податкової оптимізації [7, с.350].

На практиці жодна з трансфертних цін, швидше за все, не зможе в рівній мірі успішно забезпечити досягнення всіх зазначених вище цілей.

Трансферні ціни напряму впливають на фінансові результати підприємств. Система трансфертних цін у холдингу визначає типи центрів відповідальності: чи є підприємство центром витрат, центром доходів або центром прибутку. Трансферні ціни впливають на прийняття рішень "make-or-buy" - виробляти проміжний продукт самостійно або закуповувати його на стороні. Проміжним називають продукт, який передається підрозділом-виробником підрозділу-споживачу.

Споживачі, як підприємства, так і населення, обурені не стільки самим зростанням тарифів, скільки неясністю в питанні про те, наскільки це необхідно, хто встановлює нові ціни і куди підуть додаткові доходи. Одним з найбільш дискутованих сьогодні питань є співвідношення податкових платежів природних монополій, що складають доход держави, і так званих рентних доходів, що залишаються в розпорядженні організацій. Саме на основі пошуку оптимальності цього співвідношення формується державний підхід до регулювання цін природних монополій.

При цьому простежуються два напрями регулювання цін природних монополій. Перше - відстеження їх витрат, і перш за все обгрунтованість інвестиційних програм. Друге - оцінка масштабів використання, так званого трансфертного ціноутворення, в результаті якого, наприклад, ціна нафти, за даними бухгалтерської фінансової звітності, виявляється відмінною від так званої справедливої ​​ринкової ціни нафти [6, с.291].

Механізм трансфертного ціноутворення полягає в наступному: головні нафтові комплекси купують нафту у своїх дочірніх нафтовидобувних підприємств за так званою трансфертної ціною. Деяку частку нафти в межах 30-40% реалізують на експорт, а частину, що залишилася переробляють на російських нафтопереробних заводах, на умовах давальницьких контрактів. При цьому готові нафтопродукти реалізуються як на внутрішньому ринку, так і на експорт.

Трансферні ціни розробляються керівництвом корпорації на основі єдиної політики і виконують специфічні завдання, які не характерні для звичайного ціноутворення.

До специфічних завдань трансфертного ціноутворення відносяться:

· розподіл і перерозподіл прибутку між материнською і дочірніми компаніями;

· мінімізація митних та податкових платежів, оплачуваних в глобальному масштабі;

· мінімізація політичних, економічних і кредитних ризиків;

· розподіл ринків збуту та сфер впливу між різними закордонними підрозділами ТНК;

· завоювання позицій на нових ринках;

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Американський неолібералізм. Монетаризм
Монополізація економіки, виникнення державно-монополістичної форми власності, усесвітня економічна криза 20 - 30-х рр. Поставили під сумнів основні постулати ортодоксального неокласицизму. ...

Вольногорске скло
Скло – штучний матеріал який має такі властивості, як прозорість. Твердість хімічна стійкість, термостійкість. Крім того скло має властивості, які залежать від його прозорості. Завдяки цьому скл ...

Дослідження рівня життя населення
Дослідження рівня життя населення є завжди актуальною темою, оскільки стосується безпосередньо основних пріоритетів суспільного розвитку людської цивілізації. Рівень життя населення я ...

Copyright © 2025. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.