Меню сайту

Основні етапи процесу управління доходами підприємства від операційної діяльності

Аналіз операційних доходів торговельного підприємства передбачає проведення наступної аналітичної роботи (рис.1.3).

Мал. 1.3. Послідовність проведення аналізу операційних доходів торговельного підприємства [7]

Метою першого етапу аналітичної роботи є дослідження загального обсягу операційних доходів підприємства. Для цього виконуються так завдання: досліджується його абсолютна і відносна зміна, порівняно з попереднім періодом, аналізується склад даного виду доходів, тобто питома вага формування доходів в їх загальному обсязі, та джерела його отримання підприємством.

Метою другого етапу проведення аналізу операційних доходів є вивчення основних джерел формування виручки від реалізації товарів (вроздріб, дрібний опт, платні послуги тощо). Тобто досліджується обсяг формування виручки від кожного джерела, їх питома вага в загальному обсязі.

Наступний третій етап передбачає визначення комерційного доходу підприємства, його рівня та розрахунок його зміни порівняно з попереднім періодом.

Метою четвертого етапу аналізу є оцінка рівня доходів інших видів діяльності підприємства. Тобто, виконуються такі завдання: проводиться розрахунок і аналіз динаміки відносних показників отримання доходів від таких видів діяльності, як інвестиційна, кредитна, орендна, посередницька. Рівень доходності даних видів діяльності порівнюється з рівнем валового доходу для визначення пріоритетних напрямків розвитку підприємства, його диверсифікації. Порівняння та оцінка здійснюється за допомогою розрахунків доходності витрат (співвідношення між сумами доходів і витрат) та доходності активів (обсяг формування доходів на одиницю активів, що використовуються) різних видів діяльності підприємства.

П'ятий етап дослідження -кількісна оцінка факторів - має на меті наступне:

А. Аналіз впливу внутрішніх і зовнішніх, а також якісних і кількісних факторів на обсяг і структуру операційних доходів підприємства; Б. Оцінка впливу кількісних факторів на обсяг комерційного доходу підприємства.

Для виконання шостого етапу аналітичної роботи - оцінка невикористаних можливостей по отриманню доходів від операційної діяльності - необхідна наявність інформації стосовно ціни продажу окремих видів та різновидностей товарів на підприємствах-аналогах і конкурентах, або інформація стосовно ціни придбання по альтернативних каналах постачання.

При наявності даної інформації розраховуються невикористані можливості по отриманню операційних доходів за рахунок удосконалення політики товаропостачання через зменшення ціни закупівлі, або цінової політики, якщо є можливість збільшення цін реалізації.

Оцінка невикористаних можливостей по отриманню операційних доходів проводиться вибірково, по окремих товарних групах, котрі мають для підприємства найбільш вагоме значення.

На завершальному сьомому етапі проводиться аналіз та оцінка достатності формування операційних доходів. Достатність формування оцінюється в цілому по підприємству на основі аналізу напрямків використання отриманих доходів (на сплату податків, покриття поточних витрат, формування чистого прибутку). Для цього визначаються обсяги, динаміка та питома вага кожного напрямку використання доходів в загальному обсязі їх формування, аналізуються показники доходності витрат та прибутковості даних доходів.

Оцінка достатності формування операційних доходів дозволяє зробити висновок стосовно вимог самоокупності та самофінансування розвитку торговельного підприємства.

На практиці в залежності від використовуваних методів розрізняють такі основні системи проведення аналізу на підприємстві як горизонтальний аналіз, вертикальний аналіз, порівняльний аналіз, аналіз коефіцієнтів.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Подібні статті по економіці

Види і мотиви злиття і поглинання
А.В. Дудар викладач Донецького державного університету управління Торезький коледж, А.І. Войтенко студентка Донецького державного університету управління Торезький коледж. В статті ...

Аналіз діяльності ВАТ Люботинський хлібозавод
хлібозавод пшеничний номенклатура Навчально-виробнича практика на харчових підприємствах є основоположною в підготовці висококваліфікованих фахівців, адже це одна з найважливіших програм ...

Шляхи покращення стану ефективності використання активів ПАТ Полтавакондитер
Серед основних проблем, з якими на даному етапі розвитку економіки зіштовхуються українські підприємства, особливе місце належить ефективному управлінню активами , підприємства їх складом та ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.