Проблеми залучення іноземних інвестицій в економіку України
Проте варто ще раз зауважити, що вітчизняна законодавча база має принаймні два основних недоліки: по-перше, нестабільність і ненадійність, по-друге, відсутність комплексності і наявність суперечностей у законодавчих актах. Нестабільність зумовлює неможливість спрогнозувати виробничо-господарську і фінансову діяльність об’єктів інвестування, тому стабільна нормативна база для іноземного інвестора є важливішою ніж пільги.
Держава має різні важелі для сприяння залученню іноземного капіталу. Найважливішими з них є:
) Інформаційне забезпечення;
2) Надання податкових пільг;
) Надання митних пільг;
) Державні гарантії (неможливість примусового вилучення іноземного капіталу);
) Використання фінансового механізму.
Система податкових і митних пільг передбачає податкові канікули, зниження ставок оподаткування в разі реінвестування отриманого прибутку чи інвестування у певні регіони й галузі, захист від подвійного оподаткування, а також звільнення від митних зборів на імпорт новітніх машин та обладнання, технологій, ноу-хау, експорту продукції власного виробництва для покриття валютних витрат або зменшення цих зборів. Інформаційне забезпечення й центри допомоги іноземним бізнесменам мають інформувати інвесторів про різні проекти й умови їх здійснення за кордоном, систему оподаткування, адміністративно - правові процедури господарської діяльності тощо.
Підприємці США вважають, що інвестиції у країни з високим рівнем політичних, географічних, валютних, фінансових, інвестиційних і інфляційних ризиків повинні мати мінімальну норму прибутку - щонайменше 25 %. В Україні ця норма майже вдвічі нижча, до того ж, має великий термін окупності капіталу. За оцінками західних дослідників, норма прибутку на капітал, вкладений, наприклад, у будівництво заводу, у Західній Європі становить 38,6 %, термін окупності - 6 років, в Україні ці показники дорівнюють відповідно 21% і 11 років.
За оцінками провідних спеціалістів Європи, підприємницький ризик інвестицій в Україну становить 80%. Саме він зумовлює незначний потік прямих інвестицій Згідно з розрахунками у світовому потоці прямих інвестицій на економіку України припадає близько 1 %, або в середньому близько 5 дол. США на одну особу населення
Крім того, існують інші негативні моменти:
) процесі приватизації;
) насамперед це бюрократичні перешкоди й легітимна невизначеність у відсутність реальної приватизації та закону про приватизацію землі;
) обмін на внутрішньому ринку грошових одиниць західних країн;
) відсутність правового забезпечення кредитування, страхування, валютного обігу;
Для України важливим є впровадження ефективності стратегії залучення та використання прямих іноземних інвестицій, при чому обов’язкової диверсифікації вимагає формування привабливого інвестиційного середовища з урахуванням специфіки регіонів. До числа пріоритетних напрямків іноземного інвестування слід віднести створення в Україні сучасної інфраструктури: телекомунікації, ділову інфраструктур, транспорт, технічно оснащене складське господарство. Особливу роль в активізації інвестиційної діяльності повинно мати страхування інвестицій від некомерційних ризиків.
Незважаючи на проблеми сповільнення інвестиційної активності у світі (за даними UNCTAD протягом останніх 5 років глобальні обсяги прямих іноземних інвестицій зменшились у тричі), увага до центральноєвропейських та східноєвропейських країн залишається незмінною. Щорічні обсяги іноземних інвестицій у цей регіон залишаються стабільними на рівні 27-30 млрд. дол. Водночас Європейський Союз послідовно поширюється на Схід. Західноєвропейські інвестори шукають місце для розміщення нового виробництва та базу для експансії на динамічні ринки Східної Європи, підприємці з країн СНД прагнуть виходу на європейський та світовий ринки.
Для стимулювання залучення прямих іноземних інвестицій та усунення негативних тенденцій в економіці України доцільно здійснити ряд заходів, спираючись на принципи:
· стабільності основних законодавчих актів щодо умов іноземного інвестування;
· диференційованого підходу до податкових та інших пільг для іноземних інвесторів з урахування обсягів і форм інвестування, а також пріоритетних напрямів розвитку економіки України;
· надійності, доступності та оперативності організаційного та інформаційного забезпечення іноземних інвестицій тощо.
Подібні статті по економіці
Історія економічних учень
Історію
людства ділять на доісторичну та історичну. Межа між ними не чітко визначена.
Але вважається, що історія повинна бути документована. А документування можливе
лише з появою писем ...
Аналіз випуску готової продукції та її реалізації
За умов ринкової економіки господарчим суб’єктом
(підприємством) надані широкі права і можливості у реалізації своїх економічних
інтересів, вибору способів організації виробництва, збуту ...
Економіка енергетики
Методичні вказівки щодо проведення лабораторних занять з дисципліни
„Економіка енергетики” для студентів спеціальності «Теплоенергетика».
Укладачі: Поліщук І.Г., к.е.н., доцент
Відповід ...