Оцінювання ефективності інноваційних нововведень
Впровадження в виробництво досягнень науково-технічного прогресу вимагає інвестування значних коштів. При вирішенні питання про доцільність впровадження заходів з підвищення рівня виробництва спочатку керівництво підприємства глибоко аналізує попит на певну продукцію і її ліквідність, а також питання оцінювання економічної ефективності.
До групи технічних новин і нововведень, стосовно яких визначається і оцінюється економічна та інші види ефективності, належать: створення, виробництво та використання нових або модернізація наявних засобів і предметів праці та споживання, технологічних процесів, включаючи винаходи і раціоналізаторські пропозиції.
Отже, критерієм, який характеризує доцільність інвестування виробництва, є ефективність. Єдиним узагальнюючим показником економічної ефективності будь-якої групи інновацій є економічний ефект, який характеризує абсолютну величину перевищення вартісної оцінки очікуваних фактичних результатів над сумарними витратами ресурсів за певний розрахунковий період. Він в основному виражається певною грошовою сумою (чиста продукція або прибуток підприємства, галузі, національний дохід).
Ефект від впровадження інновацій може бути позитивним (економія затрат) і негативним (збитковим). Обидва види ефекту враховуються в виробничій діяльності і взаємопов'язані. Вживається також поняття відвернених збитків, тобто таких, яких вдалося уникнути в результаті використання досягнень НТП [11].
Таким чином, розрахунок абсолютної ефективності завершує процес вибору найефективнішого варіанта заходів нововведень.
Залежно від кола вирішуваних завдань, величина економічного ефекту має обчислюватись в одній з двох форм вартісних показників:
1) народногосподарського економічного ефекту (загального ефекту за умовами використання нововведень);
2) внутрішньогосподарського (комерційного) економічного ефекту (ефекту, який одержується окремо розробником, виробником і споживачем нововведень) [7].
Народногосподарський економічний ефект обчислюється шляхом порівняння результатів за місцем використання нової техніки, інших нововведень і усіх витрат на її розробку, виробництво і споживання. Він показує ефективність тієї або іншої групи нововведень з погляду їх впливу на кінцеві показники розвитку економіки країни.
Комерційний економічний ефект обчислюється на окремих стадіях "життєвого циклу" нововведень (стадії розробки, виробництва, експлуатації) і дає можливість оцінити ефективність технічних новин з врахуванням економічних інтересів окремих проектно-конструкторських організацій, підприємств виробників і споживачів.
Сумарний економічний ефект вираховують за формулою (1.1) [20. c. 145].
(1.1)
Де: nj - народногосподарський індекс;
- вартісна оцінка результатів від здійснення заходів нововведень (НТП) за розрахунковий період;
- вартісна оцінка здійснення заходів нововведень (НТП) за розрахунковий період.
Оскільки розрахунковий період має певну тривалість, то результати й витрати за кожний його рік треба визначати з урахуванням чинника часу, тобто за допомогою спеціального коефіцієнта приведення.
Подібні статті по економіці
Інфляція в Україні
Найефективнішим
індикатором «здоров’я» економіки країни є її фінансовий стан. Адже фінансова
система не лише забезпечує необхідні взаємозв’язки в економіці, вона є одним з
найвпливовіши ...
Дослідження рівня життя населення
Дослідження рівня життя населення є завжди актуальною темою,
оскільки стосується безпосередньо основних пріоритетів суспільного розвитку
людської цивілізації.
Рівень життя населення я ...
Ефективність технічного переозброєння підприємств та методи оцінки ефективності інвестиційних проектів
Формування національної економіки на засадах самостійного розвитку
зумовило комплекс проблем, серед яких особливе місце належить інвестиціям в
основний капітал, що відтворюють і оновлюют ...