Меню сайту

Суть, місце та роль сім’ї в сучасній економіці

Етимологічно слово "сім'я" походить від слова "сьемь", що означає "робітник, слуга, домочадець". Таким чином в первісному розумінні сім'я - це коло осіб, які визначаються як робітники, слуги та домочадці [9], тобто особи, які об'єднані певними економічними зв'язками. Сучасне розуміння поняття сім'ї є більш складним і неоднозначним. Це пояснюється тим, що сім'я як соціальне явище має різноманітні прояви свого існування. У зв'язку з цим категорія сім'ї використовується різними науками - економікою, соціологією, демографією та психологією тощо.

Сім'я є складним об'єктом для дослідження, і кожна з наук, що досліджує її, створює свій набір визначень і моделей. Тому при вживанні терміну "сім'я" необхідно розмежування тих аспектів, які вкладаються різними науками, парадигмами, школами, моделями. В економічному аналізі сім'ї склалися дві традиції аналізу: на мікрорівні та макрорівні. Мікрорівень визначав аналіз окремої сім'ї, макрорівень - сукупність всіх сімей в суспільстві.

У суспільстві найвищою цінністю є людина. Саме у процесі саморозвитку людина "виробляє” свої потреби і здібності, продукти і послуги, а також відносини і стимули, а отже, виробляє саму себе. Таким чином, розвиток цивілізації - це розвиток людини та її потреб.

Сім'я завжди була, є і буде однією з найважливіших ланок у процесі відтворення нації та утвердження державності. Вирішення найболючіших і найскладніших проблем суспільства, пов'язаних з трудовими ресурсами, розвитком економіки і духовності українських сіл і міст залежить від рівня розвитку сім'ї.

Вважається, що сім'я є також економічною категорією, вона наділена певними функціями, потребами, інтересами. З економічної точки зору, суть сім'ї зводиться до відтворення нового людського життя, продовження роду, виробництва засобів до життя, тобто має демоекономічний характер. Тому при визначенні економічного поняття "сім'я" деякі вчені виходять з тісного взаємозв'язку двох її основних аспектів: з одного боку, як складової дітовідтворення у широкому значенні цього слова, включаючи народження, матеріальне становище і виховання дітей, та, з другого боку, матеріального її забезпечення, сімейно-домашнього виробництва предметів споживання і послуг. Вважається, що сім'я є економічною і демоекономічною формою виробництва засобів до життя і самого людського життя [10].

З метою забезпечення сім'ї всім необхідним для існування у багатьох людей виникає необхідність в організації сімейного господарства на загальноекономічних засадах. Господарство в найширшому розумінні - це керування майном. Так, Лех Г.А. зазначає, що поняття сімейне господарство охоплює економічні процеси як на рівні макроекономіки, так і на рівні мікроекономіки, виконуючи такі функції: постачальницьку, виробничу, посередницьку, споживчу, заощаджувальну, інвестиційну.

Сімейне господарство є розгалуженою структурою, що складається із економічних і демоекономічних відносин, причому визначальними є економічні відносини, які виникають у процесі виховання дітей та забезпечення сім'ї матеріальними засобами [10].

Також необхідно розмежовувати поняття сім'ї та домашнього господарства. Під сім'єю розуміється група, поєднувана спільністю сімейно-родинних зв'язків (подружжя, батьківство, спорідненість), яка не обов'язково проживає під одним дахом і не обов'язково має загальний бюджет [6]. Домашнє господарство являє собою групу людей, об'єднаних загальними завданнями, місцем проживання, бюджетом і зазвичай сімейно-родинними зв'язками. Поняття домогосподарства, індивіда і сім'ї не тотожні один одному. Домогосподарство розкривається як господарюючий суб'єкт, "вписаний" у відповідну соціальну структуру, - сім'ю, родинні та сусідські відносини. В основі домашнього господарства лежать владні відносини - права з контролю над спільною економічною діяльністю передаються одному з його членів - главі родини [6].

Основою домогосподарства завжди була, є та залишається сім’я - заснована на шлюбі і кровному зв'язку об'єднання людей, пов'язаних спільністю побуту і взаємною відповідальністю. Принципова відмінність між поняттями "домогосподарство" і "сім'я" полягає в тому, що домогосподарство ширше за своїм складом за рахунок осіб, що ведуть загальне з сім'єю домашнє господарство, але не пов'язані з членами сім'ї відносинами спорідненості. З цих міркувань, одна людина, що живе окремо, не вважається сім'єю, але її діяльність з самостійної організації побуту є домогосподарством, яке може складатися з однієї або кількох сімей. Сім'я є первинною суспільною одиницею, натомість домогосподарство - одиниця економічна. Сім'я є природним середовищем первинної соціалізації дитини, джерелом її матеріальної та емоційної підтримки, засобом збереження і передання культурних цінностей від покоління до покоління [9]. Термін "сімейне господарство" власне наголошує і на тісній спорідненості понять "сім'я" та "домогосподарство", і на відмінності між ними [2].

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Ефективність використання оборотних коштів підприємства і шляхи її підвищення
кошти управління Господарсько-підприємницька діяльність неможлива без оборотних коштів. У процесі управління підприємством дуже важливо правильно визначити потребу в оборотних коштах. Вел ...

Визначення факторів, що впливають на прибуток промислових підприємств та шляхів його підвищення
Тема магістерської роботи: Визначення факторів, що впливають на прибуток промислових підприємств та шляхів його підвищення Актуальність теми: Перехід до ринкової економіки потребує в ...

Фінансування інноваційних проектів через мережу інноваційних фондів
Економічна криза в Україні призвела до того, що вітчизняна наука переживає надзвичайно складні часи (бюджет Академії наук скоротився на 85% минулого рівня). Проте навіть в такий скла ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.