Меню сайту

Суть, місце та роль сім’ї в сучасній економіці

Економічна роль сім’ї у ринковій економіці досить важлива і складна. Сім’я вирішує різноманітні проблеми ведення домашнього господарства, сімейного бізнесу, відтворення робочої сили, забезпечення необхідного рівня споживчого попиту, формування споживчого потенціалу. Вирішення проблем сім’ї, яка веде домашнє господарство та займається підприємницькою діяльністю в умовах ринкової економіки, слід шукати у:

формуванні нових потреб і можливостей сім’ї;

- створенні умов розвитку і реалізації економічних функцій сім’ї;

забезпеченні нормальних побутових умов сім’ї;

підвищенні її соціально-економічного статусу.

Соціально-економічний статус сім’ї - це інтегральний показник, який відображає в сімейних відносинах особливості соціально-політичного устрою держави, її правові основи, рівень розвитку економіки, культури та суспільної самосвідомості [11].

В узагальненому вигляді домашнє господарство виконує подвійну роль в сучасній економіці. З одного боку, воно є активним суб’єктом ринкових відносин, а з іншого - важливою ланкою в економічному кругообігу ресурсів, товарів (послуг), доходів. Спрощену модель включення домогосподарств у виробничо-розподільчий кругообіг і місце сім’ї у сучасній економіці ілюструє рис. 2.1.

Рис 2.1 Місце сім’ї (домогосподарства) в ринковій економіці

Роль та місце сімейних господарств можна розглянути через призму становлення домогосподарств в Україні. Так, скасування кріпосного права у 1861 році стало важливою умовою на шляху формування капіталістичних відносин, дало поштовх для розвитку демократичних засад у суспільстві та сприяло розвитку вітчизняного домогосподарства, особливо на селі. Важливим наслідком реформи стало те, що селяни перетворилися на власників земельних наділів, які вони використовували для ведення домогосподарства. Скасування кріпацтва дало можливість простому селянину відчути себе:

) вільним власником господарства, що вже не було частиною поміщицького маєтку;

) відповідальним не тільки за власну долю, але й за долю своєї сім’ї;

) вільною людиною, що може самостійно розпоряджатися своєю робочою силою, вільним часом тощо [5].

Наступним етапом у розвитку вітчизняного домогосподарства став період панування командно-адміністративної системи, коли усуспільнення виробництва, знищення приватної власності та майже повна заборона індивідуально-трудової діяльності практично не залишили можливостей для подальшого розвитку домогосподарства. У тогочасній науковій літературі змінилося ставлення до домогосподарства, оскільки воно є невід’ємною складовою капіталістичних відносин. Така позиція була несумісною з розвитком соціалізму, тому дослідники змістили свій аналіз у площину основних функцій сім’ї, що виступала первинним осередком суспільства.

Вагомим трансформаціям було піддане значення виробничої діяльності членів домогосподарства. Вона, здебільшого, полягала лише у побутовому обслуговуванні членів сім’ї. Основним завданням сім’ї радянського періоду стало відтворення та відновлення робочої сили, якої потребувало суспільне виробництво. Серед інших факторів, що перешкоджали ефективному розвитку домогосподарства, можна назвати постійний дефіцит або складність доступу до споживчих товарів. Внаслідок чого платоспроможний попит населення не задовольнявся, а тому зростали заощадження домогосподарств (сімей), які часто носили вимушений характер.

Проте, поряд з негативними рисами розвитку домогосподарства за часів командно-адміністративної системи, можна виділити позитивні моменти розвитку сім’ї радянського періоду, зокрема це стабільна соціальна політика держави, а саме безкоштовна початкова, середня та вища освіта, медичне обслуговування, культурно-виховна діяльність та організація дозвілля тощо.

З проголошенням незалежності України розпочався процес становлення та розвитку вітчизняного домогосподарства як важливого суб’єкта ринкової економічної системи. Його умовно можна поділити на три етапи:

) становлення сектора домогосподарств;

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Аналіз діяльності ВАТ Стахановский завод феросплавов
В ході проходження практики були пройдені такі основні етапи як: - отримання перепусток, інструктаж з техніки безпеки, отримання інд і виділеного завдання; - ознайомлення ...

Дослідження рівня життя населення
Дослідження рівня життя населення є завжди актуальною темою, оскільки стосується безпосередньо основних пріоритетів суспільного розвитку людської цивілізації. Рівень життя населення я ...

Витрати виробництва, їх критерії та класифікація
Актуальність даного дослідження полягає в тому, що підприємства в процесі своєї діяльності, здійснюваної на основі комерційного розрахунку та самофінансування, здійснюють матеріальні і ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.