Меню сайту

Попит, пропозиція, ринкова ціна. Приклади

Пропозиція і від чого вона залежить. Пропозиція - це вся маса товарів, що є на ринку чи може бути доставлена на нього, яку передбачається продати за певною ціною у визначений проміжок часу.

Для вивчення пропозиції використаємо математичну модель , яка показує залежність кількості проданого товару, наприклад морозива, від ціни.

Розглянемо таблицю пропозиції на лотку морозива за один день, наприклад 1 травня (табл. 3).

За даними таблиці побудуємо графік пропозиції, що показує, як змінюється кількість проданого товару залежно від ціни. Він ілюструє дію закону пропозиції. Крива пропозиції на графіку традиційно позначається літерою S.

Таблиця 3 - Пропозиція морозива за один день

Ціна за одиницю, грн.

Кількість порцій морозива, що пропонується для продажу за 1 день (величина пропозиції)

0,5

50

0,75

80

1,0

125

1,25

175

1,5

235

1,75

265

2,0

300

пропозиція попит еластичність

Закон пропозиції означає, що із збільшенням ціни обсяг пропозиції зростає, а зі зниженням - падає. Тобто величина пропозиції на ринку перебуває у прямій залежності від цін на товари та послуги . У ринкових умовах виробник готовий запропонувати більшу кількість товару за вищої ціни на нього

Величина пропозиції - це конкретна кількість товару, яка пропонується за кожну конкретну ціну (їй відповідають окремі точки на лінії пропозиції).

Пропозиція, як і попит, також залежить від різних нецінових факторів. Це, зокрема, можливості виробити товар, організувати його реалізацію, часові, просторові та, зрештою, ситуаційні (свято, зима, спека чи дощ) або навіть побутові фактори . Вплив цих факторів виражається у зміні самої пропозиції, що відображається на графіку зсувом кривої пропозиції вправо чи вліво. Еластичність попиту й пропозиції, та як вона визначається. Попит і пропозиція реагують на зміни цін товарів, а також доходів споживачів по-різному. Наприклад, зміна ціни на сірники чи сіль мало вплине на їхню кількість, що їх купуватимуть за новою ціною. Водночас зміна цін на газети, автомобілі, предмети розкоші може спричинити значне скорочення споживання цих товарів.

Ця властивість - рівень зміни попиту і пропозиції залежить від зміни цін на товари і величини доходів споживачів та інших факторів - названа еластичністю попиту і пропозиції.

Коефіцієнт цінової еластичності попиту показує чутливість реакції споживачів на зміни цін. Коефіцієнт вираховується за формулою:

E= (зміна попиту)/(зміна ціни)

Наприклад. Ціна на 1 т пшениці зросла на 60 грн. (була 360 грн.), а попит при цьому скоротився на 20 т (був 40 т). Зміна попиту - 50 %. Зміна ціни - 16,7 %.

Е= 50%/16,7% = 2,12, що вказує на еластичність попиту.

Практика засвідчує, що цінова еластичність попиту на предмети розкоші й довготривалого використання (килими, меблі, автомобілі) звичайно вища, ніж на предмети повсякденного попиту і першої необхідності (хліб, сіль тощо).

Значення еластичності попиту за ціною важливе для прийняття рішень про продаж чи виробництво товару: якщо попит нееластичний, то при незначному підвищенні ціни кількість проданого товару (попит) не зміниться, а виручка зросте. При еластичному попиті збільшення ціни на товар призведе до зменшення продажів, і виручка може знизитися.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Державний бюджет. Дефіцит бюджету
ХХ століття визначилось значним розвитком суспільства і, як результат цього, розвитком держави взагалі. Однією з найважливіших передумов розвитку та існування сучасної демократичної де ...

Удосконалення методики оцінки інвестиційної привабливості аграрних підприємств
Комерційні організації активно залучають позикові кошти, зокрема використовують кредити банків, товарні кредити, акціонерний капітал. Використання кредитів характерне для підприємств, що ...

Загальна характеристика господарської діяльності ДП Тростянецьводоканал
Актуальність дипломної роботи полягає у орієнтації на підготовку кваліфікованих фахівців для фінансової системи держави, які повинні об'єктивно оцінювати економічні процеси, що відбуваю ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.