Меню сайту

Попит, пропозиція, ринкова ціна. Приклади

Взаємодія суб'єктів господарювання: як бажання споживачів матеріалізуються у товари і послуги.

На споживчому ринку продаються й купуються мільйони різних товарів - від будинків, автомобілів, літаків до найдрібніших побутових речей і продуктів харчування. Власниками товарів та послуг є організації бізнесу чи окремі громадяни - продавці, а покупці володіють певною сумою грошей для купівлі товарів.

Зрозуміло, що продавці хочуть продати товари і надати послуги за такими цінами, які забезпечили б їм якомога більші доходи, а споживачі купують товари та замовляють послуги з огляду на ціни й наявні в них грошей. Саме через зіставлення власного бюджету, цін та якостей товарів і послуг покупці формують попит на окремі товари і послуги, впливають на ринкові ціни та обсяги виробництва.

Попит та які чинники на нього впливають.

Попит на певний товар чи послугу відображає реакцію споживача на потребу в конкретному виді товару та ціну цього товару. Попит виражає залежність між кількістю товару, яку споживач хоче придбати протягом певного періоду, і ціною на цей товар.

Зауважимо, що існує відмінність між попитом і потребами. Так, раніше ми з'ясували, що потреба - це відчуття необхідності у благах, товарах чи послугах. На відміну від неї попит характеризується можливістю споживача купити конкретний товар за доступною для нього ціною. Економісти розрізняють попит, як забезпечене грошима бажання купити певну кількість конкретного товару за даними цінами, і обсяг попиту, який означає конкретну кількість товару, що її споживач хотів би купити протягом певного періоду за конкретну ціну.

Показником попиту є кількість проданого. Оскільки товар не безкоштовний, то у споживача завжди є вибір щодо товару, який задовольнить його потребу.

Численні факти свідчать, що чим вища ціна товару, тим, як правило, його менше купують. І навпаки, чим нижча ціна, тим більше товару купують.

Прояви попиту добре ілюструє математична модель. Приклад такої моделі показано на графіку (мал. 11). побудованому за даними таблиці 3.

Як загальноприйнято, на графіку ціна (Р) завжди позначається на осі У, а обсяг попиту (Q) - на осі X. Крива попиту позначається літерою D і показує, як змінюється кількість купленого товару.

Ми бачимо, що при підвищенні ціни (за інших однакових умов) обсяг попиту зменшується і навпаки. Окремі точки на кривій попиту (D) - це різні значення обсягу попиту.

Таблиця 2 - Одноденний попит на морозиво

Ціна за одиницю товару, грн.

Кількість порцій, проданих за один день (обсяг попиту)

0,50

190

0,75

175

1,0

125

1,25

85

1,5

65

1,75

50

2,0

40

Отже, закон попиту означає: чим вища ціна товару, тим менший обсяг попиту на нього, при зниженні ціни обсяг попиту збільшується.

Попит залежить не тільки від цінових факторів. Існують так звані нецінові умови, які істотно впливають на бажання споживачів купити товар. Приклад. Напевно, вам відома така ситуація, коли дешевший товар з однаковою якістю купували більше. Наприклад із повсякденного життя. Назвіть можливості появи на ринку дешевших товарів з однаковою, як і в усіх інших, якістю. Наведіть приклади факторів, які визначають попит конкретних товарів.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Економічні теорії та базисні інститути національної економіки
У будь-якій країні з ринковою економікою ефективно працююче інституційне середовище є необхідною базовою умовою для забезпечення сталої динаміки економічного зростання. Національна екон ...

Аналіз основних фінансових аспектів діяльності молокопереробного підприємства ПП Молокозавод–Олком
Базою проходження практики є ПП «Молокозавод - Олком» Метою проходження практики є вивчення основних фінансових аспектів діяльності молокопереробного підприємства. Основні завдання ...

Виникнення та функціонування капіталістичної власності
Розглядаючи власність як економічну категорію, ми виходимо з того, що вона є економічною основою виробництва, розподілу, обміну і споживання матеріальних благ, становлення і розвитку пе ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.