Меню сайту

Попит, пропозиція, ринкова ціна. Приклади

Приклад товарів, обсяг попиту на який безпосередньо залежить від ціни або зовсім не пов'язаний з нею.

Роль ціни у взаємодії попиту і пропозиції. Ринкова (рівноважна) ціна Щоб виявити взаємодію попиту і пропозиції, ще раз звернемося до таблиці 4 і графіка 13.

За даними таблиці і графіка можна простежити зміни попиту й пропозиції на товар і формування його ринкової ціни.

Ціна, що відповідає точці перетину кривих попиту й пропозиції, називається ціною рівноваги, або ринковою ціною. У нашому прикладі (мал. 7) вона дорівнює 1 грн. Це та ціна, за якою здійснюватиметься купівля-продаж товару при обсягах попиту і пропозиції в 125 порцій. Дійсно, варто продавцеві збільшити ціну товару (наприклад, 1,25 грн.), як відповідна їй величина попиту скоротиться до 85 порцій.

Зниження ціни товару сприятиме зростанню величини попиту та зменшенню пропозиції, доки не досягне точки рівноваги. Те саме відбувається і при початковому встановленні ціни, нижчої за ринкову, - відповідні зміни величин попиту і пропозиції повернуть ціну в точку рівноваги.

Розглянута схема водночас дає уявлення про суть затоварювання і дефіциту товарів.

Рис. 7

Затоварювання виникає тоді, коли продавець завищує ціну порівняно з ринковою (ціною рівноваги). Наприклад, якщо розпочати продаж морозива по 1,25 грн за порцію, то попит знизиться до 85 порцій, а пропозиція збільшиться до 175 порцій. Різниця (175-85) і показує величину затоварювання - 90 порцій.

Дефіцит проявляється тоді, коли продавець встановлює ціну, нижчу за ціну рівноваги. Наприклад, якщо почати продавати морозиво по 0,5 грн, то попит зросте до 190 порцій, а пропозиція знизиться до 50 порцій. Різниця (190-50) і показує величину дефіциту - 140 порцій.

Отже, якщо на ринку досягнута рівновага, то загальний потік грошових доходів від фірм до споживачів має дорівнювати потокові платежів від споживачів до фірм. Це передбачає встановлення цін, які зрівноважують попит і пропозицію (мал. 13, 14).

Безумовно, одночасно забезпечити всі ці умови надзвичайно важко, але все-таки модель загальної економічної рівноваги дає можливість оцінювати механізм ринкового саморегулювання і застосовувати ці знання при вирішенні конкретних завдань.

ВИСНОВКИ

Отже, аналіз еластичності попиту є базовим інструментом мікроекономіки. На ринках з вільною конкуренцією криві пропозиції та попиту інформують нас, який опсяг товару виробляють фірми і яким буде споживчий попит як функції ціни.

Еластичність показує чутливість пропозиції та попиту до змін у ціні, доходах чи в інших величинах. Наприклад: еластичність попиту за ціною визначає процентну зміну в кількості попиту, що виникає в наслідок зростання ціни на 1%. Для еластичності характерні часові рамки, як і для більшості товарів важливо розрізняти тривалу і нетривалу еластичність.

Якщо ми можемо розрахувати, принаймі наближено, рівняння кривих пропозиції та попиту для певного ринку ми можемо визначити ціну рівноваги ринку, прирівнюючи прпозицію до попиту. Крім токо, якщо ми знаємо ступінь залежності пропозиції та попиту від інших економічних змінних, таких як доход чи ціна на інші товари, ми можемо визначити, як змінюються ціна та кількість рівноваги у міру змін інших величин.Це є засобом аналізу і прогнозування динаміки ринку.

Звичайно числові розрахунки можна часто виконувати, узгоджуючи криві пропозиції та попиту із показниками ціни та кількості та з оцінками еластичності. Для багатьох ринків такі оцінки здобути неважко, а прості “чорнові” розрахунки можуть допомогти зрозуміти характеристики і динаміку ринку.

Теорія еластичності і пристосування ринку також має важливе практичне значення для аналізу і прогнозування наслідків зміни ринкових умов. Наприклад, якщо через посуху очікується скорочення пропонування будь-якого сільськогосподарського продукту на світовому ринку, то для визначення впливу цієї події на світову ціну товару можна зобразити криві фактичного попиту і пропонування, а потім розрахувати їх зміщення і визначити зміну рівноважної ціни.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Договірні взаємовідносини і партнерські зв'язки у підприємницькій діяльності
Договір є одним з основних видів зобов’язань по передачі товару, продукції чи наданні послуг в власність та розпорядження. Історія правового регулювання договору нараховує майже 4 тисяч ...

Види ринку
Сучасна ринкова економіка являє собою складний організм , що складається з величезної кількості різноманітних виробничих, комерційних, фінансових і інформаційних структур , що взаєм ...

Дефекти ринку та механізми їх усунення
З давніх часів існування людства ринок визначався як місце торгівлі товарами. Він і зараз існує у вигляді колгоспних ринків, де реалізуються, головним чином, продукти харчування. Є й реч ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.