Меню сайту

Проблеми становлення господарського механізму в Україні.

Такий підхід до планування сильно відрізняється від того, що застосовувався в минулому в СРСР, для якого був характерний крайній централізм, що преврится планування в гальмо соціально-економічного росту. Його відзвуки відчуваються і понині. Ще і тепер основна ланка господарювання - товаровиробники або підприємства - найчастіше виступають не як правомірних суб'єктів планового керування, а тільки як об'єкти, що одержують адміністративні завдання - директиви, обов'язкові до виконання. Ніхто при такому положенні не може повно реалізувати своє право хазяїна виробництва.

Проте не можна не зауважити й іншу скруту. Це - відмова від усякого планування взагалі. Відмова в сформованій ситуації від планування (хоча б основних видів продукції) і регулювання постачань із боку держави може призвести ще до більшої недостачі багатьох продовольчих товарів. Тому на даному етапі потрібно поступовість і поетапність заміни жорсткої централізованої системи планування на більш демократичну і прийнятну для сільського господарства, що припускала б реальну участь трудових колективів і товаровиробників у розробці планів і в організації їхнього виконання.

У зв'язку з тим, що в даний час товаровиробники здійснюють постачання продукції на основі заздалегідь укладених договорів із заготівниками (переробними) і іншими підприємствами, виникає питання, що брати за основу планування обсягів реалізації продукції: рівень збуту, наявний виробничий потенціал або обсяги, що забезпечують одержання необхідних засобів для здійснення розширеного відтворення? Однозначно відповісти на цей запитання не можна. Необхідне всебічне урахування всіх перерахованих елементів. До того ж не варто забувати про ту частину продукції, що залишається для внутрішньогосподарського споживання і використовується по власному розсуді.

В даний час поширилася думка про неправомірність планування від досягнутого рівня. З таким судженням навряд чи можна цілком погодитися. Досягнуті обсяги виробництва і реалізації (переробки) сільськогосподарської продукції характеризують: по-перше, рівень господарювання (спроможність керівників і спеціалістів ефективно вага ти виробництво); по-друге, ступінь використання виробничого потенціалу. У той же час порівняння показників (об'ємних, якісних) в економічно кращих, гірших і середніх підприємствах за інших рівних умов указує на потенційно можливі обсяги виробництва або реалізації продукції в даний період часу, при даних ресурсах.

У цьому зв'язку, перед тим, як укласти договір на постачання (реалізацію), заготівельна організація (підприємство) повинна мати у своєму розпорядженні об'єктивними даними про виробництво і реалізацію продукції на підприємстві, із яких передбачається контракт, як мінімум за останні п'ять-десять років і навіть більш. Розташовуючи такою інформацією, приміром, що переробляє підприємство буде знати, скільки йому може надійти сировини для переробки. Це по-перше. По-друге, при визначенні раціональних обсягів реалізації продукції важливо знати, як використовується виробничий потенціал, яка його віддача. Тому при висновку договора заготівельна організація, фінансові й інші державні органи, розташовуючи реальними даними про наявні можливості товаровиробників у збільшенні виробництва, управі зажадати кращого використання ресурсів і навіть установити фінансовий контроль за діяльністю того або іншого підприємства (товаровиробника), незалежно від форми власності. І, по-третє, при визначенні необхідних обсягів реалізації продукції важливо знати, який прибуток необхідно одержати, щоб забезпечити стабільну роботу і самофінансування.

Прийнято вважати, що середня сукупна рентабельність виробництва для самофінансування повинна бути на рівні 40-45%. Але даний розмір не постійний і залежить від цілого ряду умов: обсягів виробництва і реалізації продукції, досягнутого рівня витрат на них, якісних параметрів, глибини переробки сировини, стани матеріально-технічної бази і темпів її відновлення, заборгованості по кредитах і позичкам, розвитки соціальної сфери й інших. Стало бути, критеріями встановлення планових обсягів виробництва і реалізації продукції повинні виступати: досягнутий рівень реалізації продукції, ступінь використання наявного виробничого потенціалу і прибуток, необхідний для роботи в умовах ринкових відносин (самофінансування).

Перейти на страницу: 2 3 4 5 6 7 8

Подібні статті по економіці

Удосконалення форм праці та впровадження науково–технічного прогресу
Вирішальним засобом підвищення ефективності діяльності підприємства ресторанного господарства є вдосконалення форм праці та впровадження науково-технічного прогресу. Саме про вд ...

Інноваційна діяльність підприємства
У цей складний для України період відродження ринкових відносин, коли вкрай важливими завданнями є збереження промислового комплексу, його структурна перебудова і забезпечення подальшог ...

Українсько-німецьке спільне підприємство Електронтранс
Спільне українсько-німецьке підприємство «Електронтранс» створене у 2011 році ПАТ «Концерн-Електрон», компанією «Транс-Тек» (Німеччина) і ТзОВ «Автотехнопроект» (м. Львів) з метою вироб ...

Copyright © 2025. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.