Меню сайту

Характеристика об’єкта оцінки та аналіз ринку земельних ділянок подібного цільового призначення

Активна стадія приватизації земель несільськогосподарського призначення в Україні почалася наприкінці 1990-х років - значно пізніше початку приватизації державного та комунального майна. На сьогоднішній день земельний ринок України перебуває в стадії активного формування, але у своєму розвитку він відстає від більш сталого ринку нежитлової нерухомості.

На сьогодні характерними ознаками земельного ринку в Україні є те, що однакові за функціональним призначенням, фізичними, технічними характеристиками земельні ділянки, розташовані в порівняних за статусом населених пунктах країни, мають різну вартість. Це зумовлено неоднаковою купівельною спроможністю учасників ринку в різних регіонах країни, балансом попиту-пропозиції та багатьма іншими ринковими факторами. Таку ж регіональну диференціацію мають ринок житла та ринок нежитлової нерухомості.

Вартість земельних ділянок виробничого призначення менш залежна від впливу статусу населеного пункту. Іще одна очевидна тенденція полягає в збільшенні варіації цін у межах населеного пункту відповідно до збільшення розміру населених пунктів.

Визначальним фактором ціноутворення на земельному ринку є місце розташування ділянки: чим більш вигідно розташований об'єкт - тим більше прибутку може отримати власник від його використання. Ця закономірність знаходить відображення в залежності цін на землю від статусу населених пунктів: обмежена пропозиція ринку та підвищений попит на земельні ділянки в великих містах, де рівень прибутковості об'єктів нерухомості на порядок вищий, ніж у середніх і малих населених пунктах, зумовлюють вищі ціни на землю.

В залежності від форм власності й способу обігу ділянок земельний ринок ділиться на первинний (приватизаційний) і вторинний. За категорією земель та цільовим призначенням ділянок первинний ринок диференціюється на ринок земель громадської та житлової забудови, земель комерційного призначення, земель промисловості, транспорту, зв'язку, земель рекреаційного та іншого функціонального використання. В контексті завдань та об'єкта цієї оцінки в подальшому аналізується інформацію, яка стосується виключно земельних ділянок, наданих для комерційної діяльності, та виробничо-промислового призначення. Під землями комерційного використання розуміються ділянки, на яких розташовані об'єкти доходної нерухомості (як правило, це підприємства роздрібної та оптової торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, АЗС, офісні будівлі, майстерні, виробничі приміщення тощо).

Найвищі ціни мають ділянки комерційного призначення. Найбільш активно здійснювалась приватизація невеликих за площею ділянок.Реформа відносин власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення на Сумщині почалася в 1996 році, коли відбулися перші земельні аукціони з продажу права довгострокової оренди земельних ділянок комерційного використання. За 2009 р. Сумська область була на третьому місці за кількістю продаж прав на оренду земельних ділянок.

Ринок землі Лебединського району є самим динамічним у області. Приватизація тут розпочалася ще у 1997 p., всього на території міста за цей період (1997-2012 pp.) було продано у власність 205 земельних ділянок несільськогосподарського (в основному комерційного) призначення, в тому числі 19 з них були продані через земельні аукціони на конкурентних засадах. Також на умовах аукціону станом на початок 2012 р. було продано право оренди 8 земельних ділянок. Хоча ринок земельних ділянок Лебединського району є одним з розвинутих в області ціни на первинному земельному ринку тут середні по області. У 2011 р. середньоарифметична вартість ділянок комерційного призначення склала 45,355 грн./м2. Максимальна ціна складала 96,53 грн./ м2, найменша 20,53 грн./м2 (комерційне призначення).

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Форми та системи оплати праці
Наймана праця є одним із важливих елементів ринкової системи господарювання. Робоча сила найманих працівників на ринку праці виступає як товар, який має вартість. Найбільш актуальним в ...

Дослідження функціональних стратегій сучасного підприємства
В умовах ринкової економіки сталися кардинальні зміни в системі управління об'єктів господарювання. У централізованій економіці свобода вибору постачальників ресурсів і маніпулювання рес ...

Ефективність використання та механізм відтворення основних фондів
В процесі будь-якого виробництва здійснюється поєднання робочої сили та засобів виробництва. Засоби виробництва складаються із засобів праці та предметів праці у вартісному виражені вони ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.