Меню сайту

Фактори формування рівня життя населення

Умови життя

Покращення житлових умов прямо пропорційно впливає на рівень життя населення відповідної категорії. Для аналізу цього показника доцільно використовувати середні показники умов життя по країні з врахування структури населення відповідно до рівня доходів.

Винагорода за працю

Винагорода за працю в ринковій економіці представлена в основному заробітною платою та іншими платежами, що виплачуються робітникові за виконану роботу або відпрацьовані години.

Існує багато різних класифікацій та підходів до визначення заробітної плати, однак нас цікавить механізм впливу динаміки заробітної плати на рівень життя населення.

В цілому зростання заробітної плати є позитивним фактором впливу на рівень життя населення, оскільки це призводить до зростання доходів домогосподарств, збільшує рівень споживання та рівень задоволення основних життєвих потреб .

Однак зростання заробітної плати сприяє і розвитку інфляційних процесів. Водночас розвиватиметься дві інфляційні тенденції - інфляція попиту (зростання попиту на окремі товари спричинити зростання цін на них) та інфляція витрат (зростання заробітної плати призводитиме до зростання витрат на оплату праці та відрахувань підприємств на соціальні платежі, що спричинить до зростання собівартості продукції та відповідної цін реалізації її споживачам).

Рентні платежі

Рента - це форма доходу від володіння майном. Розрізняють наступні форми ренти:

Земельна рента

Ціна виробництва на сільськогосподарську продукцію визначається не витратами, які формуються середніми суспільними умовами виробництва, як в промисловості, а витратами на найгірших за якістю і місцеположенням землях, залучених у сільськогосподарський оборот.

Орендна плата

Орендна плата - це плата за тимчасове користуванням певним майном (або активами). Орендна плата може стягуватися у різних формах, найпоширенішою з яких є грошова.

Зростання рентних платежів в економіці в цілому сприяє зрсоатнню доходів населення з одного боку, а з іншого майно знаходить ефективне застосування - все це позитивно впливає на рівеь життя населення.

Відсоток на підприємницький дохід

Відсоток на підприємницький дохід може бути виражений у двох формах - прибуток на торговельний капітал та відсоток на позичковий капітал .

Торговельний прибуток характеризує частину доходів, що залишається після відшкодування всіх витрат на збутову діяльність.

Позичковий відсоток є ціна, яку люди платять за те, щоб отримати ресурси зараз, замість того, щоб чекати доти, поки вони зароблять гроші, на які ці ресурси можна купити.

Зростання ставки відсотка на підприємницький дохід в економіці пов’язано зі зростанням вимог власників капіталу - підприємців до мінімального рівня його рентабельності. Така ситуація може бути зумовлена в основному зростанням середнього рівня цін в економіці, або ж зростанням прибутковості інших галузей, які можуть виявитися альтернативними при вкладанні капіталу. У першому випадку тенденція зростання позичкового відсотка свідчить про зниження життєвого рівня населення, у другому - навпаки.

Зростання норми прибутковості в економіці теж неоднозначно позначається на рівні життя населення. З одного боку зростання норми прибутку призводить до формування передумов щодо зростання цін, а з іншого боку - сприяє підвищенню рівня ділової активності в економіці.

Рівень зайнятості

Поняття «зайнятість» досить складне у плані визначення. На перший погляд, його можна було б трактувати в тому розумінні, що всі 100% робочої сили мають роботу. Проте це не так. Певний рівень безробіття вважається нормальним і цілком виправданим.

Рівень і структуру безробіття визначає сукупність техніко-технологічних, організаційно-виробничих, соціально-економічних та інших факторів. Ключовою проблемою регулювання зайнятості є досягнення оптимального поєднання високої ефективності праці та надійних соціальних гарантій в умовах безробіття.

Зростання рівня зайнятості сприяє зростанню рівня життя населення за рахунок зростання середньодушових доходів населення та рівня споживання в цілому по країні.

Соціальний захист населення та соціальні гарантії

Соціальний захист - це державна підтримка верств населення, які можуть зазнавати негативного впливу ринкових процесів, з метою забезпечення відповідного життєвого рівня, тобто заходи, що включають надання правової, фінансової, матеріальної допомоги окремим громадянам (найбільш вразливим верствам населення), а також створення соціальних гарантій для економічно активної частини населення.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Ефективність технічного переоснащення підприємств легкої промисловості
План науково-технічного розвитку передбачає систему взаємопов’язаних заходів по підвищенню техніко-економічного рівню виробництва на підставі впровадження самої передової й високоефекти ...

Визначення та аналіз доходів аеропорту (на базі матеріалів міжнародний аеропорт Харків)
Актуальність теми. Реалізація економічної стратегії розвитку підприємства здебільшого визначається обсягом доходу, який отримується. Так, від його розміру залежать можливості підприємств ...

Ефективність використання оборотних коштів підприємства і шляхи її підвищення
кошти управління Господарсько-підприємницька діяльність неможлива без оборотних коштів. У процесі управління підприємством дуже важливо правильно визначити потребу в оборотних коштах. Вел ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.