Механізм впливу монетарної політики на функціонування економічної системи
Нехай центральний банк через монетарну політику прагне вплинути на обсяг національного виробництва у напрямку його зростання. Для цього центральний банк повинен збільшити обсяг реальної пропозиції грошей.
Такий крок центрального банку зумовить зменшення процентної ставки на грошовому ринку. Низькі процентні ставки сприяють інвестиційній активності, що зумовить мультиплікативне зростання сукупних витрат і, зрештою, зростання обсягів національного виробництва і доходу. У загальному вигляді цей процес можна зобразити так:
↑→ ↓i → ↑I → ↑AD(E) → ↑Q → ↑Y
Якщо детальніше розглянути цю проблему, то зміна процентних ставок вплине на величину валютного курсу. Останній, у свою чергу, вплине на сукупні витрати.
Необхідно зазначити, що певні збої в будь-якій ланці ринкових змінних (процентні ставки, величина сукупного попиту, мультиплікатор інвестицій тощо) можуть звести нанівець вплив грошово-кредитної політики або суттєво зменшити її позитивний результат. Досягнення бажаного результату в економіці через механізм грошово-кредитної політики ускладнюється тим, що впливаючи на одні макроекономічні показники, автоматично змінюються інші. Прикладом можуть слугувати обсяг запропонованих грошей і процентна ставка. Так, якщо центральний банк хоче стабілізувати процентну ставку з метою стимулюючого впливу на інвестиційний процес та економічне зростання, то в ході саморозвитку економічної системи вірогідна така ситуація: зростання ВВП зумовить збільшення попиту на гроші. Якщо кількість запропонованих грошей залишити незмінною, то процентна ставка зростатиме. Для того, щоб її утримати на попередньому рівні, центральний банк змушений буде збільшити пропозицію грошей. Така дія центрального банку створить додаткові стимули для зростання ВВП, але вона включає в себе інфляційну компоненту.
Ефективність грошово-кредитної політики значною мірою визначається довірою до політики центрального банку та ступенем незалежності центрального банку від уряду. Так, застосування механізму таргетування інфляції, тобто публічного проголошення середньо- і довгострокового цільового орієнтира динаміки індексу цін із зобов’язанням його дотримання дає змогу суб’єктам економіки формувати раціональнішу господарську поведінку, ніж за умов недовіри та невизначеності.
Подібні статті по економіці
Економіка сім'ї теоретичний аспект
Cкладність і суперечливість просування економіки України
шляхом ринкових реформ значною мірою пов'язані з недооцінкою загальної ролі
сектора сімейної економіки у формуванні ринкової сист ...
Змістово-типологічна характеристика економічної безпеки підприємства (організації)
Незважаючи
на позитивні зрушення в економіці, що відбулися в останні роки, практично кожне
друге підприємство ще залишається збитковим. Проблема збитковості підприємств
та організацій - ...
Економіка виробничо-господарської діяльності підприємства
собівартість економічний виробничий
Практика
господарювання на ринкових засадах підтверджує істину, що ефективність
будь-якої виробничо-господарської та комерційної діяльності залежить на ...