Меню сайту

Механізм впливу монетарної політики на функціонування економічної системи

Нехай центральний банк через монетарну політику прагне вплинути на обсяг національного виробництва у напрямку його зростання. Для цього центральний банк повинен збільшити обсяг реальної пропозиції грошей.

Такий крок центрального банку зумовить зменшення процентної ставки на грошовому ринку. Низькі процентні ставки сприяють інвестиційній активності, що зумовить мультиплікативне зростання сукупних витрат і, зрештою, зростання обсягів національного виробництва і доходу. У загальному вигляді цей процес можна зобразити так:

→ ↓i → ↑I → ↑AD(E) → ↑Q → ↑Y

Якщо детальніше розглянути цю проблему, то зміна процентних ставок вплине на величину валютного курсу. Останній, у свою чергу, вплине на сукупні витрати.

Необхідно зазначити, що певні збої в будь-якій ланці ринкових змінних (процентні ставки, величина сукупного попиту, мультиплікатор інвестицій тощо) можуть звести нанівець вплив грошово-кредитної політики або суттєво зменшити її позитивний результат. Досягнення бажаного результату в економіці через механізм грошово-кредитної політики ускладнюється тим, що впливаючи на одні макроекономічні показники, автоматично змінюються інші. Прикладом можуть слугувати обсяг запропонованих грошей і процентна ставка. Так, якщо центральний банк хоче стабілізувати процентну ставку з метою стимулюючого впливу на інвестиційний процес та економічне зростання, то в ході саморозвитку економічної системи вірогідна така ситуація: зростання ВВП зумовить збільшення попиту на гроші. Якщо кількість запропонованих грошей залишити незмінною, то процентна ставка зростатиме. Для того, щоб її утримати на попередньому рівні, центральний банк змушений буде збільшити пропозицію грошей. Така дія центрального банку створить додаткові стимули для зростання ВВП, але вона включає в себе інфляційну компоненту.

Ефективність грошово-кредитної політики значною мірою визначається довірою до політики центрального банку та ступенем незалежності центрального банку від уряду. Так, застосування механізму таргетування інфляції, тобто публічного проголошення середньо- і довгострокового цільового орієнтира динаміки індексу цін із зобов’язанням його дотримання дає змогу суб’єктам економіки формувати раціональнішу господарську поведінку, ніж за умов недовіри та невизначеності.

Перейти на страницу: 1 2 3 

Подібні статті по економіці

АПК в сучасних умовах господарювання
Сьогодні сільськогосподарське виробництво і в цілому агропромисловий комплекс України перебувають у центрі суспільної уваги, оскільки і без того небагатий наш стіл останнім часом особливо з ...

Багатомірна класифікація нового об’єкта методами дискримінаційного аналізу
Поділ сукупностей на групи, однорідні в тому чи іншому розумінні, пов'язаний з такими діями, як систематизація, типологія, класифікація, групування. Традиційно зазначений поділ виконують ...

Автоматизована система обліку кадрів на підприємстві
Функціонування будь-якої системи управління пов’язано з циркуля-цією в ній інформації. Будь-який процес управління - перш за все, інфор-маційний процес, який передбачає виконання ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.