Меню сайту

Класифікація витрат підприємства

Прямі витрати на оплату праці включають заробітну плату робітників, які безпосередньо зайняті у виробництві продукції. Витрати на оплату праці інших категорій працівників, які забезпечують або обслуговують виробничий процес, належать до виробничих накладних витрат. Прикладом витрат на виробничий персонал є заробітна плата робітників, що беруть участь в операціях зі складання готових виробів, або операторів верстатів (машин і механізмів), зайнятих у виробничому процесі. На противагу цьому платня середнього управлінського персоналу або заробітна плата штатного персоналу складу не може бути упредметнена у виготовленому продукті, тому її відносять до витрат на невиробничу робочу силу.

Інші прямі витрати - це всі інші прямі витрати, крім прямих матеріальних витрат та прямих витрат на оплату праці. Наприклад, амортизація або платежі за оренду спеціального виробничого обладнання, нарахування на заробітну плату робітників, безпосередньо зайнятих у виробництві продукції (відрахування на соціальні потреби).

Виробничі накладні витрати - це витрати, пов'язані з процесом виробництва, які не можуть бути віднесені прямо до певного типу виробу. В Україні такі витрати називають загальновиробничими. Прикладами таких витрат є допоміжні матеріали, непряма заробітна плата, витрати на утримання і ремонт будівель, приміщень, устаткування, амортизація та страхування основних засобів, орендна плата, оплата комунальних послуг тощо.

Виробничі накладні витрати розподіляються між виробами пропорційно до обраної бази.

Базою можуть бути: кількість продукції, кількість годин роботи основних робітників, машино-години, прямі витрати на оплату праці, прямі матеріальні витрати, основні витрати. На основі обраної бази обчислюється ставка розподілу накладних витрат.

Ставка розподілу накладних витрат (Кр.н.в) - це відношення суми накладних витрат до загальної величини бази їх розподілу:

, (1)

де НВ - загальна сума накладних витрат, грн;

Б - загальна величина базового показника (штук, годин, машино-годин, гривень).

Сума накладних витрат, що приходиться на певний тип продукції (НВпр) визначається за формулою

, (2)

де Бпр - величина базового показника, що стосується певного типу продукції.

Прямі витрати на оплату праці та виробничі накладні витрати в сумі становлять конверсійні витрати.

Конверсійні витрати - це витрати на обробку сировини для перетворення її на готовий продукт.

Невиробничі витрати охоплюють: витрати на управління, дослідження і розробку, збут продукції та інші функції бізнесу. В Україні у фінансовому обліку вони згруповані у три статті: адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати. Склад виробничих і невиробничих витрат визначає П(С)БО 16 “Витрати”.

Під час прийняття управлінських рішень необхідно розрізняти релевантні та нерелевантні витрати. Релевантні витрати - це витрати, що можуть бути змінені внаслідок прийняття рішення, а нерелевантні витрати - це витрати, що не залежать від прийняття рішення.

Наприклад, якщо керівник фірми має вибрати, або викупити торгове приміщення або взяти його в оренду, то вартість торгового приміщення і сума оренди будуть релевантними витратами, а вартість торгового обладнання і зарплата продавців - нерелевантними.

Під час планування та аналізу витрати підприємства поділяють на одноелементні та комплексні.

Одноелементні (або прості) витрати

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Ціноутворення в умовах перехідної ринкової економіки
Ціноутворення є найважливішим критерієм успіху підприємства і його товару на будь-якому ринку. У своїй роботі я опишу нормативно-параметричні методи розрахунку ціни на товар, приведу приклад комплексн ...

Аналіз економічної діяльності ТОВ Дім плюс Дім
Повна назва підприємства: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Дім плюс Дім». Скорочена назва: ТОВ «Дім плюс Дім». Правовий статус підприємства: Юридична особа.. Права і обов ...

Шляхи підвищення прибутковості підприємства
Управлінський облік передбачає створення детальної класифікаційної схеми витрат. Керівник або власник підприємства повинен знати, скільки буде коштувати виробництво тієї чи іншої продукц ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.