Меню сайту

Класифікація витрат підприємства

мають єдиний економічний зміст і є первинні. Наприклад, витрати сировини і матеріалів, заробітна плата, амортизаційні відрахування тощо.

Комплексні витрати

різнорідні за складом і охоплюють кілька елементних витрат. Наприклад, витрати на утримання та експлуатацію устаткування містять кілька елементів витрат: витрати сировини і матеріалів, заробітна плата робітників, які обслуговують устаткування, відрахування на соціальні заходи тощо. До комплексних витрат також відносять загальновиробничі, загальногосподарські витрати, втрати від браку та інші витрати.

Під час прийняття рішень щодо обсягів виробництва необхідний розподіл витрат на змінні та постійні.

Змінні витрати

- це витрати, загальна сума яких змінюється зі зміною обсягу виробництва продукції (надання послуг, виконання робіт). Наприклад, при збільшенні (зменшенні) обсягів перевезень автомобільним транспортом автоматично зростають (скорочуються) витрати на паливо, мастильні матеріали, заробітну плату водіїв, нарахування на заробітну плату водіїв (відрахування на соціальні потреби). Таким чином, вони - змінні витрати, оскільки залежать від зміни обсягів перевезень. При нульовому обсязі виробництва змінні витрати підприємства на виробництво продукції дорівнюють нулю. Вони зростають зі збільшенням обсягів виробництва.

До постійних відносять такі витрати, загальна сума яких не залежить від кількості виготовленої продукції, їх обсяг змінюється лише із часом. Наприклад, сума витрат на орендну плату за приміщення зростатиме не зі збільшенням обсягу виробництва, а зі збільшенням тривалості оренди. До постійних витрат також можна віднести такі: витрати на утримання й експлуатацію будівель і споруд загальногосподарського призначення, адміністративно-управлінські витрати тощо.

Постійні витрати мають місце за будь-якого обсягу виробництва продукції.

Співвідношення постійних та змінних витрат називають структурою витрат підприємства.

Знання структури витрат підприємства необхідне під час обґрунтування вибору проектних і планових рішень.

Повні витрати підприємства складаються із його постійних та змінних витрат. Обсяг виробництва, за якого обсяг виручки відповідає повним витратам, називається беззбитковим або критичним

(Qкp). Якщо підприємство буде реалізовувати продукцію в обсязі, меншому за критичний обсяг виробництва, воно буде нести збитки, оскільки витрати перевищуватимуть дохід підприємства. У випадку, коли обсяг реалізації продукції перевищує критичний обсяг виробництва, підприємство отримуватиме прибуток, оскільки дохід буде більшим за його витрати.

Аналітично функція повних витрат підприємства може бути описана рівнянням

, (3)

де ТС - повна сума витрат, грн;

FС - постійні витрати, грн;

АVC - змінні витрати на одиницю продукції, грн;

Q - обсяг виробництва в натуральних вимірниках.

Функція доходу матиме вигляд

, (4)

де Д - сума доходу підприємства, грн;

Ц - ціна одиниці продукції, грн;

Q - обсяг проданих одиниць продукції в натуральних вимірниках.

Критичний обсяг виробництва, за якого сума здійснених витрат дорівнює отриманому підприємством доходу, визначається так:

, (5)

де Qкp - критичний обсяг виробництва в натуральних вимірниках. Звідси критичний обсяг виробництва (Qкp) дорівнює

(6)

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Вимір і забезпечення підвищення якості і конкурентоспроможності продукції
В умовах переходу до ринку успіх кожного конкретного товаровиробника оцінюється за рівнем ефективності виробництва, обумовленої в першу чергу ступенем задоволення потреб суспільства з на ...

Види економічного ефекту від впровадження науково-дослідних робіт
В економічній науці першорядне значення мають питання, пов’язані з оцінкою ефективності ресурсів, які використовуються, витрат, які здійснюються та рішень, що приймаються. Всі проблеми ...

Фінансова стійкість підприємства
З переходом економіки України до ринкових відносин підвищується самостійність підприємств, їх економічна та юридична відповідальність за результати діяльності. Різко зростає значення фінансової стійк ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.