Меню сайту

Сутність, склад і структура оборотних активів

До виробничих фондів належать: сировина, основні й допоміжні матеріали, напівфабрикати, паливо, тара, запасні частини для ремонтів, малоцінні і швидкозношувані предмети, незавершене виробництво, напівфабрикати власного виготовлення, витрати майбутніх періодів.

Фонди обігу - це залишки готової продукції на складі підприємств, відвантажені, але не оплачені покупцями товари, залишки коштів підприємств на поточному рахунку в банку, касі, у розрахунках, у дебіторській заборгованості, а також укладені в короткострокові цінні папери.

Таким чином, оборотний капітал (оборотні кошти) - це кошти, авансовані в оборотні виробничі фонди і фонди обігу для забезпечення безперервності процесу виробництва, реалізації продукції та отримання прибутку.

Співвідношення оборотних коштів, що перебувають у сфері виробництва й у сфері обігу, є неоднаковим у різних галузях народного господарства. Пояснюється це особливостями організації виробництва, постачання, збуту, а також системи розрахунків. Для забезпечення безперервності процесу виробництва і реалізації продукції необхідно досягти оптимального співвідношення оборотних коштів у сфері виробництва й обігу. При цьому підприємство заінтересоване у зменшенні оборотних коштів у сфері обігу за рахунок поліпшення системи постачання, раціональніших форм розрахунків.

Склад оборотних коштів - це сукупність окремих елементів оборотних виробничих фондів і фондів обігу. Склад оборотних коштів у різних галузях господарства може мати певні особливості. Так, у виробничій сфері основні статті оборотних коштів - це сировина, основні матеріали, незавершене виробництво, готова продукція. В окремих галузях промисловості є статті оборотних коштів, що характерні лише для них.

Наприклад, у металургійній промисловості в оборотних коштах враховується змінне обладнання, а у добувних галузях до витрат майбутніх періодів включають витрати на гірничопідготовчі роботи.

Структура оборотних коштів - це питома вага вартості окремих статей оборотних виробничих фондів і фондів обігу в загальній сумі оборотних коштів. Структура оборотних коштів має значні коливання в окремих галузях господарства. Вона залежить від складу і структури витрат на виробництво, умов поставок матеріальних цінностей, умов реалізації продукції (виконаних робіт, наданих послуг), проведення розрахунків.

Склад та величина оборотних активів підприємства відображається у Балансі підприємства (II, ІІІ розділи активів підприємства). Відповідно до цього склад оборотних активів підприємства регулюється П(С)БО 2 «Баланс». Оборотні активи підприємства включають в себе:

. Виробничі запаси - це запаси малоцінних та швидкозношуваних предметів, сировини, основних і допоміжних матеріалів, палива, покупних напівфабрикатів і комплектуючих виробів, запасних частин, тари, будівельних матеріалів та інших матеріалів, призначених для споживання в ході нормального операційного циклу.

. Поточні біологічні активи - це біологічні активи, які здатні давати сільськогосподарську продукцію га додаткові біологічні активи чи в інший спосіб приносити економічні вигоди протягом періоду, що не перевищує 12 місяців, а також тварини на вирощуванні та відгодівлі.

Поточні біологічні активи включають в себе тварини на вирощування, рибу, дорослу птицю, сім’ї бджіл, зернові, овочеві, технічні та кормові культури, розсадники. Поточні біологічні активи здатні приносити таку сільськогосподарську продукцію як приріст живої маси, товарну рибу, яйця, пташиний послід, мед, віск, прополіс, зерно, солома, овочі, цукрові буряки, насіння соняшнику, тютюнове листя, коренеплоди тощо. До додаткових біологічних активів. які мають місце у процесі біологічних перетворень поточних біологічних активів відносять матеріал для розведення риби, нові рої, саджанці.

. Незавершене виробництво - це об'єкти незавершеного виробництва, що являють собою вартість продукції» послуг чи робіт, які не пройшли усіх стадій виробничого процесу і не можуть визнаватись готовою продукцією. Також до незавершеного виробництва включають вартість напівфабрикатів власного виробництва і валову заборгованість замовників за будівельними контрактами.

. Готова продукція - це вироби на складі, які пройшли усі стадії виробництва, приймання, укомплектування згідно з умовами договорів із замовниками і відповідають технічним умовам і стандартам.

. Товари - це сукупність товарів, які придбані підприємством для подальшого продажу і у їх вартість не включається сума торгової націнки, що встановлюється самостійно підприємством під час їх продажу.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Земельні ресурси підприємства
Високоефективну і конкурентоздатну економіку можуть формувати і розвивати лише професійно компетентних і досвідчених управлінських кадрів всіх рівнів, перш за все господарських керівник ...

Удосконалення управління ефективністю виробництва в умовах ПП Каравай м. Житомир
Актуальність теми дипломної роботи обумовлена тим, що в сучасних умовах господарювання управління ефективністю виробництвом набуває великого суспільного, морально-емоційного та стимулююч ...

Аналіз та оцінка оборотних активів та їх використання на ПАТ Завод Фіолент
На сучасному етапі економічного розвитку, в умовах ринкових відносин в Україні необхідно приділяти увагу організації управління оборотним капіталом промислових підприємств. Фінансова ді ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.