Меню сайту

Аналіз та оцінка фінансового стану

Під фінансовим станом розуміють здатність підприємства фінансувати свою діяльність. Він характеризується забезпеченістю фінансовими ресурсами, необхідними для нормального функціонування підприємства, доцільністю їх розміщення, фінансовими взаємовідносинами з іншими юридичними та фізичними особами, платоспроможністю та фінансовою стійкістю [36].

Фінансовий стан може бути стійким, нестійким, кризовим. Здатність підприємства своєчасно проводити платежі, фінансувати свою діяльність свідчить про його нормальний фінансовий стан, який залежить від результатів виробничої, комерційної та фінансової діяльності підприємства.

Для ряду показників, що характеризують фінансовий стан підприємства, встановлені нормативні значення, теоретично обґрунтовані або одержані в результаті експертних оцінок. Нормативні значення характеризують критичний рівень показників, при яких фінансовий стан підприємства є стійким. Деякі показники фінансового стану в значній мірі залежать від виду діяльності, технології, галузевої придатності тощо, наприклад, показники ділової активності. Для цих показників як база для порівняння можуть застосовуватися найкращі значення за попередні, більш сприятливі періоди; середньогалузеві показники, відповідні показники підприємств-конкурентів [30].

Загальну оцінку фінансового стану розпочинають з аналізу майна підприємства та джерел його придбання. У складі майна виділяють оборотні (мобільні, поточні) і необоротні (іммобілізовані) активи. Майно підприємства може бути використане у внутрішньому обороті або поза його межами, тобто, іммобілізованим в дебіторську заборгованість, вкладеним в цінні папери або залученим в оборот інших підприємств у вигляді інвестицій [10].

В процесі аналізу майна підприємства використовують прийоми горизонтального (визначають абсолютні та відносні зміни різних статей балансу) та вертикального аналізу (визначають питому вагу окремих статей та їх змін). Аналіз майна підприємства має важливе значення, так як від його величини та структури залежать обсяги діяльності, соціально-економічний розвиток господарюючого суб’єкту, рівень платоспроможності, ліквідності та фінансова сталість.

Згідно з проведенням вертикального та горизонтального аналізів (Додатки Д, Ж, З, К), що допомогло більш глибоко проаналізувати фінансовий стан ДП «Куп’янського лісового господарства», можна сказати, що ряд показників у 2008 році мають тенденцію до зменшення. Зменшення ряду показників може бути викликано великою кількістю причин, у тому числі і кризи в якій перебуває Україна, але крім того велике значення для підприємства має обсяг реалізованої продукції і кошти, які підприємство отримує від збуту продукції, в нашому випадку у підприємства зменшився прибуток, так як збут продукції за кордон не призводиться. Саме цей аналіз показав, що ДП «Куп’янський лісгосп» пребуває в передкризовому стані.

У процесі аналізу розраховують показники, які характеризують стан та рух основних засобів, а також розрахуємо показники необоротних активів. Технічний стан основних засобів підприємства характеризують такі показники як коефіцієнт оновлення, коефіцієнт зносу, коефіцієнт придатності та інші показники (таблиця 2.17).

Таблиця 2.17 Аналіз показників майна

Показники

2007 рік

2008 рік

Відхилення

Абсол., (+/-)

Віднос., %

Коефіцієнт зносу основних засобів

0,63

0,58

-0,05

-7,9

Коефіцієнт придатності основних засобів

0,37

0,42

0,05

13,5

Коефіцієнт накопичення запасів

1,97

2,18

0,21

10,7

Коефіцієнт придатності необоротних активів

0,46

0,52

0,06

13,0

Коефіцієнт незалежності автон.

0,73

0,77

0,04

5,5

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Інвестиції, їх види, фактори й вплив на економіку
Дослідження проблеми інвестування економіки завжди знаходилось у центрі уваги економічної думки. Це обумовлено тим, що інвестиції торкаються найглибших основ господарської діяльності, в ...

Управління доходами торговельного підприємства від операційної діяльності (за матеріалами ТОВ Боярські Ряди, м. Боярка)
Умови формування ринкових відносин в Україні, що пов’язані з динамічністю зовнішнього середовища, зниженням купівельної спроможності населення, загостренням конкурентної боротьби, потре ...

Економічні хвилі
Упродовж останніх двох століть реальний ВВП у більшості країн з ринкової економікою зростав, що забезпечило істотне підвищення рівня життя населення. Проте економічне зростання не було б ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.