Меню сайту

Шляхи раціонального використання виробничої потужності

Підприємства мають великі можливості для підвищення ефективності використання потужностей шляхом раціональної побудови систем машин за рахунок маневрування наявними у них потужними ресурсами. Особливо значні резерви такого маневрування можна виявити в складі технологічного устаткування. Але в усіх випадках вони повинні бути спрямовані на підвищення ефективності використання потужностей діючих підприємств.

Практичне завдання

Виробнича потужність підприємства на початок року становила 5200 тис. од. продукції. Упродовж року внаслідок:

– Реконструкції підприємства з 1 квітня було введено додаткову нову потужність обсягом 120 тис. од. продукції;

– Технічного переозброєння та організаційно-технічних заходів з 1 травня потужність зросла на 80 тис. од. продукції;

– Зміни номенклатури продукції та зниження її трудомісткості з 1 серпня вибуло потужність на 800 тис. од. продукції;

Фактичний обсяг продукції становив 4300 тис. од. продукції. Визначити коефіцієнт використання виробничої потужності.

Чи є такий стан використання (з урахуванням 15% резервної потужності) бажаним для підприємства?

РОЗВ`ЯЗОК:

=

+

= 5,2 + 1,02 + 0,08 + 0,12 - 0,8 = 5,62 млн. од.

=

= 5,2 + 5,2 + 0,09 + 0,05 + 0,425 - 0,26 = 5,505 млн. грн.

К =

К = *100 = 78%

Підприємство використовує свою потужність на 78%.

Підприємство має 15% резервної потужності.

ВП = 78% + 15% = 93%

Такий стан виробничої потужності є бажаним для підприємства.

Висновки

Таким чином, виробнича потужність підприємства - це максимально можливий випуск продукції необхідної якості в передбаченій номенклатурі за певний час (зміну, добу, місяць, рік) при повному завантаженні обладнання та виробничих площ у прийнятому режимі роботи з урахуванням застосування передової технології, організації виробництва і праці. Обґрунтування виробничої програми виробничою потужністю проходить два етапи:

1. Визначення максимального обсягу випуску виробів, який повинен бути забезпечений наявною виробничою потужністю підприємства.

2. Обчислення необхідної кількості введення в дію нових (додаткових) потужностей за рахунок технічного переозброєння або розширення підприємства.

Виробнича потужність підприємства визначається за потужністю провідних цехів, дільниць, поточних ліній, станків (агрегатів) з урахуванням заходів щодо ліквідації "вузьких місць" та можливої кооперації виробництва.

Виробничу потужність підприємства визначають за всією номенклатурою профільної продукції. При цьому проводять можливе звуження номенклатури, об'єднуючи окремі вироби в групи за конструктивно-технологічною єдністю з визначенням для кожної із них базового представника. Решту виробів даної групи приводять до характеристик трудомісткості.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Аналіз використання робочої сили та робочого часу на сільськогосподарському виробництві та розробка заходів щодо підвищення ефективності
Трудові ресурси - сукупність здатних до праці людей, становлять основний елемент продуктивних сил суспільства, характеризуються потенційною масою живої праці, що в даний період є в наяв ...

Вплив міжнародної торгівлі на розвиток національної економіки
Міжнародна торгівля є формою зв'язку між товаровиробниками різних країн, що виникає на основі міжнародного поділу праці, і виражає їхню взаємну економічну залежність. У літературі часто ...

Державне регулювання зайнятості
Терно́пільська о́бласть - адміністративно-територіальна одиниця України з центром у місті Тернопіль. В історичному відношенні охоплює східну частину Галичини, частину Західного ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.