Меню сайту

Особливості розробки виробничої програми підприємства

Питання взаємозв'язку ціни та величини прибутку підприємства привертають до себе дедалі більшу увагу науковців, що займаються проблемами розроблення, вдосконалення цінової політики, як у науковій літературі, так і на практиці управління сучасними компаніями. Особливу увагу процесу ціноутворення приділяють такі економісти, як А. Цацулін, С. Гаркавенко, П. Шуляк, В. Корінєв та інші. Також над даною тематикою працюють такі науковці, як І. Баширов, П. Завлін, І. Йорданов, Л. Шкварчук, проте вони розглядають процес формування прибутку на підприємстві в цілому, не виділяючи при цьому значущості ціни у даному процесі.

Перехідний характер сучасної економіки та відсутність досвіду господарювання в умовах ринкових відносин, що розвиваються, виникають великі труднощі підприємств в орієнтації у сучасних цінах. Тому метою даної статті є дослідження взаємозв'язку між вибраною ціновою політикою підприємства та формуванням майбутнього прибутку.

Основним завданням підприємницької діяльності є отримання максимального прибутку. При цьому встановлення мінімальної ціни на продукцію повинно покривати всі витрати підприємства, інакше випуск продукції за такою ціною буде збитковим. Крім того ціна є найважливішим критерієм у прийнятті споживчих 'рішень. Тому для виробника чи продавця особливо важливим є завдання правильно розрахувати та встановити ціну на продукцію. Розмір прибутку від реалізації головним чином залежить від ціни на продукцію, кількості проданих одиниць продукції та витрат підприємства.

При оцінюванні використання прибутку у ціновій діяльності підприємства варто враховувати певні особливості:

* прибуток є основною частиною ціни (при формуванні ціни враховується прогнозна величина прибутку);

• прибуток є результатом реалізації продукції за визначеною ціною;

» величина прибутку тісно пов'язана з витратами;

• величина прибутку залежить від конкурентоспроможності продукції;

» прибуток є показником ефективності;

» прибуток визначає позицію підприємства на ринку [18].

Політика цін та управління ціноутворенням відіграють настільки важливу роль у діяльності підприємства, що це є одним із основних моментів його стратегічного розвитку. Управління ціновою політикою підприємства є складним процесом, який потребує постійної уваги з боку керівництва (керівників служби збуту, завідуючих виробництвом, керівників фінансових відділів, бухгалтерії) з метою досягнення поставлених цілей досліджуваного підприємства.

Метод "поточні витрати + норма прибутку", або метод надбавок є найпростішим методом ціноутворення і передбачає включати в ціну товару стандартну надбавку:

Ц = С ■ (1 +Р/100)

де: Р - норма прибутку (або рентабельність), %; С - загальні витрати (собівартість) на одиницю продукції, грн.

Цей метод - найпопулярніший на вітчизняних підприємствах, оскільки:

• продавці чіткіше уявляють величину витрат ніж попит;

• пов'язуючи ціну з витратами, спрощується ціноутворення, оскільки не потрібно постійно відслідковувати величину попиту;

• цінова конкуренція зводиться до мінімуму;

• багато людей вважає, що такий метод ціноутворення є справедливим по відношенню до покупця і продавця [20, с. 199-200].

Метод "цільового прибутку" полягає в тому, що підприємство бажає отримати бажану величину чистого прибутку на вкладений капітал. Ціна розраховується за формулою:

Ц = С + (Нпр ■ І) / (100 • Опл

де: Нпр - бажана норма чистого прибутку на інвестований капітал, %; Опл - запланований обсяг виробництва і збуту продукції, шт.; І - величина інвестованого капіталу, грн.

Розрахунок цін при цьому доцільно проводити в наступній послідовності:

> визначається норма чистого прибутку на вкладений капітал;

> визначається абсолютна величина цільового прибутку на товар;

> визначається декілька альтернативних варіантів цін на товар, які охоплюють весь діапазон цін конкурентів на аналогічні товари;

> для кожного варіанту розраховується беззбиткова програма;

> для кожного варіанту цін визначається ймовірність збуту цього обсягу продукції;

> на основі аналізу ймовірності збуту визначається рівень цін і обсяг продажу [20; 25].

Впровадження одного з цих методів ціноутворення, а також аналіз та оцінювання рівня цін на окремі вироби, що їх реалізує компанія, на фінансово- економічні показники діяльності; можливо, створення підсистеми управління ціновою політикою з конкретно сформульованою метою та принципами роботи дасть змогу більш ефективно працювати підприємству.

операційний прибуток аналіз фінансовий

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Управління товарними запасами
Україна вже тривалий час знаходиться в стані глибокої економічної кризи. Об’єктивно в таких умовах найбільш вигідні галузі, в яких період обороту капіталу мінімальний. Торгівля відно ...

Аналіз господарської діяльності підприємства з виробництва харчових продуктів ТОВ ККС
Товариство з обмеженою відповідальністю "ККС" Товариство розташоване за адресою: 25014, м. Кіровоград вул. Аерофлотська, 28А Місце виробництва: 25005, м. Кіровоград, вул.. ...

Банківська система як інфраструктурний елемент сучасної ринкової економіки
Банківська система - одна з найважливіших та невід’ємних структур економіки. Її функціонування - запорука успіху проведення економічних реформ у сучасних умовах. У процесі становл ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.