Меню сайту

Матричні методи формування стратегії розвитку компанії

До переваг моделі можна віднести можливість її застосування в будь-якій фазі життєвого циклу попиту. Модель “Shell”- DPМ дає можливість вибрати певну стратегію в залежності від обраних пріоритетів: орієнтації на життєвий цикл конкретного виду продукції або на грошовий потік (Рис.2.4). До переваг моделі слід також віднести можливість підтримувати баланс між надлишком та дефіцитом коштів шляхом розвитку перспективних видів СОБ; позиціювання на матриці СОБ, які перебувають у різних фазах життєвого циклу продукту.

Проте модель “Shell”- DPМ має і ряд обмежень: сфера використання моделі здебільшого обмежена капіталомісткими галузями промисловості. Крім

того, моделі притаманні такі ж недоліки, як і іншим матрицям: неточність результатів порівняння СОБ, які належать до різних галузей, суб'єктивізм у визначенні кількісної оцінки показників тощо [57, с.272-275].

Матриця фірми

Arthur

D

.

Little (ADL/LC

)

Згідно з концепцією життєвого циклу галузі, або СОБ, якої дотримуються фахівці ADL, остання у своєму розвитку, як правило, проходить послідовно чотири стадії: народження, зростання (чи розвиток), зрілість, старіння (чи спад). Основне теоретичне положення моделі ADL полягає в тому, що окремо взятий вид бізнесу будь-якої корпорації може знаходитися на одній із зазначених стадій життєвого циклу, а, отже, його потрібно аналізувати у відповідності до цієї стадії.

Крім послідовних змін стадій життєвого циклу галузі може змінюватися і конкурентне становище одних видів бізнесу відносно інших. Вид бізнесу може займати одну з 5 конкурентних позицій: домінуючу, сильну, сприятливу, міцну чи слабку. Кожен вид бізнесу аналізується окремо з метою визначення стадії розвитку відповідної галузі та його конкурентне становище всередині неї. Поєднання двох параметрів - 4 стадії життєвого циклу виробництва і 5 конкурентних позицій - складають так звану матрицю ADL (ADL - назва фірми “Arthur D. Little”, LC life cycle (життєвий цикл)), що складається з 20 позицій. Для використання матриці доцільним є визначення змінних, які характеризують стадію життєвого циклу (вісь У), та змінні, що визначають сильні сторони бізнесу та його відносне положення на ринку (вісь X) (ДОДАТОК З) [57, с. 275-282].

Змінні, які використовуються в моделі

ADL

:

Змінні сильних сторін бізнесу (Вісь X): Загальна конкурентоспроможність, патенти, ефективність виробництва, гарантійне обслуговування, вертикальна інтеграція, відношення менеджменту до ризику.

Змінні стадій життєвого циклу (Вісь У):Стадія життєвого циклу, темпи росту ринку, характеристики конкуренції, прихильність клієнта до торгової марки, стабільність частки ринку, бар'єри на вході не технологічного плану, широта виробничих ліній, розвиток технологій.

Крім відображення конкретного положення СОБ, модель ADL може продемонструвати її фінансовий внесок у корпоративний портфель. Про збалансованість портфеля можна судити по відносному розподілу фінансових індикаторів по вісі У.

Процес стратегічного планування відбувається в три етапи.

На першому етапі, що має назву «простий (нормальний) вибір», стратегія для виду бізнесу визначається винятково у відповідності з його позицією на матриці ADL.

На другому етапі в рамках кожного «нормального вибору» сама одинична позиція виду бізнесу характеризує «специфічний вибір». Однак, «специфічний вибір» також є скоріше загальним стратегічним керівництвом, наприклад, «інвестуйте в зростання виду бізнесу».

На третьому етапі, що власне є унікальним внеском ADL у розвиток методики стратегічного планування, здійснюється вибір уточненої стратегії. По-суті, вибір такої стратегії - це крок від стратегічного до оперативного планування. ADL пропонує 24 такі стратегії (ДОДАТОК З).

Необхідно зазначити, що матриця фірми ADL/LC особливо корисна для високотехнологічних галузей, де життєвий цикл товару короткий і, де бізнес може не досягнути своїх цілей, якщо вчасно не застосує відповідну стратегію. Важливо, що дана модель обмежена тільки тими стратегіями, в яких не робляться спроби змінити життєвий цикл галузі. Однак в реальному житті не виключена ситуація, коли зрілі ринки можуть перетворитися в зростаючі («пожвавлення» галузі). Механічне дотримання моделі ADL не дозволяє врахувати такі можливі зміни [48, с.107-113]. Схематичність даної моделі портфельного аналізу, як і всіх інших моделей, визначає необхідність творчого підходу до її використання.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Форми і системи заробітної плати
Одним із важливих елементів ринкової системи господарювання є наймана праця. Робоча сила найманих працівників на ринку праці виступає як товар, який має вартість. Найбільш актуальним в ...

Аналіз виробництва та реалізації продукції
В сучасних умовах ринку і конкуренції значно зростає актуальність та необхідність проведення аналізу виробництва та реалізації продукції. Це пояснюється тим, що зі зміною кон'юктури рин ...

Дослідження рівня життя населення
Дослідження рівня життя населення є завжди актуальною темою, оскільки стосується безпосередньо основних пріоритетів суспільного розвитку людської цивілізації. Рівень життя населення я ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.