Меню сайту

Аналіз середовища функціонування у розробці стратегії розвитку підприємства

П'ять сил конкуренції визначають прибутковість галузі, оскільки вони впливають на ціни, які можуть диктувати фірми, на витрати та розміри капіталовкладень, необхідні для того, щоб конкурувати в цій галузі. Загроза появи нових конкурентів знижує загальний потенціал прибутковості галузі через можливості появи у галузі нових виробничих потужностей і прагнення здобути частку ринку збуту, тим самим, знижуючи прибуток. Запекла конкуренція в галузі знижує прибутковість, оскільки для збереження конкурентноздатності фірма вимушена нести додаткові витрати. Наявність товарів-замінників обмежує ціну, яку можуть запросити конкуруючі у цій галузі фірми, оскільки більш високі ціни спонукатимуть покупців звернутися до замінника.

Значення кожної з п'яти сил змінюється в залежності від галузі і визначає в кінцевому підсумку прибутковість галузей. У тих галузях, де дії цих сил складаються сприятливо (зокрема, у виробництві безалкогольних напоїв, промислових комп'ютерів, у торгівлі програмним забезпеченням, у виробництві лікарських препаратів), велика кількість конкурентів можуть одержувати високі прибутки від вкладеного капіталу. У тих же галузях, де одна або декілька сил діють несприятливо (наприклад, у виробництві гуми, алюмінію, багатьох металовиробів, персональних комп'ютерів), лише деякі фірми здатні тривалий час зберігати високі прибутки.

Значення кожної з п'яти сил конкуренції визначається структурою галузі, тобто її основними економічними і технічними характеристиками. Наприклад, вплив покупця - це відображення таких питань як кількість клієнтів у фірми; частка обсягу збуту, яка припадає на одного покупця; «чуттєвість товару до ціни» тощо. Загроза появи нових конкурентів залежить від того, наскільки високими є вхідні бар'єри в галузь (це визначається такими показниками, як прихильність покупців до певної торгової марки, масштаб економіки та необхідність підключатися до мережі посередників).

Кожна галузь економіки унікальна і має властиву лише їй структуру. Структура галузі відносно стабільна, проте все-таки може з часом змінюватися. Наприклад, консолідація каналів збуту товарів, що має місце в ряді європейських країн, підсилює вплив покупця. Крім того, фірми можуть також змінювати всі п'ять сил через свою стратегію. Наприклад, введення в авіакомпаніях комп'ютерних інформаційних систем ускладнює появу нових конкурентів, оскільки така система коштує сотні мільйонів доларів. Структура галузі є важливою для міжнародної конкуренції, оскільки:

По-перше, з огляду специфічність структури кожної окремої галузі, для успішної конкуренції треба виконати різні вимоги.

По-друге, зазвичай галузі, найважливіші для забезпечення високого рівня життя, - це саме ті, що мають привабливу структуру.

Нарешті, остання причина важливості структури галузі в міжнародній конкуренції полягає в наступному: зміна структури створює реальні можливості для країни входження в нові галузі [63].

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Автоматизована система обліку кадрів на підприємстві
Функціонування будь-якої системи управління пов’язано з циркуля-цією в ній інформації. Будь-який процес управління - перш за все, інфор-маційний процес, який передбачає виконання ...

Витрати виробництва, їх критерії та класифікація
Актуальність даного дослідження полягає в тому, що підприємства в процесі своєї діяльності, здійснюваної на основі комерційного розрахунку та самофінансування, здійснюють матеріальні і ...

Управління товарними запасами
Україна вже тривалий час знаходиться в стані глибокої економічної кризи. Об’єктивно в таких умовах найбільш вигідні галузі, в яких період обороту капіталу мінімальний. Торгівля відно ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.