Меню сайту

Оцінка економічної ефективності заміни електролічильників без автоматизованої системи

У 70-ті роки в Європі створюються перші електронні лічильники. Передумовою їх розробки був не тільки розвиток електроніки, але й потреба реалізації більшої кількості складних функцій, ніж у простому накопичувальному обліку електроенергії у зв'язку зі зростанням вартості енергоносіїв. Впровадження багатотарифного обліку, технологій АСКОЕ, покликаних прийти на зміну елементарному списуванню показань вручну, перехід на вищий клас точності приладів - основні переваги електронних лічильників. А з інтеграцією в схемі електронних лічильників мікропроцесора колдо реалізованих функцій розширилося. Таким чином, розвиток електронних лічильників на Заході ґрунтувалося на розширенні функційних можливостей індукційних лічильників.

У пострадянських країнах ці процеси почали активно розвиватися лише в 90-х роках минулого століття. Зумовило їх подорожчання електроенергії, залежність ціни на електроенергію від часових зон (добових, тижневих, сезонних), реструктуризація й приватизація електроенергетики з появою власників, для яких облік став основним засобом зниження витрат і підвищення прибутковості електроенергетичного бізнесу.

У сформованих умовах заводи-виробники взялись оновлювати лінійку своєї продукції, освоюючи виробництво електронних лічильників і модернізуючи індукційні до класу 2,0. Ресурс підвищення класу точності індукційних лічильників (вище 2,0) був практично вичерпаний і можливий лише з використанням високоточного обладнання й прецизійного регулювання, що робить їх вартість невиправдано високою. Спочатку розроблювачі електронних лічильників використовували мікросхеми малого ступеня інтеграції, що й визначало невисокий рівень надійності електронних лічильників і досить високу їх ціну. Ситуація змінилася з появою серійних мікросхем для лічильників електроенергії компанії Analog Devices (а тепер уже й інших фірм). Уявна простота технологічного процесу залучила на цей ринок велику кількість компаній. Вони зуміли створити попит на електронну продукцію, постійно знижуючи в конкурентній боротьбі вартість, тобто роблячи електронні лічильники привабливішими для споживача. Тому створюється оманливе враження про неминуче припинення випуску індукційних лічильників.

Переваги електронних лічильників:

високий клас точності (0,2S; 0,5S);

збереження високого класу точності в умовах низьких і швидкозмінних навантажень;

багатотарифність;

доступність обліку різних видів енергії одним приладом;

можливість вимірювання кількості і якості енергії та потужності;

здатність тривалого зберігання даних обліку й доступу до них;

фіксація несанкціонованого доступу й випадків розкрадання електроенергії;

дистанційне знімання показників різними цифровими інтерфейсами;

розрахунок втрат;

створення сучасних АСКОЕ;

облік одним приладом різних видів енергії у двох напрямках.

Є і декларовані, але не безперечні переваги:

захищеність від традиційних методів розкрадання електроенергії, але з'являється усе більше нових методів, які застосовуються тільки до електронних лічильників (вплив постійним або змінним магнітним полем на звітний пристрій або котушку, електрошокер тощо);

тривалий термін міжповірочного інтервалу (МПІ), - до 16 років, але це результат лише прискорених випробувань, а то й просто теоретичних розрахунків. На Заході із введенням у схему автоматичного підлаштування опорної напруги й компонентів зі стабільними характеристиками вдалося домогтися для електронних лічильників МПІ = 12 років, причому це реальні показники.

Є й недоліки:

практично незахищені від комутаційних і грозових перепадів напруги;

висока ціна;

відсутність сервісних центрів.

Високий клас точності, безумовно, потрібний у точках обліку, де проходить величезна кількість енергії. І вартість цих лічильників (0,2; 0,5) на порядок вища.

Розрахуємо економічну доцільність проекту №2. Для цього визначимо кількість інвестицій для заміни електролічильників. Вартість однофазного електролічильника NP-06 складає 204 гривень, запланована кількість замін у 2013 році 6725 шт. Тобто інвестицій для цього проекту потрібно 1371900 (204*6725) гривень.

Досвід експлуатації електролічильників типу НІК 2102-02 дав позитивні результати - втрати у внутрішніх мережах житлових будинків скоротилися з 15 до 5%.

Для прогнозування проекту, зробимо деякі припущення. Обсяг реалізованої продукції у 2011 році 241451 тис грн , частка побутових споживачів в обсязі реалізованої продукції 40,89, тобто 98729,31 тис. грн . Скорочення втрат у грошовому виразі дорівнює (0,15-0,05)*98729,31=9872,931 тис грн , щорічно.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Зовнішньоекономічна діяльність
Зовнішньоекономічна діяльність - це діяльність суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що ма ...

Державне регулювання зайнятості
Терно́пільська о́бласть - адміністративно-територіальна одиниця України з центром у місті Тернопіль. В історичному відношенні охоплює східну частину Галичини, частину Західного ...

Виникнення та функціонування капіталістичної власності
Розглядаючи власність як економічну категорію, ми виходимо з того, що вона є економічною основою виробництва, розподілу, обміну і споживання матеріальних благ, становлення і розвитку пе ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.