Меню сайту

Малий бізнес як економічна категорія

Обмеженість економічних і політичних можливостей сьогодні не дає змоги малому підприємництву в Україні конкурувати однаково з великими корпоративними структурами. Тому повинні використовуватися інші можливості. Серед основних напрямків компенсації браку ресурсів малого підприємництва слід виділити його самоорганізацію.

Основні теоретико-методологічні положення й конкретні рекомендації, що спрямовані на створення правових, економічних, організаційних умов становлення малого підприємництва в Україні, формування дієвої державної підтримки цього сектора економіки, знайшли практичне застосування. Було розроблено і схвалено Кабінетом Міністрів України Концепцію державної політики розвитку малого підприємництва (Постанова KM України № 404 від 03.04.96 р.) та Програму розвитку малого підприємництва в Україні на 1997-1998 роки (Постанова KM України № 86 від 29.01.97р.).

Основною умовою функціонування ринкової економіки є оптимізація структури виробництва й народного господарства в цілому. Структурна трансформація економіки - складний багатоплановий процес, який охоплює, зокрема, вдосконалення галузевих пропорцій виробництва; оптимізацію відтворювальних пропорцій; удосконалення територіальної структури виробництва; нарешті, оптимізацію його розмірної (масштабної) структури. Удосконалення організаційної структури суспільного виробництва передбачає раціональне поєднання великих, середніх і малих підприємств як складових його розмірної структури.

Для віднесення того чи іншого підприємства до розряду великих, середніх чи малих необхідні певні критерії. Складність визначення їх полягає насамперед у тому, що вони не можуть бути рівнозначними для всіх сфер і галузей народного господарства. Наприклад, те, що можна вважати великим підприємством у сфері обслуговування або торгівлі, виявиться середнім або навіть малим в обробній промисловості, а, скажімо, середнє підприємство харчової промисловості за своїми розмірними характеристиками буде здаватися малим у вугледобуванні й т. ін. До того ж кількісні характеристики масштабності підприємств змінюються від країни до країни, з розвитком економіки в цілому, продуктивних сил суспільства, їхньої ресурсної основи.

Справжній виробничий бізнес - це великий і дуже великий. В усіх розвинутих країнах дрібний і середній бізнес характерний переважно для сфери дрібнооптової та роздрібної торгівлі у сфері обслуговування. Сучасний дрібний і середній бізнес у цих країнах є породженням розвинутої ринкової економіки, а не історично минулого дрібного простого товарного виробництва, і сприяє створенню конкурентного середовища, зайнятості, послабленню наслідків безробіття тощо. Підтримка в країнах розвинутої ринкової економіки малого та середнього підприємництва визначається й тим, що ініціативні, підприємливі люди, котрі хочуть відкрити свою справу, далеко не завжди мають для цього необхідний первісний капітал. Вони входять у бізнес передусім зі своїм інтелектуальним капіталом, який у різноманітних формах (субпідряд, франчайзинг, особливо венчурні підприємства) використовується великими корпораціями.

У розвинутих країнах саме відносно нечисленні великі підприємства служать надійною основою масового виробництва стратегічних товарів. У них детально відпрацьовуються як конструкторські, технологічні та інші техніко-економічні питання, так і ціноутворення, маркетинг та інші організаційно-економічні засади. Тому розвиток в Україні дрібного й середнього бізнесу має сприяти створенню широкої основи для функціонування ринкової економіки. Водночас необхідно всіляко сприяти з урахуванням структурної трансформації розгортанню на повну потужність найбільших заводів, не допускаючи їхнього дроблення заради самого дроблення під виглядом подолання гігантоманії. Про це яскраво свідчить, наприклад, позитивний досвід Миколаївського глиноземного заводу, в тому числі залучення ним іноземних інвестицій.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Витрати основної діяльності залізничного транспорту
Економічний аналіз є конкретною методологічною дисципліною. Ґрунтуючись на матеріалах інших економічних дисциплін і значною мірою узагальнюючи набуті студентами знання, він допоможе майб ...

Ефективність використання оборотних коштів підприємства і шляхи її підвищення
кошти управління Господарсько-підприємницька діяльність неможлива без оборотних коштів. У процесі управління підприємством дуже важливо правильно визначити потребу в оборотних коштах. Вел ...

Вплив змін у вартості життя на розмір доходів
купівельний споживчий економічний населення Сучасна економіка є нестабільною і невизначеною. І це усім відомий факт, що був доведений багатьма вченими численну кількість разів. Влада з ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.