Меню сайту

Значення та наслідки фінансової кризи 2008-2010 рр. для України

Світова фінансова криза відбилася на Україні падінням вартості акцій компаній, погіршенням стану багатьох банків (деякі з них знаходяться на межі банкрутства), масштабним зростанням безробіття, різким скороченням обсягів будівництва, зупиненням багатьох підприємств, передусім металургійних. Сьогодні розвиток України, як і багатьох інших країн, набуває серйозної залежності від зовнішніх умов. Для подолання проблем, які постали через світову кризу, потрібно задіяти внутрішні резерви.

Економіка України після початку кризи знаходилася в дуже вразливому стані. За оцінкою чутливості до макроекономічної нестабільності Fitch, із 73 країн, проаналізованих у травні 2008 року, Україна посіла друге місце серед найвразливіших держав. Український банківський сектор має високий ступінь ризику - йому привласнена 10 категорія, до якої належать найбільш слабкі та вразливі банківські сектори у світі. За квартальною оцінкою фінансових ризиків Американського казначейства (вересень 2008), Україна потрапила в десятку країн із найбільш високим ступенем фінансового ризику у світі. Нашій країні загрожує істотний ріст дефіциту зовнішньоторговельного балансу, який може перевищити рівень у 10% ВВП, що є критичним для економік, які розвиваються [6].

За останні два роки загальний зовнішній борг України збільшувався щорічно на 45% і досяг $100 млрд. Зовнішній борг приватного сектору виріс до $85 млрд., з яких $29 млрд. складає короткостроковий борг (класифікований за первинним терміном погашення).

Через скорочення валютних надходжень від експорту вітчизняним банкам доводиться в терміновому порядку вишукувати на внутрішньому ринку кошти для повернення раніше отриманих кредитів. В умовах, коли у світі грошей поменшало, знайти ресурси для перекредитування, а також забезпечити приплив валюти до країни шляхом іноземних інвестицій видається проблематичним. Об’єктивний дефіцит доларової маси у країні спричинив додатковий тиск на національний валютний ринок. Внаслідок суцільного скорочення видачі кредитів банками й відсутності інструментів залучення інвестицій через фондові біржі більшість українських компаній середньої величини фактично позбулася далекоглядної перспективи розвитку. В експортоорієнтованих секторах економіки наразі спостерігається падіння виробництва, що спричинено реалізацією стратегій, спрямованих на першочерговий пошук зовнішніх ринків збуту, та недооцінкою попиту з боку внутрішніх споживачів. Із стадії структурованого росту вітчизняний бізнес перейшов у стадію виживання.

криза фінансовий економіка банк

Висновки

Світова фінансова криза 2008-2010 рр. суттєво вдарила по світовій економіці. Виникнення цієї кризи було спричинене її циклічним характером.

Сутність сучасної кризи полягає саме в становленні і розвитку інформаційного технологічного способу виробництва, перетворенні інформації і знань у якісно новий його фактор та посиленні процесів інтелектуалізації виробництва і праці, їй притаманні нові матеріально-технічні та соціально-економічні риси.

Циклічність цієї кризи пояснюється тим, що вона поширюється на всіх рівнях сучасної економіки - домогосподарському, корпоративному, світовому, регіональному, національному, галузевому, відповідно вона має глобалізаційний характер. ІКТ стали одним із головних рушіїв сучасної фінансово-економічної кризи, а, як відомо, технічні революції означають перехід до нових технологічних принципів, які потім поширюються еволюційно. У кінцевому підсумку загальнотехнічні революції стають серцевиною революції у продуктивних силах, знаменують піднесення їх на якісно новий ступінь розвитку. Одночасно відбуваються якісні зміни в розвитку людини як головної продуктивної сили, зростанні ефективності продуктивності її праці.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Економіка механічного цеху
Метою курсової роботи є практична реалізація теоретичних та методичних положень економічної теорії на рівні промислового підприємства та його виробничих підрозділів. Завданням курсово ...

Аналіз випуску готової продукції та її реалізації
За умов ринкової економіки господарчим суб’єктом (підприємством) надані широкі права і можливості у реалізації своїх економічних інтересів, вибору способів організації виробництва, збуту ...

Циклічність економічного розвитку, її природа та методи сучасного регулювання
Ринкова економіка, як відомо, прагне досягти рівноваги всіх процесів, що в ній відбуваються. Макроекономічна рівновага - це економічна рівновага на рівні держави. Для неї характерним є п ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.