Меню сайту

Статистичний аналіз факторів, що впливають на динаміку показника витрат на одну гривню реалізованої продукції

Для оцінки тісноти зв’язку обчислюється лінійний коефіцієнт кореляції:

A обчислюємо за формулами:

За шкалою стандартних значень кореляційного відношення, якщо 0,7< r ≤ 0,9, то зв'язок вважається тісним. Отже, зв’язок між показниками трудомісткості реалізованої продукції та собівартості реалізованої продукції є прямий, оскільки лінійний коефіцієнт кореляції позитивний і тіснота цього зв’язку оцінюється як висока. Це також свідчить про те що, підприємства зорієнтовані на виробництво трудомісткої продукції.

Обчислюємо F - критерій Фішера:

За теоретичним коефіцієнтом детермінації R2 =0,871066431 (0,933*0,933=0,871) можна зробити висновок, що приблизно на 87% різниця між собівартістю однієї гривні реалізованої продукції на різних підприємствах пояснюється тим, що на них є різний рівень трудомісткості 1000 грн реалізованої продукції, а на 23% варіація рівня собівартості пов’язана з іншими причинами.

Оскільки розрахунковий F - критерій Фішера 60,80339 більше ніж його табличне значення, знайдене для рівня істотності α = 0,05 (Fкрит.=5,12), то з імовірністю помилки не більше 5% зв'язок визнається істотним. Таким чином робимо висновок, що трудомісткість істотно впливає на собівартість однієї гривні реалізованої продукції на підприємствах.

Оскільки зв’язок є істотним, то для поглиблення його аналізу було обчислено параметри лінійного рівняння виду:

Параметр b знайдемо зі зв’язку:

Параметр знайдено із першого рівняння в системі нормальних рівнянь виду:

= 0,302177698

Тоді рівняння регресії приймає такий вид:

За виконаними обчисленнями зробимо наступні висновки, що найбільша собівартість продукції на підприємстві №18, а найменша на підприємстві №4.

Між собівартістю продукції та трудомісткістю продукції існує прямий високий зв’язок. Підприємство №12 займає останнє місце по кількості відпрацьованих людино-годин та кількості реалізованої продукції, але по трудомісткості та собівартості реалізованої продукції займає 5 місце. Таке місце зумовлене тим, що на підприємствах різний рівень трудомісткості . Тепер сміливо можна сказати, що продукція котру виробляє віртуальне підприємство №12 є досить трудомісткою. Значення параметра b означає, що зі збільшенням трудомісткості 1000 грн реалізованої продукції на 1 людино-годину, рівень витрат на 1 грн реалізованої продукції зростає на 0,00805 грн (або на 0,8 копійок).

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Багатомірна класифікація нового об’єкта методами дискримінаційного аналізу
Поділ сукупностей на групи, однорідні в тому чи іншому розумінні, пов'язаний з такими діями, як систематизація, типологія, класифікація, групування. Традиційно зазначений поділ виконують ...

Американський неолібералізм. Монетаризм
Монополізація економіки, виникнення державно-монополістичної форми власності, усесвітня економічна криза 20 - 30-х рр. Поставили під сумнів основні постулати ортодоксального неокласицизму. ...

Економічний аналіз
В нових умовах формування ринкових відносин, функціонування підприємств різних форм власності, необхідно знаходити нові шляхи підвищення ефективності суспільного виробництва, а також ум ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.