Меню сайту

Охорона праці

Охорона праці - це система законодавчих актів та відповідних їм соціально-економічних, технічних, гігієнічних та організаційних заходів, які забезпечують безпеку та зберігання здоров’я працівників у процесі праці [19]. Завданням охорони праці є зведення до мінімуму ймовірності нещасного випадку або професіонального захворювання, а також забезпечення комфортних умов при максимальній продуктивності праці.

Завданням охорони праці є зведення до мінімуму імовірності нещасного випадку або професіонального захворювання, а також забезпечення комфортних умов при максимальній продуктивності праці.

жовтня 1992 року було прийнято Закон України про охорону праці. Дія Закону поширюється на всі підприємства, установи і організації незалежно від форм власності та видів їх діяльності, на усіх громадян, які працюють, а також залучені до праці на цих підприємствах.

Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на охорону їх життя і здоров’я в процесі трудової діяльності, регулює за участю відповідних державних органів відносини між власником підприємства, установи і організації або уповноваженим ним органом і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні [1].

До завдань охорони праці належать:

- забезпечення безпеки виробничих процесів, устаткування, будівель і споруд;

- забезпечення працюючих засобами індивідуального та колективного захисту;

- здійснення професійної підготовки і підвищення професійної підготовки і кваліфікації працівників з питань охорони праці, ведення пропаганди безпечних методів праці;

- забезпечення оптимальних режимів праці і відпочинку працюючих;

- здійснення професійного добору працівників для певних видів робіт;

- нормалізація санітарно-гігієнічних умов праці;

- організація лікувально-профілактичного обслуговування;

- удосконалення нормативної бази з питань охорони праці [1].

Безпосереднє керівництво роботою з охорони праці та відповідальність за виконання вимог безпеки праці як правило доручаються головному інженеру, головному спеціалісту або заступнику керівника підприємства.

Навчання працівників безпеці праці проводиться при підготовці нових працівників, проведенні різноманітних інструктажів, підвищенні кваліфікації. Інструктаж з охорони праці за часом та характером проведення підрозділяється на вступний, первинний, на робочому місці, повторний, позаплановий та поточний [24].

Вступний інструктаж проводить головний інженер, головний спеціаліст або особа, якій доручаються обов’язки інженера з охорони праці із усіма на роботу незалежно від стажу, освіти, спеціальності та посади, на яку вони стають, а також з відрядженими, учнями або студентами, які прибули на практику. Вступний інструктаж проводиться за 2-3 годинною програмою у кабінеті з охорони праці, після чого робиться запис у журналі реєстрації вступного інструктажу, контрольному аркуші та посвідченні, що видається робітнику.

Первинний інструктаж на робочому місці, повторний та позаплановий проводить безпосередній керівник робіт з оформленням відповідного запису у журналі реєстрації інструктажу на робочому місці. Поточний інструктаж проводиться майстром (начальником цеху, дільниці) при ліквідації аварій, ремонтних та інших роботах при наявності постійної небезпеки травмування.

Навчання та атестація керівних робітників підприємств та організацій державної підпорядкованості проводиться 1 раз у 3 роки, решта усіх керівників підприємств та інженерно-технічних робітників - 1 раз в 2 роки. Особи, які не склали екзаменів перший раз або повторно (не пізніше трьох місяців), - знімаються з зайнятої посади [29].

Відповідальність за організацію охорони праці в сільській раді несе керівник, який забезпечує дотримання законодавчих актів з охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки, а також додержання прав працівників, гарантованих законодавством про охорону праці.

З цією метою керівник розробляє та затверджує комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці,запобігання випадкам виробничого травматизму, професійних захворювань та пожежам.

Забезпечити своєчасне інструктування по правилам безпеки праці,протипожежної безпеки, електробезпеки, екології, санітарії з питань надання першої медичної допомоги, користування засобами колективного і індивідуального захисту.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Інфляція в Україні
Найефективнішим індикатором «здоров’я» економіки країни є її фінансовий стан. Адже фінансова система не лише забезпечує необхідні взаємозв’язки в економіці, вона є одним з найвпливовіши ...

Витрати підприємства
Виробнича практика господарювання на ринкових засадах підтверджує ту незаперечну істину, що результативність (ефективність) будь-якої виробничо-господарської та комерційної діяльності з ...

Форми та системи оплати праці
Наймана праця є одним із важливих елементів ринкової системи господарювання. Робоча сила найманих працівників на ринку праці виступає як товар, який має вартість. Найбільш актуальним в ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.