Меню сайту

Методи факторного аналізу для оцінки конкурентного середовища фірми

В сучасній статистиці під факторним аналізом розуміють сукупність методів, які на основі реально існуючих зв'язків ознак (або об'єктів) дозволяють виявляти латентні узагальнюючі характеристики організаційної структури і механізму розвитку явищ і процесів, що вивчаються.

Поняття латентності у визначенні ключове. Воно означає наявність характеристик, розкритих за допомогою методів факторного аналізу. Спочатку ми маємо справу з набором елементарних ознак Х, їх взаємодія припускає наявність певних причин, особливих умов, тобто існування деяких прихованих факторів. Останні встановлюються в результаті узагальнення елементарних ознак і виступають як інтегровані характеристики, або ознаки, але більш високого рівня. Природно, що корелювати можуть не тільки тривіальні ознаки Хj але і самі спостережувані об'єкти Nj тому пошук латентних факторів теоретично можливий як по ознаковим, так і за об'єктними даними. Розглянемо декілька прикладів.

Припустимо, n спостережуваних об'єктів (автомобілів) оцінюється в двовимірному ознаковому просторі R2 з координатними осями: Х1 - вартість автомобіля і Х2 - тривалість робочого ресурсу мотора. За умови корельованості Х1 і Х2 в системі координат з'являється направлене і достатньо щільне скупчення крапок, формально що відображається новими осями (F1 і F2). Характерна особливість F1 і F2 полягає в тому, що вони проходять через щільні скупчення крапок і у свою чергу корелюють з Х1 і Х2. Максимальне число нових осей Fr буде рівне числу елементарних ознак (рис. 2.2 а, б). Допускаючи лінійну залежність Fr від Хj можемо записати:

=a1 x1 + a2 x2 F2 =a1 x1 + a2 x2 (2.1)

Інтерпретуємо осі Fr: нехай F1 - економічність автомобіля, F2 - його надійність в експлуатації. Думка про F1 і F2 базується на оцінці структури латентних факторів, тобто оцінці терезів Х1 і Х2 в Fr, а саме по значеннях коефіцієнтів аj.

Рисунок 2.2 - Геометричне представлення спостережуваних об'єктів в тривіальному просторі елементарних ознак (а) і латентних факторів (б)

Якщо об'єкти характеризуються достатньо великим числом елементарних ознак (т > 3), то логічне і інше припущення - про існування щільних скупчень крапок (ознак) в просторі і об'єктів. При цьому нові осі узагальнюють вже не ознаки Хj, а об'єкти ni, відповідно і латентні фактори Fr будуть розпізнані по складу спостережуваних об'єктів:

=c1n1 +c2n2 + . cNnN, (2.2)

де сi - вага об’єкту ni у факторі Fr.

Гіпотетично легко представити слідством такого аналізу, скажімо, виявлення класифікуючих факторі: F1- промисловість, F2 - сільське господарство і т.п.

На рис. 2.3 один з прикладів розподілу значень ознак (Х1 - вартість автомобіля, Х2 - тривалість робочого ресурсу мотора, X3 - час набору максимальної швидкості після старту, Х4 - кількість споживаного бензину на 100 км шляху, Х5 - дальність гальмівного шляху) в координатному просторі для двох видів автомобілів: n1 - "Вольво" і n2 - "Фольксваген".

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Аналіз господарської діяльності підприємства з виробництва харчових продуктів ТОВ ККС
Товариство з обмеженою відповідальністю "ККС" Товариство розташоване за адресою: 25014, м. Кіровоград вул. Аерофлотська, 28А Місце виробництва: 25005, м. Кіровоград, вул.. ...

Дослідження рівня життя населення
Дослідження рівня життя населення є завжди актуальною темою, оскільки стосується безпосередньо основних пріоритетів суспільного розвитку людської цивілізації. Рівень життя населення я ...

Аналiз iнвестицiйної дiяльностi в умовах ринкової економiки
Успішне проведення ринкових реформ в Україні неможливо без ефективної структурно-інвестиційної політики перетворення економіки з метою створення сприятливого інвестиційного клім ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.