Меню сайту

Перспективи формування нової якості економічного зростання в Україні

· фундаментальна та прикладна наука, «виробництво» інформації, know-how як основних «товарів» для вітчизняного та світового ринку;

· охорона здоров'я та рекреація.

На нашу думку, важливим напрямком для реалізації моделі випереджального економічного зростання є акумуляція інвестиційних ресурсів у «точках зростання». Доволі логічно, що в Україні, яка входить до п'ятірки країн світу з найбільшою кількістю дипломованих програмістів, однією з «точок зростання» може бути high-tech. Про таку можливість свідчить досвід Ірландії, яка спромоглася за 7 років (1995-2002 pp.) збільшити свій обсяг ВВП у 2,1 рази, а

щорічний приріст прямих іноземних інвестицій - з 1,5 млрд. євро до 23 млрд. євро. При цьому основними інвесторами ірландської економіки стали американські high-tech-компанії, які в середині 1990-х pp. шукали плацдарм для наступу на стратегічно важливий ринок Євросоюзу. Нині на території «кельтського тигра» розташовано європейські центри майже усіх провідних ІТ-компаній світу, а інформаційні технології забезпечують першу за обсягом статтю доходів ірландської економіки [12].

Варто відзначити, що вироблення та реалізація в Україні моделі «випереджального» зростання має бути спрямоване не лише на технологічне випередження, а, передусім, на підвищення рівня життя населення.

Збільшення рентабельності виробництва переважно має відбуватися за рахунок НТП та інших інтенсивних факторів, оскільки передбачається високий рівень заробітної плати та соціальних гарантій. Досвід Японії та Німеччини свідчить про те, що за такої умови можна успішно розвиватись та забезпечувати високі темпи економічного зростання.

Важливе значення для формування моделі випереджаючого економічного зростання мають інвестиційні ресурси. Для цього можуть бути застосовані економічні механізми стимулювання процесів нагромадження й ефективного використання інвестиційних ресурсів відповідно до визначених пріоритетів.

Наявність чіткої економічної політики дасть змогу мобілізувати всі можливі внутрішні джерела фінансування та зосередити зовнішні інвестиції на завданнях випереджаючого зростання. У довгостроковій перспективі уряд має проводити політику забезпечення політичної, економічної та соціальної стабільності і передбачуваності. Досягнення цієї мети для інвесторів важливіше від надання податкових пільг або інших привілеїв.

Нагальним завданням України є стимулювання конкурентного ринку, створення сприятливих умов для одержання підприємствами фінансових ресурсів та оновлення основних фондів і технічного переоснащення виробництва, збільшення випуску продукції з високим ступенем переробки і, відповідно, високим вмістом доданої вартості. Важливим напрямком є інфра-структурна підтримка передових галузей. Саме тут закладені резерви для підвищення економічної активності, поєднання можливостей прискорення соціального та технологічного прогресу.

Для забезпечення випереджальних темпів економічного зростання необхідно активно застосовувати такі заходи, як податкове стимулювання, пільгове кредитування, державні цільові програми, сприяння венчурному капіталу, покращення інвестиційного клімату.

Стратегічна мета високотехнологічного напряму розвитку зовнішньоекономічних зв'язків України в довгостроковій перспективі полягає в реалізації конкурентних переваг, пов'язаних з формуванням нової структури вітчизняного експорту, у перетворенні переважно сировинного експорту в експорт продукції з високим ступенем доданої вартості, в опануванні «нової економіки», що відповідає сучасним тенденціям та напрямам розвитку світової торгівлі.

ВИСНОВКИ

За умов становлення постіндустріального суспільства абсолютним благом стає людина, яка може бути як джерелом розвитку, так і джерелом занепаду, критерієм яких виступає її система цілей, цінностей і мотивів.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7 8

Подібні статті по економіці

Грошово-кредитна політика та її роль в державному регулюванні економіки
Стабільність та розвиток національної економіки забезпечується використанням державою різноманітних інструментів макроекономічного регулювання. Одним з найдієвиших засобів макроекономіч ...

Етапи розвитку валюти
Закономірності розвитку валютної системи визначаються відтворювальним критерієм і відбивають основні етапи розвитку національного і світового господарства. Даний критерій виявляється в ...

Економічна експертиза інвестиційного проекту
Призначення роботи - практична підготовка студентів до виконання економічних розрахунків у дипломних проектах, а саме обґрунтування інвестиційних рішень і послідовності формування економ ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.